Nad ekonomikou se stahují mračna

Názor
Některé části světa už začínají uvolňovat protikoronavirová opatření a finanční trhy se snaží vyhlížet optimisticky. Nemalou měrou je v tom podporuje ochranný val peněz a úrokové sazby, které dosáhly samého dna. Podobně, jako když udeří hurikán nebo jiná živelná pohroma, jsou po odeznění katastrofy nejvíce zřejmé dlouhodobější dopady. Na povrch tak v posledních týdnech začínají vyplouvat škody, které na světové ekonomice napáchaly dlouhé týdny nečinnosti.
Pandemii viru covid-19 není snadné zkrotit a navíc zde stále existuje již zmiňovaná obava z možného návratu v podobě druhé vlny. Ilustrační foto: Pixabay.com

V nadcházejících měsících budeme patrně svědky celé vlny bankrotů i významného poklesu očekávaných podnikových zisků a zároveň bude přetrvávat vysoké riziko nezaměstnanosti. Dobrovolný social distancing, neboli zachovávání společenského odstupu, bude v nadcházejících měsících znamenat problémy pro celé odvětví spojené s poskytováním zážitků, ať už jde o výstavy a cestování, nebo restaurace a kina. Potřeba držet si odstup však může zároveň zvýšit poptávku po benzínu, protože lidé budou pravděpodobně před hromadnou dopravou upřednostňovat osobními automobily.

Kromě výše uvedených rizik je ovšem třeba zvážit také riziko tzv. druhé vlny a samozřejmě také pokračující spor plynoucí ze vzájemného obviňování mezi Trumpem a Čínou. S tím souvisí možné riziko dalšího oslabení akciového trhu, posílení dolaru a japonského jenu, které poslouží jako bezpečné útočiště.

Pandemii viru covid-19 není snadné zkrotit a navíc zde stále existuje již zmiňovaná obava z možného návratu v podobě druhé vlny, která se může vrátit i do míst, kde byla krize úspěšně zažehnána. Na mnoha místech však situace není ani dosud pod kontrolou a USA i další země riskují, že dopady krize dále prodlouží, když se budou některé státy či regiony pokoušet znovu vrátit k normálnímu fungování dřív, než virus plně zvládnou.

Autor hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na silný růst si budou muset velké ekonomiky počkat do druhé poloviny roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.