Na založení firmy má stačit hodina, její likvidace se ale může táhnout roky

Názor
Novela notářského zákona, kterou už schválila vláda, slibuje výrazné zrychlení procesu založení firmy. Vše přes internet, prý do hodiny. Na zdlouhavosti a komplikovanosti likvidace firem, které přestaly fungovat, ale nemění nic.
Likvidace firem jsou u nás ve srovnání s jinými státy nesmyslně administrativně náročné a zbytečně zdlouhavé. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pominu, že firmy do hodiny nabízíme klientům od roku 2014 (dříve nám to „trvalo“ i celý den – pozn. aut.). Každopádně situace v procesu schvalování novely, s jejíž účinností se původně počítalo od 1. ledna 2021, je teď taková, že termín nejspíš nebude dodržen. Návrh sice podporuje také opozice, poprvé ale o něm budou poslanci hlasovat až v září.

Co je ale takové zdržení proti lhůtám, které jsou stále běžné a nadále bohužel běžné zůstanou při likvidaci firem?

Během uplynulé dekády trval podle dat analytické společnosti Bisnode tento proces průměrně 33 měsíců. V některých případech ovšem nejsou ani dnes ukončeny likvidace podniků z počátku 90. let. I v těch nejjednodušších případech, tedy u firem bez dluhů a majetku, trvá jejich zrušení nejméně půl roku.

PSALI JSME:
Kostlivec z „mrtvé firmy“ může sejmout živnost i rodinu

Likvidace jsou u nás ve srovnání s jinými státy nesmyslně administrativně náročné a zbytečně zdlouhavé. Například finanční nebo celní správa má na to, aby s likvidací souhlasila, zbytečně dlouhé lhůty, likvidátor a statutár také musejí několikrát a opakovaně vyhotovovat účetní závěrky a podávat daňová přiznání.

Likvidátor navíc musí informace opakovaně zveřejňovat v obchodním věstníku a řadu dokumentů má povinnost archivovat. Proces může zpomalit i komplikované oceňování majetku, který podniku zůstal, či rozhodování o tom, v jakém pořadí vyplatit peníze věřitelům.

Likvidace společnosti tak podnikatele může vyjít na 40, ale také 300 tisíc korun – to podle velikosti firmy a komplikovanosti vypořádání. Samostatnou kapitolou je nezbytné transakční poradenství.

PSALI JSME:
Chequepoint: Týden bez licence, dva a půl roku bez vlastníka? Kyperský akcionář tuzemské sítě směnáren neexistuje od ledna 2016

Takže když majitel zjistí, že je to dlouhý a drahý proces, často firmu někomu prodá a už se o to nestará. Ve finále si tak stát škodí sám, protože potom firmu na náklady státu likvidují likvidátoři jmenovaní soudem.

Inspirovat bychom se přitom mohli třeba ve Velké Británii, USA nebo Nizozemsku. Když tam společnost v účetnictví osvědčí, že nemá majetek ani závazky a že splnila všechny povinnosti, jako jsou odvody na daních, tak jí stát umožní rychlý výmaz a není potřeba řešit měsíce čekání.

Pro účely „vyčištění“ obchodního rejstříku od mrtvých schránek by ale stačilo, kdyby stát každou firmu, která dva roky po sobě nezveřejní účetní závěrku a zároveň neosvědčí relevantní sídlo, automaticky vymazal z obchodního rejstříku.

Autor je manažer společnosti Smart Office & Companies z poradenské skupiny Apogeo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Registr skutečných vlastníků: Strašák, na kterého se dá vyzrát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.