Na tuzemský průmysl dopadají komplikace v zásobování a válka na Ukrajině

Analýza
Indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), mapující podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu klesl na nejnižší úroveň od října 2020.
Na situaci v tuzemském zpracovatelském průmyslu dopadají trvající komplikace v zásobování a válka na Ukrajině. Automobilka Škoda Auto přesunula část výroby kabelových svazků do Mladé Boleslavi. Foto: Škoda Auto

Jakkoliv se souhrnný indikátor drží na úrovní 50 bodů, což signalizuje pokračující růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu, tak květnový průzkum vydává varovný signál skrze urychlující se propad nových zakázek.

Výrobci ve zpracovatelském sektoru nicméně zůstávají optimističtí ohledně výhledu výroby na příštích dvanáct měsíců, na výhled nicméně dopadají přetrvávající problémy v zásobování a válka na Ukrajině.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v květnu klesl z úrovně 54,4 na 52,3, což je nejnižší hodnota od října 2020. Finanční trh očekával pokles celkového indikátoru PMI na úroveň 54,1.

Na situaci v tuzemském zpracovatelském průmyslu dopadají trvající komplikace v zásobování a válka na Ukrajině. Průzkum hlásí, že se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v květnu prohloubil propad nových zakázek, jež klesly třetí měsíc v řadě.

PSALI JSME:
V květnu nové zakázky klesaly již třetí měsíc v řadě

Pokles nových zakázek byl v květnu nejprudší od června 2020, do situace se promítá válka na Ukrajině a potíže v automobilovém průmyslu. Exportní objednávky hlásí za květen též nejprudší pokles téměř za dva uplynulé roky.

Výroba dle průzkumu PMI v květnu mírně rostla, nicméně tíží ji slábnoucí poptávka od zákazníků a také nedostatek potřebných surovin. Roste také zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu, květnový nárůst zaměstnanosti byl ale nejslabší za uplynulých sedm měsíců.

Náklady ve zpracovatelském průmyslu i nadále výrazně rostou, byť květnový průzkum hlásí nejmírnější tempo za uplynulé tři měsíce. Náklady se zvyšují pod vlivem cen pohonných hmot, což se promítá do nákladů na dopravu, rostou ale také ceny energií, oceli i obalového materiálu.

Výrobci se snaží přenést vyšší náklady do prodejních cen pro své odběratele: růst prodejních cen se v květnu sice zmírnil, i tak byl ale třetí nejprudší za celou historii průzkumu pro český zpracovatelský průmysl.

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu pomalu dochází dech…

Pokles PMI indikátoru v tuzemském zpracovatelském průmyslu byl pro květen očekáván, realita nicméně hlásí prudší pokles souhrnného indikátoru, než předpokládal finanční trh.

Nové zakázky klesly třetí měsíc v řadě, což pro nejbližší období rozhodně nevykresluje optimistický obrázek, jakkoliv tuzemští výrobci do příštích dvanácti měsíců i nadále očekávají růst výroby.

Pesimistické signály hlásí také PMI průzkum z polského zpracovatelského průmyslu a pokles nových zakázek v českém zpracovatelském průmyslu v tomto kontextu nepředstavuje výjimku.

Průzkumy z ekonomiky signalizují, že po velmi slušném růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním prvním čtvrtletí bude ve druhém čtvrtletí následovat ochlazení a v případě české ekonomiky se jako hodně pravděpodobný scénář rýsuje mezikvartální pokles HDP.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Solidní start do nového roku vystřídá útlum. Domácnosti dál omezují svoji spotřebu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?