Na tuzemský cestovní ruch dopadá úbytek zahraničních turistů

Kapacity většiny turistických míst v Česku nejsou zdaleka naplněny, hlásí Asociace horských středisek (AHS). Na většině míst totiž stále zásadně chybí zahraniční klientela. I přes slibný červenec proto střediska za letošek očekávají výrazné ztráty.
Zahraniční turisté letos navštěvují nejčastěji české pohraničí, kam ale vyráží především na jednodenní výlety. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tak třeba horské oblasti, které jsou na cestovním ruchu často ekonomicky závislé, pociťují výpadek turistů v letošním jarním období a v počátku letního. Naplňuje se tak analytická studie z letošního května, ve které společnost Economic Impact predikovala až 50% propad příjmů českého turismu.

Hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda v květnu uvedl, že turistický ruch v České republice se v letošním prvním čtvrtletí vrátil o pět let nazpět. „V hromadných ubytovacích zařízeních se totiž od ledna do března ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je nejméně od prvního čtvrtletí roku 2015,“ sdělil na základě statistických údajů.

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 988 tisíc. „To znamená, že meziročně došlo k enormnímu propadu o 82,9 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 127 tisíc, což představuje meziroční pokles o astronomických 95,7 procenta,“ doplnil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

PSALI JSME:
Turistický ruch v ČR trpí. A bude mnohem hůře

Přestože je červencová návštěvnost Čechů v některých tuzemských destinacích (zejména na horách a u vody) stejná, nebo i lehce převyšuje loňský rok, podle Asociace horských středisek jde spíše o výjimky. Ubytování mohou lidé stále sehnat i v nejvytíženějších oblastech, jako je například Špindlerův Mlýn nebo Lipno.

„Z dosavadních čísel a predikcí vidíme, že zvýšený zájem domácích turistů o některé lokality nemůže v žádném případě nahradit celkové propady cestovního ruchu. Ten poznamenal především obrovský výpadek za březen až červen a pomalý rozjezd zájmu o turismus ze strany zahraničních návštěvníků. Aktuální situace v cestovním ruchu se tak bohužel vyvíjí zhruba, jak predikovala květnová studie. Turismu v Čechách hrozí až 50% propad příjmů,“ komentuje situaci Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek.

„V roce 2018 počet přenocování zahraničních turistů v ČR dosáhl 46 milionů (počet turistů krát počet nocí strávených v ČR). Pro srovnání, Češi měli počet přenocování v ČR na 119 milionů. Když to vztáhneme na jednoho obyvatele, tak to znamená v průměru cca 12 dnů, které strávíme přenocováním jako turisté v ČR,“ sdělil portálu FAEI.cz pro srovnání fakta hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

PSALI JSME:
Obejdeme se bez zahraničních turistů?

Výpadek zahraniční klientely negativně ovlivňuje především destinace, které jsou na turismu přímo ekonomicky závislé. Češi by museli mít šest až osm týdnů dovolené a svůj obvyklý rozpočet na dovolenou zvýšit o 15 až 25 tisíc na každou ekonomicky aktivní osobu. Jedině tak by mohl být podle studie Economic Impact nahrazen celkový výpadek.

„Zahraniční turisté letos navštěvují nejčastěji české pohraničí, kam ale vyráží především na jednodenní výlety. Ubytovacích a dalších služeb tak nevyužívají ve stejné míře, jako v předchozích letech. Vedle toho se horské regiony obávají i výrazného propadu zájmu ze strany firemní klientely, která na podzim standardně střídala prázdninové návštěvníky,“ doplňuje Kateřina Neumannová, prezidentka AHS.

Asociace horských středisek vítá i nedávno schválenou přímou podporu pro ubytovací zařízení. „Bohužel se ale nerealizovaly vládou slibované poukazy na cestování po ČR. Tyto vouchery se redukovaly pouze na jeden sektor, a to lázeňství,“ uzavírá Libor Knot.

PSALI JSME:
Z cestovního ruchu zbyly jen trosky

Zavřít reklamu ×
  1. A neb český turista má hlouběji do kapsy a nelze ho oholit svíčkovou za 400 a pivem 60. Mám pocit ať jsem navštívil hrad,zámek, hory,aquapark,že bylo více lidí než loni holt česká mzda nedosahuje mnohdy ani hodnot důchodů Řecka a pod. Tak podnikání zdar.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.