Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Tomáš Berdych se rozhodl podpořit myšlenku dárcovství krevní plasmy. Jeho nadace zahájila spolupráci s dárcovským centrem Plasma place. Stalo se tak v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy, který má upozornit na vzrůstající význam této nenahraditelné tělní tekutiny pro moderní medicínu.

Nadační fond Tomáše Berdycha založil tenista v roce 2013 za účelem podpory rozvoje aktivit dětí i dospělých. Dlouhodobě podporuje například celou řadu mladých handicapovaných sportovců v možnosti trénovat, zlepšovat se a účastnit se mezinárodních soutěží. Berdych se nyní rozhodl pomáhat i jinak a osobně podpořit myšlenku dárcovství. „Je to něco, čím může zdravý člověk pomoci nemocným. Dárců je stále nedostatek. Také kvůli tomu, že o této možnosti vůbec neví“, vysvětluje.

Tenista sám daroval v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy. Smyslem akce, do které se zapojilo více než 500 dárcovských center po celém světě, bylo zvýšit povědomí veřejnosti o vrůstajícím významu slámově žluté složky lidské krve. Vyrábějí se zní léky, které pomáhají například při léčbě rozsáhlých popálenin, při náročných chirurgických zákrocích včetně transplantací, s léčbou onemocnění jater a plic, při léčbě dětí s HIV nebo pokousaných zvířaty se vzteklinou.

Společnost Plasma place, která provozuje v Česku dvě dárcovská centra, se do akce zapojila originálním způsobem. Během jednoho týdne odebrala 745 litrů krevní plasmy, které získala od tisícovky dárců. Naše centra v Praze a Hradci Králové získala rekordní množství krevní plasmy a to na pouhých 28 odběrných lůžcích. Z toho je patrné, že naše centra byla maximálně vytížená a náš záměr podpořit myšlenku dárcovství během mezinárodního týdne dárcovství se úspěšně povedl, hodnotí záměr Petra Hladíková, hlavní sestra Plasma place.

Počet dárců krevní plasmy celosvětově roste, stále jich však není dostatek na to, aby uspokojili rostoucí poptávku farmaceutických firem. „Léky z plasmatických bílkovin jsou lékaři předepisovány ve stále větší míře. Moderní medicína neustále nachází nové oblasti jejich účinného využití. Proto je krevní plasmy stále nedostatek. Platí to především pro Evropu, kam se musí surovina dovážet z USA“, upozorňuje Mudr. Luděk Rubáš, bývalý ministr zdravotnictví, který dnes v oboru působí.

Česká dárcovská centra se proto snaží dárce motivovat finanční náhradou za odběr, bonusovými programy, příjemným prostředím i nadstandardním servisem. „Spíše než v klasické nemocnici, jsem si připadal jako na nějaké moderní klinice, odběr nebyl nepříjemný a netrval dlouho“, popisuje své dojmy Berdych. Díky nově uzavřené spolupráci se budou moct dárci v Plasma place vdát své finanční náhrady za odběr ve prospěch Nadačního fondu Tomáše Berdycha a znásobit tak účinek své pomoci.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru