Nadějná čísla z některých služeb. Překvapivě dobře se vede cestovkám

Názor
Zatímco výsledky maloobchodu nepřekvapivě míří neustále dolů, v dalších službách je situace přece jen optimističtější. Celkově se v říjnu reálné tržby této části ekonomiky zvýšily oproti září o 0,7 procenta, v meziročním vyjádření pak o 4,6 procenta.
Možná až překvapivě dobře se s ohledem na finanční situaci domácností vede cestovním kancelářím, jejichž reálné výdělky se začínají přibližovat předcovidové úrovni. Ilustrační foto: Pixabay.com

Neznamená to ovšem, že se všem oblastem služeb daří stejně dobře. Z pohledu několika posledních měsíčních výsledků jsou zde na jedné straně vidět rostoucí telekomunikační firmy nebo cestovní kanceláře, stagnující HORECA a vedle nich třeba pozvolna klesající trend dopravy.

Zvlášť patrné je zamrznutí situace v oblasti HORECA, tedy v hotelích a restauracích, které stále výrazně zaostávají za reálnými výsledky roku 2019. V případě ubytovacích služeb jsou jejich tržby reálně o 28 procent nižší, než před covidem, v restauracích o více než 18 procent.

Vyšší ceny těchto služeb sice mohou trochu klamat, ale z pohledu reálných výkonů se zde toho od začátku léta příliš nezměnilo. Pomáhá sice postcovidový náběh zahraniční turistiky, avšak celkově je poptávka po těchto službách stále ještě relativně slabá.

PSALI JSME:
Negativní očekávání firem převažují

Možná až překvapivě dobře se s ohledem na finanční situaci domácností vede cestovním kancelářím, jejichž reálné výdělky se začínají přibližovat předcovidové úrovni. Zájem o cestování tak evidentně zatím neutuchá a po dvou letech pandemie si lidé mohou dopřát rozvolnění v zahraničí.

Jak už naznačilo třetí čtvrtletí, některé služby mohou i nadále brzdit útlum české ekonomiky, avšak silné odvětví, jako například maloobchod, ji bude do recese táhnout i nadále.

O tom, jak moc se české ekonomice v časech energetické drahoty bude dařit, nakonec rozhodnou z čísla z průmyslu, který je zůstává i nadále největším tuzemským odvětvím z pohledu hrubého domácího produktu i zaměstnanosti.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko je především montovna. Zaměstnanec u pásu nebo na stavbě iPhone k práci nepotřebuje

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.