Na soutoku Berounky a Vltavy se bruslilo už v 15. století, potvrzují archeologové

Byl to jeden z prvních dopravních prostředků, který si člověk vyrobil. Opracovaná zvířecí kost, za dob Keltů už železný výkovek, obojí připevněné koženým řemínkem k noze. Pak už jen jedna nebo dvě tyče, a máme společného prapředka bruslení i lyžování. Důkazem jsou četné nálezy ze Skandinávie, Ruska, ale také z našeho území.
Kostěná brusle z konce 15. století. Foto: Karel Šanda, Labrys

Nedávno je obohatily i výsledky záchranného archeologického výzkumu, který prováděli odborníci ze společnosti Labrys v Praze – Lipencích. Jejich hlavním úkolem je ochrana a záchrana archeologického kulturního dědictví. Výzkum předcházel zahájení výstavby rezidenčního projektu Lipenecký park, jehož investorem je Natland Group.

Malá doba ledová

K nejzajímavějším zdejším nálezům, které dokumentují osídlení od mladší doby kamenné až po středověk, řadí archeolog Milan Kuchařík, ředitel Labrys, o.p.s., kostěnou brusli z konce 15. století.

V té době panovaly na severní polokouli kruté zimy, celé Grónsko se pokrylo ledem, zvětšily se alpské ledovce a Vltava i Berounka, před jejichž soutokem Lipence leží, bývaly po celé měsíce pokryty ledem silným několik desítek centimetrů.

„Nález pochází ze zásypu studny s kamenným roubením, kterou jsme objevili během prací. Datovat jsme ji mohli díky keramice, kterou jsme našli ve stejné vrstvě,“ říká Milan Kuchařík.

Po řece snadno a rychle

Jedná se o kostěný předmět vyrobený z dlouhé zvířecí kosti, který je provrtaný dvěma otvory blízko konců a z jedné strany ohlazený. Způsob používání vyplývá z analogie s etnografickými výzkumy.

Původně se toto náčiní patrně používalo například při dlouhých cestách za lovem zvěře nebo za jinou potravou, později také pro zábavu.

„Podobné náčiní je zdokumentované už nálezy z pozdní doby kamenné. Středověký bruslař měl výhodu v tom, že žil v období nazývaném malá doba ledová, takže pokud měl blízko k řece, mohl se po ní v zimě pohybovat snadno a rychle,“ vysvětluje Kuchařík.

PSALI JSME:
Češi zimní sporty milují, ale nesmí být moc drahé a namáhavé

Těší se na další výzkum

„Jsme na břehu velké řeky a tím pádem i významné komunikační trasy do západních Čech, navíc poblíž soutoku s Vltavou, která zase zprostředkovává komunikaci do jižních Čech. Pravěké i středověké osídlení je tu tak poměrně koncentrované,“ říká Milan Kuchařík.

Nejstarší zdokumentované osídlení v lokalitě na březích Berounky je podle něj z mladší doby kamenné. Tehdy na území dnešních Lipenců žili první zemědělci, kteří po sobě zanechali takzvanou vypíchanou keramiku a kamenné nástroje.

PSALI JSME:
V Cheopsově pyramidě byl díky projektu ScanPyramids objeven skrytý prostor

Další zajímavé keramické nálezy pocházejí ze starší doby bronzové. Průzkum dále prokázal i keltské osídlení. „Našli jsme dva domy, v obou předměty sloužící jako vybavení domácnosti. Jeden z nich evidentně zanikl následkem požáru. Keramické nádobí tehdy zůstalo na podlaze domu, kam je obyvatelé ukládali, protože na ně spadla hořící konstrukce střechy a stěn,“ popisuje archeolog.

„Starší výzkumy dokazují, že osídlení pokračovalo podél břehů Berounky dál. Jako archeologové se těšíme na všechny budoucí projekty v této lokalitě, protože jedině ty nám umožní další výzkum. Nikdo jiný, než investoři plánované výstavby, jej totiž financovat nebude,“ dodává Milan Kuchařík.

Sdílet:
  1. Malá doba ledová. Takže pak zákonitě muselo nastat oteplování. Globální. Tak to asi nepoužívali elektromobily,kotle té správné emisní třídy,na povozech měli určitě nefunkční filtry pevných částic, a s naftákama mohli jezdit do center osad. Jinak si to oteplování nedovedu vysvětlit…..

    • Na zemi se běžně střídají teplá a studená období. A vzhledem k tomu, že se nyní v tom “teplém” období nacházíme, tak by nyní mělo dojít logicky k ochlazování a další malé době ledové. Pokud místo toho dochází k oteplování, tak to už možná s lidskou činností souviset může.
      Doporučuji Vám před vypocením dalšího komentáře použít to kulaté co máte na krku.

      • to kulaté,co mám na krku se myslím jmenuje hlava.Tak ji zkuste použít i vy a zjistit si,co to je ironie.O střídání teplých a studených období s vámi můžu diskutovat hodiny,třeba že to má za následek,proč jsou češi pivaři a ne vinaři.a třeba i to,že u nás dozrávalo ovoce 2x za rok. takže to oteplování ještě není takové,jak se straší a připisuje lidské činností

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru