V Centru pomoci dostanou uprchlíci potřebné první informace k pobytu v ČR, bude jim zajištěno ubytování i transport do jejich nového bydlení, dostanou primární materiální pomoc, ale také čerstvé jídlo a teplé pití.
„Účelem tohoto centra je poskytnutí a uspokojení základních životních potřeb těm, kteří do Prahy dorazí z válečné Ukrajiny. Do tří dnů po překročení hranic se uprchlíci museli nahlásit cizinecké policii a vyřídit si potřebnou administrativu. Teď byla lhůta prodloužená o měsíc,“ říká Oleksandra Saška, předsedkyně rady spolku Mriya UA.
V ukrajinštině znamená slovo „mriya“ sen. „Právě o bezpečném útočišti po dobu válečného konfliktu, o návratu domů a zejména míru sní běženci, kteří u nás vyhledají pomoc. Přicházejí sem lidé otřesení a neskutečně unavení. Proto je nejdříve posíláme do jejich nových domovů načerpat síly a až poté jim pomáháme s byrokracií. Tento postup jim nenutíme, ale chceme, aby se jim dostalo vlídného přijetí,“ dodává Oleksandra Saška.

Původní organizace se přesunula do Nuslí
Centrum pomoci na Václavském náměstí původně vzniklo pod hlavičkou neziskové organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva, která se začátkem března přesunula do prostor nuselské radnice. Přímo na Ukrajinu organizace UEP odesílá humanitární pomoc, zdravotnický a ochranný materiál.
V pražských Nuslích, v Táborské 36, zřídila organizace UEP Adaptační centrum pomoci Ukrajině. Dlouhodobým záměrem Centra je integrace matek a dětí do české společnosti. Centrum pro ně nabízí bezpečný prostor, pomoc s ubytováním, hledáním práce, umístěním dětí do škol a školek, poradenství a sociální podporu.
Bez podpory by to nešlo
Mriya UA z. s. spolupracuje s magistrátem hl. města Prahy, ukrajinským konzulátem, neziskovými organizacemi, jako např. OPU (Organizace pro pomoc uprchlíkům) a Ukrajinská Iniciativa. Do pomoci se zapojily i firmy jako například O2 a.s. anebo Českomoravská Nemovitostní a.s, která spolku poskytla prostory bývalé banky přímo v místě sídla společnosti ČMN.
„Oleksandra nás oslovila ve chvíli, kdy na Václavském náměstí probíhala akce na podporu Ukrajiny napadené ruskou armádou. Za tři dny u nás vzniklo plně funkční poradní centrum se skladovými kapacitami pro příjem, třídění a výdej materiální pomoci,“ říká Karel Bor, výkonný ředitel Českomoravské Nemovitostní.

Aktuálně poskytované služby jsou zdarma
Momentálně v centru pomáhá přes 100 dobrovolníků. Veškerou pomoc organizace poskytuje přirozeně zcela zdarma. Jde zejména o:
• Call centrum
• Informační poradenství a konzultace (víza, práce, finanční příspěvky)
• Ubytování
• Stravovaní
• Dopravu osob do ubytovacího zařízení
• Výdej SIM karet
• Výdej a příjem potravin, základních hygienických potřeb
• Materiální pomoc (matrace, kočárky, oblečení, obuv atd.)
• Službu první pomoc a psychologickou pomoc
• Překladatelské služby
• Dětský koutek s chůvou
„Materiální dary lze buď osobně přivézt k nám do Centra pomoci, které se nachází na adrese Václavské náměstí 62, anebo po domluvě si ho můžeme vyzvednout samostatně. Další možností je poskytnutí informací a nabídek volných bytů pro dočasné ubytování pro občany prchající z Ukrajiny. Tyto nabídky přidáváme do naší databáze a rovnou zprostředkováváme jejich obsazenost,“ říká Oleksandra Saška.
Jak se registrovat jako dobrovolník
Jednotlivci se mohou zapojit buď stejným způsobem anebo poskytnutím dobrovolnické činnosti v centru, jako například tlumočník, pečovatel, průvodce, IT technik, webmaster, recepční, skladník atd.
Při příchodu na recepci obdrží dobrovolníci Registrační formulář dobrovolníka, který vyplní, podepíší a vyberou si úsek, ve kterém by chtěli pomáhat. Každá pomoc je v této situaci vítána.