Redaktor Finančních a ekonomických informací (faei.cz) vyrazil ke kostelu svaté Ludmily, která je majestátní kulisou adventních trhů na „Míráku“ druhý rok po sobě, a tak mohl porovnat vývoj cen vybraných produktů.
První zajímavostí je, že předvánoční trhy zde začaly téměř dva týdny před zahájením adventu, který letos začíná v neděli 1. prosince. Ale jako obchodnický tah to je samozřejmě rozumné: Čím déle trhy trvají, tím více peněz zde lidé utratí. Letos potrvají trhy na náměstí Míru více než měsíc – končí na Štědrý den.
Ale spokojení jsou nepochybně i turisté a místní obyvatelé, kteří se tu zastaví třeba při cestě z práce. Hned od otevření v deset ráno je mezi stánky každý den poměrně živo. Adventní trhy na náměstí Míru patří mezi nejpopulárnější v hlavním městě.
Svařák za 80 korun
Kolik zaplatí návštěvníci za svařák a další tradiční předvánoční pochutiny? Lidové ceny zde rozhodně nehledejte a trochu zrádné mohou být pokrmy, které se účtují podle váhy. Takže když si necháte nandat vrchovatý talíř, může vás jedno jídlo vyjít i s přílohou a pitím na několik stovek korun – ve stoje u stolečku.
Nejtradičnější z tradičních pochutin je samozřejmě svařák, tedy ochucené svařené víno. Letos za kelímek (záloha 50 korun, pozn. aut.) zaplatíte 80 korun, přičemž loni to bylo o pět korun méně. I tak bude zdejší cena nepochybně nižší než na Staroměstském náměstí, kde bývá spolu s Václavským náměstím tradičně nejvíce draho.
V chladném počasí se horké nápoje pochopitelně dobře prodávají, i zde si ale připlatíte. Zatímco loni jeden ze stánků nabízel grog za 70 korun, letos už to je o deset korun více. Medovinu jsme loni kupovali za 85 korun, letos ji v jednom stánku nabízejí za 99 korun a o kousek vedle dokonce za 120 korun. K dostání jsou také různé míchané nealkoholické nápoje po 80 korunách.
Některé položky se ale dají pořídit za stejnou cenu jako loni, nebo dokonce ještě o pár korun levněji. Zatímco loni jsme ochutnali „panáka“ vánočního vaječňáku za 65 korun, letos jsme ho u jednoho stánku viděli za 60 korun (u jiného ale za 70 korun). Také kávu je letos možné pořídit levněji: Před rokem stála 50 korun, letos o deset korun méně.
Trdelník za stovku
Mezi další tradiční pochutiny – nejen v předvánočním čase – patří trdelník. Letos na adventním trhu na náměstí Míru v Praze podražil opravdu výrazně: Zatímco loni vyšel na 80 korun, letos už to je rovná stokoruna.
Malá klobása letos stojí 70 korun, velká vyjde na 120 korun. Před rokem zde jeden stánek nabízel specialitu, kterou nazval Mistr klobásník, a nabízel ji na 150 korun. Obsahoval velkou klobásu v bagetě s omáčkou. Letos je o pět korun dražší. Deset deka pražské šunky vyjde na 89 korun a sekané na 80 korun.
Langoše se zde nabízejí v rozmezí 120 až 160 korun, záleží na příchuti. Milovníci guláše si za deset deka zaplatí 55 korun. Slušná porce se tak cenově vyrovná běžnému jídlu v restauraci. Kdo nemá velký hlad a chce si dát jen něco malého, může si koupit párek v rohlíku za 40 korun.
Zájemci si na adventním trhu mohou koupit rovněž vánoční cukroví. Podle druhu a množství za něj zaplatí několik stovek korun. Cena skleněných ozdob zase záleží na velikosti a zdobení, pohybuje se v rozmezí 50 až 250 korun. Obyčejné jmelí vyjde na 30 korun, za zlaté si zákazník 15 korun připlatí.
Kolik bych si za tu cenu mohl přinést svařáku z domu v termo nádobě. Proč podporovat zloděje nehledě na ty langoše a ostatní prasárny. Děláme si to sami, mám na to ale nedám?
Nemoc zvanou nenažranost se prodejců se dá úspěšně léčit tím, že od nich nic nekoupíme.
Uváděné ceny nelze nazvat jinak, než zlodějinu,,,
Ale mezi lidmi je peněz jako šlupek, tak kdo chce, TAK AŤ PLATÍ !!!!!!
Před několika léty jsem se nechal zlákat na ten slavný svařáček označený jako GROG v plastovém kelímku cena asi 30 Kč. Když si na to vzpomenu ještě je mi s toho hltu zle zbytek letěl na zem a kelímek do koše. Od té doby nic na trzích nepožívám jen se projdu a lituji lidi kteří konzumují a tváří se znechuceně. Svařáček si dám doma z kvalitního červeného vína s jedné třetiny tuzemáček karamel,skořice, citron no prostě lahoda.
Klidně ať si ho nalejou dozadu nad nohy.