Na Vánoce si půjčil každý desátý Čech, nejvíce mladí

Někteří Češi se před Vánocemi nechovají zodpovědně ke svým rozpočtům. Podle průzkumu ČSOB si někdy na nákup vánočních dárků půjčil u institucí či od svých známých každý desátý člověk (konkrétně 9,4 %). Více si lidé půjčují na vybavení bytu (63,2 %) a na nákup nového či ojetého vozidla (44,9 %). Na Vánoce si přitom půjčují hlavně mladí lidé. Částkou vyšší než deset tisíc určenou na dárky se ve věku 18 až 26 let zadlužilo dokonce 27,5 procenta lidí.

Zajímavý je podle průzkumu i rozdíl mezi „vánočním zadlužováním“ žen a mužů. Na Vánoce si půjčuje dvakrát více mužů než žen (12,3 % mužů oproti 6,1 % žen). Nejopatrnější jsou, co se týče vánočních půjček, lidé ve věku od 54 do 65 let. Ti si na Vánoce půjčili pouze ve 3,1 % případů.

„To jasně ukazuje, že mladší generace není tak zodpovědná a nebojí se ani dluhů, které jsou podle našeho názoru zbytečné. Starší generace je, jistě i díky svým zkušenostem, přece jen zodpovědnější. Mám pocit, že starší lidé také více dají na nabádání svých bank, aby se kvůli svátkům zbytečně nezadlužovali,“ říká Alena Králíková, manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB.

Celkem si podle průzkumu ČSOB na nákup spotřebních věcí v hodnotě vyšší než 10 tisíc korun u bank či jiných finančních institucí někdy půjčilo 60,8 % lidí. Od svých příbuzných či známých si půjčku nad deset tisíc vzalo 45,1 % Čechů. V obou případech si opět půjčují více muži než ženy.

V průzkumu se ČSOB také ptala na to, na co by si lidé od banky či od svých známých nikdy peníze nepůjčili. „Je zajímavé, jak se zde poměr mezi muži a ženami obrátil. Na vánoční dárky by si podle průzkumu nikdy nepůjčilo 62,2 % mužů a 58,2 % žen. Ze stejného průzkumu přitom víme, že muži si na Vánoce půjčují více. To by mohlo buď znamenat, že si muži trochu lžou do kapsy, nebo že je nakonec před Vánocemi přimějí k půjčce jejich ženy,“ doplňuje Alena Králíková z ČSOB.

Z nabízených možností by si Češi ve dvou třetinách případů nepůjčili na oslavu nového roku (67,2 %), a odmítají si půjčit také na oslavu narozenin (63,2 %). Na vánoční dárky a zimní dovolenou by si nikdy nepůjčilo 60,2 % respondentů. Naopak k půjčkám na svatbu jsou Češi benevolentní. Půjčit si u finančních institucí či u známých by se zdráhalo jen 33 % lidí.

„Půjčka na Vánoce se může stát nechtěným dárkem pod stromečkem. Seriózní bankovní domy proto nic takového nenabízejí a spíše klienty od podobných zbytečných dluhů odrazují. Vánoce nebo dovolená mohou být hezké, ale určitě nevynahradí starosti, které by mohly přijít v případě nečekaných problémů,“ uzavírá Alena Králíková z ČSOB.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.