Na spotřebu domácností dopadá výrazná inflace

Názor
Český hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl podle zpřesněného odhadu mezičtvrtletně o 0,9 procenta. To je plně v souladu s dřívějším předběžným odhadem. V meziročním vyjádření růst ekonomiky zrychlil z 3,5 procenta na 3,6 procenta. Ve srovnání s předkrizovým čtvrtým kvartálem roku 2019 byla však úroveň ekonomické aktivity stále o 1,9 procenta nižší.
Spotřeba domácností byla ve čtvrtém čtvrtletí slabá, když se mezičtvrtletně snížila o 1,8 procenta. Jde pravděpodobně o první známky dopadu vysoké inflace na výdaje domácností. Ilustrační foto: Pixabay.com

Růst HDP na konci roku podpořilo zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích, které se projevilo v oživení průmyslové produkce. Významně k tomu přispěla výroba aut, která byla chybějícími součástkami nejvíce zasažena. Na plynulejší dodávky vstupů do výroby ukazují různé průzkumy mezi průmyslníky.

V souladu s oživením v průmyslu byl hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu ekonomiky čistý vývoz, jehož příspěvek činil 2,1 procentního bodu. Příspěvek změny stavu zásob byl naopak mírně záporný, což souviselo s dokončováním a vyskladněním části do té doby rozpracovaného zboží. Mírně ve čtvrtém čtvrtletí rostly i fixní investice, mezičtvrtletně o 0,5 procenta.

Spotřeba domácností byla ve čtvrtém čtvrtletí slabá, když se mezičtvrtletně snížila o 1,8 procenta. Jde pravděpodobně o první známky dopadu vysoké inflace na výdaje domácností.

PSALI JSME:
V Česku se teď roztočí „válečná inflace“

Tento negativní efekt bude pravděpodobně přetrvávat po velkou část letošního roku. Inflace v lednu vystoupala na 9,9 procenta a v dalších měsících zřejmě ještě dále mírně vzroste.

Za celý letošní rok odhaduje růst spotřebitelských cen v průměrné výši 8,8 procenta. Dopad na spotřebu domácností zesiluje skutečnost, že růst spotřebitelských cen je hodně plošný a zahrnuje i základní zboží a služby, včetně energií. Za celý loňský rok vzrostla ekonomika o 3,3 procenta, letos odhadujeme její růst ve výši 4,9 procenta.

Ve světle aktuálního dění však jde o spíše optimistický odhad. Hlavním zdrojem ekonomického růstu by v letošním roce měl být čistý vývoz a oživení průmyslové produkce. Výkon průmyslu však může být významně ohrožen případnými nedostatečnými dodávkami energií z Ruska.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB