Na veřejné zakázky podnikatelé posílají méně nabídek

Podle poslední Výroční zprávy o stavu veřejných zakázek v České republice, kterou vydalo ministerstvo pro místní rozvoj, klesá průměrný počet nabídek podaných na jednu veřejnou zakázku.

Zmíněná zpráva konstatuje, že v roce 2015 došlo u ukazatele průměrného počtu podaných nabídek u zadaných zakázek veřejných zadavatelů ke snížení hodnoty na nejnižší úroveň od roku 2009, tedy za celou dobu, kdy je tento ukazatel v rámci Výročních zpráv sledován. Dochází tak k situaci, kdy se nebývale prudce zvedl počet veřejných zakázek, které jsou zadávány na základě pouze jedné jediné odané nabídky. Nejvýrazněji se tento trend projevil v sektoru stavebních prací (paradoxně celkově silně konkurenčním) – celých 40 procent všech zakázek bylo zadáno na základě jedné nabídky. Nicméně pokles počtu podaných nabídek se dotkl naprosto všech oblastí.

„Ve svém důsledku je toto v podstatě velmi dobrá zpráva pro ty firmy a živnostníky, kteří se snaží veřejné zakázky získat. Jelikož se výrazně snižuje počet podaných nabídek na veřejné zakázky a dokonce je značný díl zakázek veřejnými subjekty zadáván na základě jedné podané nabídky, nastal stav, kdy se podstatně zvyšují šance těch podnikatelů, kteří se veřejných soutěží účastní, tedy kteří připravují a posílají své nabídky,“ komentuje situaci Tadeáš Černý, specialista veřejných zakázek společnosti B2M.CZ, která provozuje server ÚředníNástěnka.cz.

Pokud někteří podnikatelé stále ještě váhali, zdali má vůbec smysl se pokoušet získávat veřejné zakázky, je nyní přesně ten správný čas, aby se do tohoto segmentu trhu vydali.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Tiskové zprávy

Hodnocení ČNB českou veřejností

Ve dnech 1. – 8. 2. 2018 STEM provedl pro Českou národní banku průzkum veřejného mínění, který se zaměřil na názory občanů na ČNB. Reprezentativní soubor obyvatel ČR starších 18 let byl na základě kvótního výběru zkoumán kombinací technik PAPI a CAPI. V osobních rozhovorech bylo dotázáno 1028 osob starších 18 let.

Výsledek BNP Paribas Cardif pojišťovny za rok 2017. Výrazné zlepšení výsledků

Loňský kalendářní rok byl pro společnost BNP Paribas Cardif Pojišťovnu velice úspěšný. Čistý zisk pojišťovny v minulém roce zaznamenal nárůst o 26 % oproti roku 2016. V roce 2017 společnost dosáhla čistého zisku 168 milionů Kč oproti 133 milionům v roce 2016. Celkově společnost předepsala pojistné ve výši 2 262 …

Air Products míří na Mars

Spolupráce společnosti Air Products a americké kosmické agentury NASA trvá už neuvěřitelných šedesát let. Ani nejnovější mise NASA k Marsu nazvaná InSight, která odstartovala 5. května z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii, se nemohla obejít bez významné účasti tohoto chemického koncernu.

Nejčtenější

Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
Rolovat nahoru