Na spotřebu domácností dopadá výrazná inflace

Názor
Český hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl podle zpřesněného odhadu mezičtvrtletně o 0,9 procenta. To je plně v souladu s dřívějším předběžným odhadem. V meziročním vyjádření růst ekonomiky zrychlil z 3,5 procenta na 3,6 procenta. Ve srovnání s předkrizovým čtvrtým kvartálem roku 2019 byla však úroveň ekonomické aktivity stále o 1,9 procenta nižší.
Spotřeba domácností byla ve čtvrtém čtvrtletí slabá, když se mezičtvrtletně snížila o 1,8 procenta. Jde pravděpodobně o první známky dopadu vysoké inflace na výdaje domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Růst HDP na konci roku podpořilo zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích, které se projevilo v oživení průmyslové produkce. Významně k tomu přispěla výroba aut, která byla chybějícími součástkami nejvíce zasažena. Na plynulejší dodávky vstupů do výroby ukazují různé průzkumy mezi průmyslníky.

V souladu s oživením v průmyslu byl hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu ekonomiky čistý vývoz, jehož příspěvek činil 2,1 procentního bodu. Příspěvek změny stavu zásob byl naopak mírně záporný, což souviselo s dokončováním a vyskladněním části do té doby rozpracovaného zboží. Mírně ve čtvrtém čtvrtletí rostly i fixní investice, mezičtvrtletně o 0,5 procenta.

Spotřeba domácností byla ve čtvrtém čtvrtletí slabá, když se mezičtvrtletně snížila o 1,8 procenta. Jde pravděpodobně o první známky dopadu vysoké inflace na výdaje domácností.

PSALI JSME:
V Česku se teď roztočí „válečná inflace“

Tento negativní efekt bude pravděpodobně přetrvávat po velkou část letošního roku. Inflace v lednu vystoupala na 9,9 procenta a v dalších měsících zřejmě ještě dále mírně vzroste.

Za celý letošní rok odhaduje růst spotřebitelských cen v průměrné výši 8,8 procenta. Dopad na spotřebu domácností zesiluje skutečnost, že růst spotřebitelských cen je hodně plošný a zahrnuje i základní zboží a služby, včetně energií. Za celý loňský rok vzrostla ekonomika o 3,3 procenta, letos odhadujeme její růst ve výši 4,9 procenta.

Ve světle aktuálního dění však jde o spíše optimistický odhad. Hlavním zdrojem ekonomického růstu by v letošním roce měl být čistý vývoz a oživení průmyslové produkce. Výkon průmyslu však může být významně ohrožen případnými nedostatečnými dodávkami energií z Ruska.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB