Nadáváte na školství? Zapojte se do změny

České školství zamrzlo v dobách dávno minulých a zcela opomíjí vývoj, kterým se svět vydává. Tak by ve zkratce mohla vypadat nejčastější výtka, jež ke školnímu systému míří. Ambici tento stav alespoň částečně změnit mají nové Rámcové vzdělávací programy, které může svým názorem ovlivnit i laická veřejnost.
Svým názorem na změny ve školství může přispět každý, kdo projeví zájem, a to až do konce května. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Předškolní, základní i střední vzdělávání v ČR čeká revize tzv. rámcových vzdělávacích programů (RVP), které školám vytyčují, co by se děti měly v jednotlivých fázích školní docházky naučit. Revidované plány by měly lépe reflektovat realitu dnešního světa a usnadnit dětem orientaci v jeho proměnlivých podmínkách.

Návrh je výsledkem spolupráce s učiteli, řadou odborných oborových asociací i organizací z neziskového sektoru, které se dlouhodobě snaží o proměnu českého školství. Prostor by měla dostat i témata jako duševní zdraví žáků, atmosféra ve třídách, odstraňování bariér ve vzdělávání. Větší důležitost dostane schopnost dětí využívat tzv. soft skills – odolnost, schopnost spolupracovat s ostatními, adaptaci na změny apod.

Národní pedagogický institut (NPI) zveřejnil výsledky práce pracovních skupin, které revizí RVP zabývaly, a předložil je k veřejné konzultaci. Jako první se revize týká předškolního a základního vzdělávání, příprava revize RVP pro střední školy bude následovat.

Svým názorem může přispět každý, kdo projeví zájem, a to až do konce května. Širší zapojení veřejnosti by mělo přinést také vyšší dávku podpory, zejména ze strany pedagogů a rodičů, kteří jsou pro úspěšnou implementaci klíčovými skupinami.

Autor: Lukáš Mižoch – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6475865

„Chceme, aby celý proces tvorby revize kurikula byl maximálně srozumitelný a transparentní. Proto jsme se rozhodli pro otevřenou komunikaci, kdy se snažíme do chystané změny napřímo vtáhnout každého, komu není osud vzdělávání v této zemi lhostejný,“ uvedl ředitel NPI ČR Ivo Jupa.

„Ať už jste tedy rodičem, učitelem, ředitelem školy nebo odborníkem na vzdělávání, tak teď máte prostor sdělit nám svoje názory nebo připomínky a my je zohledníme při finalizaci dokumentu revize,“ dodal. Možnost vyjádřit se k připravovaným změnám a jejich praktické podobě v každodenní výuce mají zájemci na stránkách Revize RVP.

PSALI JSME:
Malé třídy jsou drahé. A je sporné, zda zlepšují vzdělávání žáků

Zástupci NPI ubezpečují, že čas, který zájemci věnují poskytnutí zpětné vazby, jen bez užitku nepropadne. Odborní garanti je posoudí a zapracují do finálního dokumentu, který ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) obdrží v září letošního roku.

Od školního roku 2025/26 by měly být nové plány používány dobrovolně a od školního roku 2027/28 povinně. Zavedením samotných RVP celý proces nekončí – školám bude poskytnuta cílená podpora v oblasti tvorby a úprav školních programů, přehledu zdrojů učebních materiálů a metodiky.

PSALI JSME:
Sedm z deseti Čechů považuje současný vzdělávací systém za nedostatečný

„Samotná revize RVP není revolucí, ale evolucí v rámci modernizace našeho vzdělávacího systému. Díky veřejné konzultaci získáme důležité podněty a názory pedagogů i široké veřejnosti spolu se zjištěním jejich postojů a preferencí k dokumentu revize.

Je nutné sesbírat širokou paletu pohledů, protože jsme si vědomi, že jediné správné a jednoznačné odborné stanovisko na úpravu rámcových vzdělávacích programů vlastně neexistuje,“ řekl ke spuštěné veřejné konzultaci ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

PSALI JSME:
Rozmohl se nám tady takový nešvar: Odklady se vymkly kontrole

Zavřít reklamu ×
  1. Mně by úplně stačilo, kdyby paní ředitelka byla v době Covidu ve školce a neseděla doma. Bohužel je ta super matka, takže proti ní nemůžu nic říct. Já mám zničené zdraví a ona fotbalistu a druhé dítě. Takže spravedlnosti zdar, natočte jim více reklam a zmrzačte další pracující ženy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB