Na Václavském náměstí vzniklo centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny

Na Václavském náměstí v Praze, přímo v úrovni sochy svatého Václava a výstupu ze stanice metra Muzeum, vyrostlo doslova ze dne na den Centrum pomoci Václavské náměstí 62. Bezplatnou pomoc nabízí zejména matkám s dětmi, osobám důchodového věku a invalidům. Spolek Mriya UA z.s. vznikl na základě sdružení dobrovolníků ukrajinského a českého původu. Pomohl již více než třem tisícům lidí.
Na Václavském náměstí vzniklo centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny. Foto: Mriya UA

V Centru pomoci dostanou uprchlíci potřebné první informace k pobytu v ČR, bude jim zajištěno ubytování i transport do jejich nového bydlení, dostanou primární materiální pomoc, ale také čerstvé jídlo a teplé pití.

„Účelem tohoto centra je poskytnutí a uspokojení základních životních potřeb těm, kteří do Prahy dorazí z válečné Ukrajiny. Do tří dnů po překročení hranic se uprchlíci museli nahlásit cizinecké policii a vyřídit si potřebnou administrativu. Teď byla lhůta prodloužená o měsíc,“ říká Oleksandra Saška, předsedkyně rady spolku Mriya UA.

V ukrajinštině znamená slovo „mriya“ sen. „Právě o bezpečném útočišti po dobu válečného konfliktu, o návratu domů a zejména míru sní běženci, kteří u nás vyhledají pomoc. Přicházejí sem lidé otřesení a neskutečně unavení. Proto je nejdříve posíláme do jejich nových domovů načerpat síly a až poté jim pomáháme s byrokracií. Tento postup jim nenutíme, ale chceme, aby se jim dostalo vlídného přijetí,“ dodává Oleksandra Saška.

„Materiální dary lze buď osobně přivézt k nám do Centra pomoci, které se nachází na adrese Václavské náměstí 62, anebo po domluvě si ho můžeme vyzvednout samostatně,“ říká Oleksandra Saška, předsedkyně rady spolku Mriya UA.

Původní organizace se přesunula do Nuslí

Centrum pomoci na Václavském náměstí původně vzniklo pod hlavičkou neziskové organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva, která se začátkem března přesunula do prostor nuselské radnice. Přímo na Ukrajinu organizace UEP odesílá humanitární pomoc, zdravotnický a ochranný materiál.

V pražských Nuslích, v Táborské 36, zřídila organizace UEP Adaptační centrum pomoci Ukrajině. Dlouhodobým záměrem Centra je integrace matek a dětí do české společnosti. Centrum pro ně nabízí bezpečný prostor, pomoc s ubytováním, hledáním práce, umístěním dětí do škol a školek, poradenství a sociální podporu.

Bez podpory by to nešlo

Mriya UA z. s. spolupracuje s magistrátem hl. města Prahy, ukrajinským konzulátem, neziskovými organizacemi, jako např. OPU (Organizace pro pomoc uprchlíkům) a Ukrajinská Iniciativa. Do pomoci se zapojily i firmy jako například O2 a.s. anebo Českomoravská Nemovitostní a.s, která spolku poskytla prostory bývalé banky přímo v místě sídla společnosti ČMN.

„Oleksandra nás oslovila ve chvíli, kdy na Václavském náměstí probíhala akce na podporu Ukrajiny napadené ruskou armádou. Za tři dny u nás vzniklo plně funkční poradní centrum se skladovými kapacitami pro příjem, třídění a výdej materiální pomoci,“ říká Karel Bor, výkonný ředitel Českomoravské Nemovitostní.

Centrum pomoci Václavské náměstí 62 v budoucnu plánuje poskytovat také právnické služby, notářské poradenství, služby zprostředkování zaměstnání a školské poradenství. Foto: Mriya UA

Aktuálně poskytované služby jsou zdarma

Momentálně v centru pomáhá přes 100 dobrovolníků. Veškerou pomoc organizace poskytuje přirozeně zcela zdarma. Jde zejména o:

• Call centrum
• Informační poradenství a konzultace (víza, práce, finanční příspěvky)
• Ubytování
• Stravovaní
• Dopravu osob do ubytovacího zařízení
• Výdej SIM karet
• Výdej a příjem potravin, základních hygienických potřeb
• Materiální pomoc (matrace, kočárky, oblečení, obuv atd.)
• Službu první pomoc a psychologickou pomoc
• Překladatelské služby
• Dětský koutek s chůvou

„Materiální dary lze buď osobně přivézt k nám do Centra pomoci, které se nachází na adrese Václavské náměstí 62, anebo po domluvě si ho můžeme vyzvednout samostatně. Další možností je poskytnutí informací a nabídek volných bytů pro dočasné ubytování pro občany prchající z Ukrajiny. Tyto nabídky přidáváme do naší databáze a rovnou zprostředkováváme jejich obsazenost,“ říká Oleksandra Saška.

Jak se registrovat jako dobrovolník

Jednotlivci se mohou zapojit buď stejným způsobem anebo poskytnutím dobrovolnické činnosti v centru, jako například tlumočník, pečovatel, průvodce, IT technik, webmaster, recepční, skladník atd.

Při příchodu na recepci obdrží dobrovolníci Registrační formulář dobrovolníka, který vyplní, podepíší a vyberou si úsek, ve kterém by chtěli pomáhat. Každá pomoc je v této situaci vítána.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Proč se zapsat do registru dárců kostní dřeně?

Každoročně onemocní v naší zemi stovky lidí včetně malých dětí leukémií, zhoubnými nádory, či těžkými útlumy krvetvorby a dalšími vážnými nemocemi, které jsou léčitelné pouze transplantací kostní dřeně. Bohužel v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB