Na vodě nejčastěji pijeme pivo. Polovina vodáků přímo na lodi

Průzkum
Pojišťovna Generali nedávno přišla s průzkumem na vodácké téma, podle nějž jezdí na vodu pravidelně alespoň jednou do roka 42 % Čechů. Průzkum, který pro ni připravila agentura Perfect Crowd na vzorku 500 respondentů ve věku 15 až 70 let, jsme porovnali s rok starým průzkumem agentury NMS Market Research (psali jsme) uskutečněném na reprezentativním vzorku 1004 respondentů ve věku 18-64 let.
K tomu, že pijí přímo na vodě při sjíždění řeky, se v průzkumu přiznalo 51 procent tuzemských vodáků. Foto: Depositphotos.com

Zatímco podle Generali 53 % Čechů jezdí na vodu alespoň jednou za čas, podle NMS Market Research je to jen zhruba každý pátý Čech a to ještě ne pravidelně. Třetina vodáků – tedy z pětiny Čechů, kteří na vodu jezdí – podle výzkumné agentury vyráží méně často než jednou za dva roky, 46 % pak nasedne do lodi alespoň jednou ročně.

Na vodě si nejraději dáme pivo

Není překvapením, že splouvání řek je spojeno s popíjením alkoholu. Zatímco vloni ještě v Česku platila nulová tolerance alkoholu na vodě pod pokutou až sto tisíc korun, zákonodárci letos zařídili, že vodáci už mohou plout s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty, alespoň po některých úsecích řek a vod (výjimkou zůstanou tzv. dopravně významné vodní cesty).

V obou průzkumech shodně nadpoloviční většina lidí uvedla, že alkoholické nápoje na vodě konzumuje, v průzkumu Generali dokonce 51 % vodáků přiznává, že popíjí přímo na lodi při splouvání řeky. Oproti tomu abstinující část tvoří podle NMS Market Research převážně ženy vodačky, z nich nepije celých 62 %, u mužů je tento počet značně nižší (35 %).

Absolutně nejoblíbenějším alkoholickým nápojem napříč věkovými skupinami je pivo. To před vínem, tvrdým alkoholem nebo míchanými nápoji preferuje 80 % vodáků, tvrdí průzkum pojišťovny. Pivo, které je dominantou mužů, si dávají hlavně lidé starší 46 let. Podle loňského průzkumu čeští vodáci nejčastěji v běžném dni vypijí do tří piv nebo panáků (65 %), dalších 30 % „se vejde“ do šesti drinků.

Jeden ze sta Čechů s pádlem v ruce ale denně „zvládne“ až 11 kousků alkoholických nápojů. „Opilý vodák je pro své okolí stejně nebezpečný, jako opilý řidič auta,“ varuje Dana Binderová, produktová manažerka cestovního pojištění Generali. Případné plnění z pojištění může podle ní být významně kráceno, jestliže se na pojistné události podílel alkohol.

PSALI JSME:
Zákaz nezákaz, na vodě pije polovina vodáků

Suchou nohou necelá polovina

Průzkum pojišťovny také zjišťoval, za jak zkušené vodáky se Češi považují. Z průzkumu plyne, že sebevědomí jim nechybí: 48 % vodáků tvrdí, že splouvání řeky zvládlo suchou nohou. Necelá třetina (30 %) přiznala, že se převrátili jednou, 16 % dvakrát a šest procent českých vodáků se na vodě tzv. „udělalo“ více než třikrát.

Ke zranění na vodě někdy přišla více než pětina vodáků. V naprosté většině případů šlo o lehčí povrchová zranění, jako třeba modřiny nebo odřeniny. Třináct procent vodáků, kteří se někdy zranili, uvedlo, že na vodě přišli ke středně těžkému poranění, u šesti procent byl úraz z kategorie těžkých a vyžadoval hospitalizaci.

Více úrazů číhá podle průzkumu na vodáky, kteří pro plavbu zvolí kánoe. Jde však o lehčí zranění, jako jsou odřeniny a zhmoždění. Vážnější zranění uváděli ti vodáci, kteří vodu sjížděli na raftech. Podle zjištění průzkumu hrozbu zranění a jeho následků vodáci podceňují – pojišťuje se jen 16 procent z nich.

PSALI JSME:
Dovolená na lodi? V Čechách bez lodního průkazu i bez zkoušek

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak Češi vnímají nevidomé?

Většina z nás nemá konkrétnější představu o tom, jak se žije zrakově postiženým. A většinou nemáme ani ponětí o tom, kolik lidí s tímto handicapem mezi námi žije. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je na …

Nobelova cena za ekonomii oceňuje boj s chudobou

Nobelovu cenu za ekonomii má po včerejšku 84 lidí, stále živých či již zemřelých. Počet žen mezi nimi se rozrůstá z jedné na dvě. V příštích letech jich zřejmě bude dále přibývat.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru