Na zajímavější kroky ze strany ECB si budeme muset počkat

Názor
Evropská centrální banka (ECB) si své trumfy vystřílela již na prosincovém zasedání, kdy rozšířila a prodloužila pandemický program nákupů aktiv a zveřejnila svou novou prognózu. Čtvrteční zasedání tak bude z tohoto úhlu pohledu patřit k těm méně zajímavým. Centrální banka bude pravděpodobně hodnotit svoji prognózu v kontextu posledního pandemického vývoje.
V následujících měsících bude pozornost ECB směřovat na revizi strategie její měnové politiky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokračuje také strategická revize její měnové politiky, která zřejmě vyústí ve změnu inflačního cíle. Na tato oznámení si ale budeme muset ještě pár měsíců počkat. Pozornost ECB se v nejbližších měsících bude podle našeho názoru soustředit spíše na udržení příznivých podmínek na trhu pro financování než na dosažení inflačního cíle. Ten je stále v nedohlednu a s tím i zvyšování sazeb. To očekáváme až v roce 2024.

S úpravou parametrů měnové politiky přišla Evropská centrální banka už v prosinci. Pandemický program nákupů aktiv navýšila o 500 miliard eur a prodloužila ho o devět měsíců do března 2022. Představená prognóza přinesla lepší odhad hrubého domácího produktu (HDP) pro letošní rok (-7,3 % versus původně předpokládaných -8 %), v roce 2021 pak naopak snížení růstových vyhlídek z původních pěti procent na 3,9 %.

Inflaci v letošním roce ECB vidí na úrovni jednoho procenta, v příštím roce na 1,1 % a v roce 2023 na 1,4 %. Náš odhad je podobný. Z inflačního výhledu je patrné, že se inflačního cíle ECB v nejbližších letech dosáhnout rozhodně nepodaří, a také že její priority se pro nejbližší roky přesouvají od dosažení inflačního cíle k udržení příznivých podmínek pro financování na finančních trzích.

PSALI JSME:
Do pěti let pravděpodobně vznikne digitální euro

S růstem inflačních očekávání by pak ECB měla pomoci fiskální politika, tak jak jsme tomu svědky ve Spojených státech.

V následujících měsících bude pozornost ECB směřovat na revizi strategie její měnové politiky. Ta pravděpodobně přinese změnu inflačního cíle na symetrický. Na finanční trhy či vývoj inflačních očekávání však tato změna žádné zásadní dopady mít nebude.

Zajímavější bude, jak se ECB vypořádá s ukončením pandemického programu, aniž by zvýšila volatilitu na finančních trzích. Na tento krok by mohla začít trhy připravovat již ve druhé polovině letošního roku, a to výraznějším omezováním nákupů aktiv, které by deklarovalo, že pro ECB je důležitější aktuální výše tržních úrokových sazeb než výše bilanční sumy. V každém případě na zajímavější akce ze strany ECB si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ECB prodlouží program nákupů aktiv

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB