Na svůj majetek nedbáme. Domy i byty jsou v ohrožení

Krupobití, lijáky a bouřky. Druhé extrémně suché léto v řadě ale přináší i více požárů, hlavně z neopatrného grilování nebo táboráků za silnějšího větru. Podcenění rizika může přijít draho. Češi zanedbávají aktualizaci pojistných smluv, stanovují si pojistné částky nižší, nebo naopak vyšší, než je skutečná hodnota majetku a neřeší limity pojistného plnění. Jak se nepojišťovat ani málo, ani moc?
Živly jsou nevyzpytatelné, extrémy v počasí se hůře předpovídají, a proto jsou také nejčastějšími příčinami škod během léta. Foto: Pixabay

Ačkoliv se České republice devastující přírodní katastrofy jako hurikány, tropické bouře a silná zemětřesení naštěstí vyhýbají, i tak nejsou naši občané řádění živlů zcela ušetřeni. „Co se týče škod vzniklých v důsledku živelných událostí, například jen z letošních červencových bouřek evidujeme v majetkovém pojištění na 450 škod v objemu téměř 20 milionů korun. Převážně jde o škody způsobené bouřkami, vichřicí a krupobitím,“ řekla pro portál FAEI.cz Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Živly jsou zkrátka nevyzpytatelné, extrémy v počasí se hůře předpovídají, a proto jsou také nejčastějšími příčinami škod během léta. „Nejčastější škody, které během léta řešíme, jsou obvykle spojené s vodou. Lidé odjíždějí na dovolenou, během které jim například praskne hadička u WC a vytopí sousedy. Nebo zapomenou zavřít okno a přijde průtrž, která jim nadělá škody přímo doma,“ uvedla na dotaz redakce mluvčí pojišťovny Direct Nela Maťašeje. Během bleskových záplav a bouřek pak může velmi rychle vystoupat spodní voda a zatopit třeba sklepy.

Objevují se ale také škody způsobené zkratem například na kávovarech nebo jiných spotřebičích. „Některý rok platíme hlavně škody po krupobití a vichřicích, jiný po záplavách, další třeba za škody po přepětí při bouřce. Prakticky všechna rizika, týkající se živelných pohrom, ale i krádeží, lze pojistit,“ řekl redakci k nepředvídatelnosti škod Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

PSALI JSME:
Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Nešvary Čechů: podpojištění a aktualizace smluv

Mají české domácnosti svůj majetek pojištěný, nebo na to „kašleme”? Podle pojišťoven, hlavně nevíme, co je pojištění domácnosti a co pojištění nemovitosti. „Jednoduše si to můžete představit tak, že nemovitost jsou pevné části bytu/domu, domácnost pak všechno, co byste z těchto prostor mohli vysypat ven – vybavení, nábytek, televize, apod.,“ řekla Maťašeje.

„Statistiky upozorňují na nedostatečnou propojištěnost českých domácností. Údaje z posledního průzkumu České asociace pojišťoven před několika lety hovoří o tom, že v průměru je v Česku bez pojištění téměř každá druhá domácnost a každý třetí rodinný dům,“ upozornila Čapková. Lidé podle ní rovněž zanedbávají aktualizaci smluv.

„Setkáváme se případy, kdy pojistná částka vycházející z obytné plochy krát jednotková hodnota podle stupně vybavení zázemí klienta je podhodnocena, například i špatným výpočtem. Někteří klienti nepochopitelně třeba zapomenou započíst plochu obytné půdy,“ uvedla pro náš portál typický příklad pochybení Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.

Při sjednávání pojištění domácnosti je vždy nutné přemýšlet o tom, jaký rozsah pojistné ochrany chceme či potřebujeme. U majetkových smluv byste měli přibližně jednou za tři až pět let provést vlastní „inventuru“ a reálně vyhodnotit, zda se v průběhu let např. zvýšila hodnota majetku nad úroveň, která byla v době uzavření pojistné smlouvy. „Z našich statistik vyplývá, že průměrná výše pojistné částky u pojištění domácnosti představuje 500 000 Kč,“ upřesnila Čapková.

PSALI JSME:
Jak pojistit majetek proti letním rizikům? Pozor na slovíčkaření i nízké limity

Chytrá domácnost? Ne, chytré banky

V posledních letech je pojištěných domácností více, je to ale značně ovlivněné tím, jak přibývá hypoték – banky totiž po klientech vyžadují pojištění domácnosti. „Bohužel se stává, že jsou to pojistky, které nejsou nastavené úplně ideálně. Často mají lidé pojištěné jen ta rizika, která banka vyžaduje, bez hlubšího přemýšlení o tom, co by skutečně potřebovali – třeba právě, když se bavíme o pojištění záplavy či povodně,“ dodala Maťašeje.

Jak dobře zvolit ochranu a nepojišťovat se ani málo, ani moc? Základem je mít obydlí dostatečně zajištěné a pojištěné. Zatímco v prvním případě se jedná o technické prostředky zaručující bezpečnost, v druhém jde o finanční krytí rizika krádeže, vandalismu a živelních událostí. Správně si nastavit pojistnou částku, připojistit věci, které jsou cenné a pečlivě je zdokumentovat. „A také pojistnou smlouvu pravidelně aktualizovat – vždy po větší rekonstrukci nebo vylepšení bydlení, jinak každé cca 3-4 roky,“ upozornila na tradiční nešvar Svobodová.

Když už vyrážíte na prodloužený víkend, nebo jedete na dovolenou, raději zkontrolujte, zda máte zavřená okna, doporučujeme také uzavřít hlavní uzávěr vody. Můžete si rovněž nainstalovat chytrá čidla, která dokážou včas ohlásit, když vám právě během vaší nepřítomnosti praskne na WC hadička a voda se v koupelně rozlije, či se vám k domácímu krbu vetřel nezvaný host. Máte pak jistotu, že se nic nestane.

PSALI JSME:
Víte, jak zabezpečit majetek před přírodními živly?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.