Nafta v ČR i včera zdražovala, navzdory poklesu ceny na burze v Rotterdamu

Názor
Růst cen pohonných hmot v ČR vrcholí. Benzín Natural 95 v neděli podruhé od zahájení ruské invaze na Ukrajinu zlevnil. Oproti sobotě o čtyři haléře na litr. Takže se včera prodával průměrně za 47,08 koruny za litr, jak vyplývá z pondělních údajů společnosti CCS.
Ministerstvo financí ČR přitom bude od zítřka porovnávat ceny tuzemských čerpacích stanic právě s cenami na burze v Rotterdamu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nafta ovšem i včera dále zdražovala, avšak výrazně pomalejším tempem než počátkem týdne. Její cena vzrostla oproti sobotě jen o čtyři haléře na litr, na 49,57 koruny za litr, což je historicky rekordní cena. Nafta však včera zdražila nejméně od zahájení invaze.

Nafta však zdražuje navzdory citelnému poklesu ceny na komoditní burze v Rotterdamu. Ministerstvo financí ČR přitom bude od zítřka porovnávat ceny tuzemských čerpacích stanic právě s cenami na burze v Rotterdamu, aby tak předešlo stanovování nepřiměřeně vysokých marží.

Na burze v Rotterdamu zlevnila velkoobchodní nafta z úterní ceny 1436 dolarů za tunu na páteční úroveň 1041 dolarů. Toto poměrně dramatické zlevnění tak ani víkendový vývoj cen nafty v ČR vlastně ani v nejmenším nereflektoval.

PSALI JSME:
Ceny pohonných hmot lámou další rekordy. Čerpací stanice si zřejmě „mastí kapsy“

Lze i proto předpokládat, že v tomto týdnu bude klesat jak cena benzínu, tak právě i nafty. Pokud ovšem nenastane závažné vyhrocení války na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, kde včera došlo k odpálení raket z Íránu, jež dopadly nedaleko amerického konzulátu v severním Iráku.

Případné stupňování napětí na Blízkém východě, které útok může předznamenávat, by jen přililo oleje do ohně geopolitických rizik a nevyzpytatelnosti. Což by zřejmě opět zvedlo jak ceny ropy na světových trzích, tak v návazně také velkoobchodní ceny paliv na burze v Rotterdamu. Její cenotvorba je klíčová pro ceny pohonných hmot v ČR.

Hlavní scénář ovšem předpokládá v tomto týdnu propad cen benzínu ke 46 korunám za litr, nafta by měla zlevnit ke 47 korunám za litr. I přes historicky rekordní ceny těchto dní jsou pohonné hmoty v ČR stále mnohem dostupnější, než při posledním velkém cenovém vzestupu, jenž kulminoval v polovině září 2012.

PSALI JSME:
Benzín i nafta v Česku stojí poprvé více než 40 korun za litr

Tehdy se litr benzínu prodával průměrně i za více než 38,50 koruny, zatímco litr nafty až za 37,20 koruny. Mediánová mzda však tehdy byla výrazně nižší. Ve druhém a třetím čtvrtletí 2012 činila průměrně 20 673 korun měsíčně. To znamená, že mediánově vydělávající člověk se dvěma dětmi měl v čistém 18 533 korun měsíčně. Za to si v září 2012 pořídil zhruba 481 litrů benzínu a 498 litrů nafty.

Ve druhém a třetím čtvrtletí 2021 činila mediánová mzda naproti tomu průměrně 32 694 korun. Takže člověk se dvěma dětmi měl v čistém 29 888 korun měsíčně. Za to lze při současných historicky rekordních cenách stále pořídit přibližně 694 litrů benzínu a 660 litrů nafty.

Běžně vydělávající člověk se dvěma dětmi si tak dnes může za měsíční čistou mzdu pořídit o 213 litrů benzínu více než v září 2012. Nafty pořídí o 162 litrů více, než tehdy.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko zažívá „ropný šok“

Zavřít reklamu ×
  1. Tady v ČR je mnoho nenažranců. Začíná to u vlády,pokračuje přes zaměstnavatele a končí u prodejců např. pohonných hmot!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nestrašme, Česko nebankrotuje, zvedat daně netřeba

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu se totiž zatím letos nedokázalo zcela vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí. Mezi prvním …

Putin upevňuje svůj vliv v ropné mocnosti Libyi

Rusko upevňuje svůj vliv v Libyi. Plánuje znovuotevřít svoji ambasádu v její metropoli, Tripolisu. Ruský prezident Vladimir Putin skrze takzvanou Wagnerovu žoldáckou skupinu svého spojence Jevgenije Prigožina tudíž …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB