Na skládkách stále končí energeticky využitelný odpad

Názor
Přestože se u nás problematika ukládání odpadů na skládky řeší na legislativní úrovni přibližně od roku 1999 a v posledních letech se na ni soustředí více pozornosti, je skládkování stále nejrozšířenější formou nakládání s odpady. V roce 2020 v Česku skončilo okolo 49 procent veškerého komunálního odpadu právě tam.
Ročně se u nás vyprodukuje okolo dvou milionů tun biologicky rozložitelného odpadu. Z takového množství bychom dokázali získat okolo 100 milionů kubíků biometanu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Značnou část ho tvoří biologicky rozložitelný odpad (BRO). Namísto toho, aby se využíval v energetických zařízeních, zbytečně přispívá k produkci metanu, a nejen to. Bioodpad způsobuje nestabilitu skládek a značně navyšuje jejich kapacitu, a tím snižuje jejich životnost jako celku.

Produkce odpadu meziročně stoupá, čímž v současné situaci stoupá i množství odpadů na skládkách. Jejich kapacity nejsou nevyčerpatelné, proto je třeba zaměřit se na odpadovou legislativu, ve které zaostáváme za zbytkem Evropy. To dokládá i nedávné zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, které odhalilo zásadní problémy v nakládání s odpady.

PSALI JSME:
Nová vláda počítá s výrobou energie z obnovitelných zdrojů, ale…

A rozhodně k tomu nepřispívá ani oddálení zákazu skládkování recyklovatelných a využitelných odpadů na rok 2030. Zlepšení totiž nenastane ze dne na den, ale je to dlouhodobý proces, se kterým je třeba začít dnes.

V loňském roce bylo energeticky využito pouze 15 procent z celkové produkce komunálního odpadu. Ročně se u nás vyprodukuje okolo dvou milionů tun biologicky rozložitelného odpadu. Z takového množství bychom dokázali získat okolo 100 milionů kubíků biometanu, což odpovídá spotřebě plynu v téměř 67 tisících domácnostech.

K tomu je zapotřebí i podpůrná legislativa, dotace nebo provozní podpora pro bioplynové stanice (BPS). Většina tuzemských bioplynek je zemědělských – jejich vstupní surovinou je zejména cíleně pěstovaná biomasa. Ty z mého pohledu nejsou příliš dlouhodobě udržitelné například i s ohledem na rostoucí potřebu půdy pro účely potravinové produkce.

PSALI JSME:
Obejdeme se bez ruského plynu? Jaké jsou jeho vhodné alternativy

Důležité a nutné je soustředit se na zpracování BRO, který produkuje každý z nás a jenž má velký energetický potenciál. Některé ze zemědělských BPS však lze přebudovat na odpadářské s následnou výrobnou biometanu, k tomu však jsou třeba již zmíněné legislativní kroky. S těmi se naštěstí již začíná, ale stále jsme ve fázi návrhů.

Řešením je tedy co nejdříve zpřísnit skládkování a uvést v platnost podpůrnou legislativu pro výrobny biometanu. K tomu je zapotřebí, aby společně spolupracoval energetický sektor a odpadové hospodářství společně s městy i obcemi.

Autor je výkonný ředitel společnosti Energy financial group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Třetina žárovek končí na skládce místo toho, aby se recyklovala

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná

Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu (index nákupních manažerů, pozn. red.) se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to ze 41,7 bodu na 41,6 bodu, zatímco …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB