Na veřejné zakázky podnikatelé posílají méně nabídek

Podle poslední Výroční zprávy o stavu veřejných zakázek v České republice, kterou vydalo ministerstvo pro místní rozvoj, klesá průměrný počet nabídek podaných na jednu veřejnou zakázku.

Zmíněná zpráva konstatuje, že v roce 2015 došlo u ukazatele průměrného počtu podaných nabídek u zadaných zakázek veřejných zadavatelů ke snížení hodnoty na nejnižší úroveň od roku 2009, tedy za celou dobu, kdy je tento ukazatel v rámci Výročních zpráv sledován. Dochází tak k situaci, kdy se nebývale prudce zvedl počet veřejných zakázek, které jsou zadávány na základě pouze jedné jediné odané nabídky. Nejvýrazněji se tento trend projevil v sektoru stavebních prací (paradoxně celkově silně konkurenčním) – celých 40 procent všech zakázek bylo zadáno na základě jedné nabídky. Nicméně pokles počtu podaných nabídek se dotkl naprosto všech oblastí.

„Ve svém důsledku je toto v podstatě velmi dobrá zpráva pro ty firmy a živnostníky, kteří se snaží veřejné zakázky získat. Jelikož se výrazně snižuje počet podaných nabídek na veřejné zakázky a dokonce je značný díl zakázek veřejnými subjekty zadáván na základě jedné podané nabídky, nastal stav, kdy se podstatně zvyšují šance těch podnikatelů, kteří se veřejných soutěží účastní, tedy kteří připravují a posílají své nabídky,“ komentuje situaci Tadeáš Černý, specialista veřejných zakázek společnosti B2M.CZ, která provozuje server ÚředníNástěnka.cz.

Pokud někteří podnikatelé stále ještě váhali, zdali má vůbec smysl se pokoušet získávat veřejné zakázky, je nyní přesně ten správný čas, aby se do tohoto segmentu trhu vydali.

Zdroj: Tisková zpráva

 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *