Na zaplacení daní si letos půjčí tři procenta živnostníků

Jak jsou tuzemští živnostníci připraveni na zaplacení daně z příjmů za loňský rok? Březnový průzkum Equa bank přinesl zajímavá zjištění, byť jeho věrohodnost snižuje to, že banka v tiskové zprávě neuvedla, na jak velkém vzorku respondentů jej uskutečnila.
Tuzemští živnostníci si na platbu daně z příjmů nejčastěji odkládají stranou do 3000 korun měsíčně. Foto: Pixabay

Až 78 % českých podnikatelů totiž neplatí průběžné zálohy na daň a v termínu podání daňového přiznání tak musí zaplatit celou částku daně naráz. Zhruba šestina živnostníků (16 %) si dává kvůli platbě daně z příjmů pravidelně stranou určitou část výdělku, zatímco necelá pětina (19 %) si ukládá bokem nepravidelně. Nejčastěji přitom odkládají stranou měsíčně do 3000 korun.

Další pětina živnostníků letos platit daně nebude: Sedm procent očekává, že jim stát bude vracet zálohy na daních a 12 % jich bude ve ztrátě, čili daň platit nebudou.

Přibližně 37 % živnostníků podle průzkumu zaplatí daň ze zisku z předchozího měsíce, nebo z jiných úspor. Letos si podle průzkumu na zaplacení daně z příjmu plánují půjčit jen tři procenta drobných podnikatelů.

Většina tuzemských živnostníků má poměrně dobrou představu o tom, jakou částku bude muset letos na dani z příjmu zaplatit. Výše daně obvykle nepřekvapí přibližně sedm z deseti respondentů. Živnostníci v naprosté většině (74 %) říkají, že buď si pečlivě sledují své příjmy a výdaje a o dani z příjmu mají poměrně jasný přehled (43 %) nebo tak činí aspoň odhadem (31 %). Necelou desetinu respondentů částka daně z příjmů zaskočí, protože je vyšší, než s jakou počítali.

Zdroj: Equa bank

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Podnikání

Kostlivec z „mrtvé firmy“ může sejmout živnost i rodinu

Skoro každý už někdy slyšel hlášku: „Dluhy nechám v „eseróčku“, to stejně nic nemá, a věřitelé ať si…“. Tak to funguje, když se podnikatel na konec firmičky s právníkem připraví, pošle jí do insolvence a likvidace. …

Český pivní export zasáhl i Antarktidu

V létě bývá spotřeba piva přibližně o 45% vyšší než v zimě. Se zvyšující se teplotou se zkrátka zvyšuje i pocit žízně a mlékem ji zahání málokdo. Pivo není totéž co alkohol: „Je to mírně alkoholický izotonický …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak na dluhy? Ať si je lidé odpracují, míní Češi

Průzkum
Většina Čechů si myslí, že by dlužníci měli splatit aspoň 40 procent dluhu, aby jim mohl být zbytek odpuštěn. Pomoc ze strany státu by měli dostat jen ti, kteří se do dluhové pasti dostali kvůli dlouhodobé nemoci nebo ztrátě zaměstnání. Ostatní by si měli své závazky odpracovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro Českou asociaci věřitelů.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru