Náhradní výživné jako poslední šance

Poradna
Pro samoživitele je to často poslední šance. Od loňského července se žadatelům vyplácí tzv. náhradní výživné v situaci, kdy druhý rodič svou vyživovací povinnost vůči dítěti neplní. Musí však být splněna podmínka, že už byl proti nedbalému rodiči zahájen proces vymáhání dlužného výživného jako pohledávka v exekučním řízení nebo v řízení o soudním výkonu rozhodnutí.
Od loňského července se žadatelům vyplácí tzv. náhradní výživné v situaci, kdy druhý rodič svou vyživovací povinnost vůči dítěti neplní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Úřad práce, pod který agenda spojená s touto novou sociální dávkou spadá, přijal od července 2021 do prosince 2021 celkem 7 003 žádostí o náhradní výživné.

Zájem o náhradní výživné v České republice velmi rychle roste. Zvýšenou poptávku pociťuje i společnost SOS výživné, která svým klientům v této oblasti poskytuje bezplatný servis s řízením a dokumentací u úřadu práce.

Neplacení a další podmínky

Náhradní výživné je dávka, která má na základě zákona č. 588/2020 Sb. po přechodnou dobu finančně podpořit nezaopatřené děti v situaci, kdy jeden z rodičů výživné neplatí vůbec, nebo ho platí v nižší částce.

Aby na náhradní výživné vznikl nárok, musejí být kromě neplacení výživného splněny i další podmínky – jde o nezaopatřené dítě (podle zákona č. 117/1995 Sb.), které má na území ČR trvalý pobyt a bydliště. Musí být soudem stanovené výživné nebo schválená dohoda o výživném (pokud se o výživném dohodli rodiče jen mezi sebou, nárok na tuto dávku padá, pozn. aut.).

Především začít vymáhat

Především však musí být dlužné výživné vymáháno jako pohledávka v exekučním řízení nebo v řízení o soudním výkonu rozhodnutí, aby bylo prokázáno, že oprávněná osoba či její zákonný zástupce (rodič, pěstoun, opatrovník) už využili nástroje vymahatelnosti práva na výživné, které mají k dispozici.

Nárok na náhradní výživné se neztrácí ani v situaci, kdy soudní výkon rozhodnutí nebo exekuce byly zastaveny pro nemajetnost povinné osoby v posledních čtyřech měsících před podáním žádosti o náhradní výživné, v průběhu tohoto řízení nebo po přiznání nároku na náhradní výživné.

Naproti tomu tento nárok nevzniká, když nezaopatřené dítě nebo její zákonný zástupce neprokáže, že byl podán návrh na exekuci nebo soudní výkon rozhodnutí.

PSALI JSME:
Zálohované výživné umocní morální hazard a zvýší podíl neplatičů

Za odměnu i zdarma

Při podání návrhu na exekuci je důležité právní zastoupení, ale pokud člověk situaci řeší sám, tak si advokáti často účtují odměnu, kterou si rodiče ve složité finanční situaci nemohou dovolit. A řešení dané věci navíc stojí spoustu času a úsilí.

„My klientům poskytujeme právní poradenství a zastoupení v této věci zdarma. Výhodou naší služby je i to, že máme přísně nastavená pravidla s exekutorským úřadem, kdy již z prvních vymožených peněz jde polovina samotnému rodiči. Přitom ze zákona je stanoveno, že nejprve jsou uspokojovány náklady exekuce a až poté dostává finance rodič. Za vedení exekučního řízení nezaplatí naši klienti ani korunu,“ upřesnil Erik Žákovec, ředitel společnosti SOS výživné.

Maximálně 3 000 Kč

Výše náhradního výživného odpovídá soudem stanovené výši, maximálně však do výše 3 000 Kč měsíčně. Jde tedy o rozdíl mezi částkou měsíčního výživného určeného v exekučním titulu a výživným, které rodič dlužník skutečně v daném měsíci uhradil. Pokud by byl rozdíl větší, samoživitel stejně dostane nejvýše 3 000 Kč.

PSALI JSME:
Výchova a výživa dítěte stojí rodiče průměrně 1,6 milionu korun

Výše dávky se určuje na čtyři měsíce (je nutné dokládat, jak bylo povinným rodičem hrazeno výživné v uplynulých 4 měsících). Pokud povinný rodič platí výživné nepravidelně v různých částkách, v takovém případě se vypočítá průměr neplaceného výživného za poslední čtyři měsíce.

Pro nárok na náhradní výživné není důležitá národnost rodiče. Zásadní je, aby dítě splnilo podmínky pro výplatu, což znamená trvalý pobyt a bydliště v České republice. A opět je nutné prokázat, že byl podán návrh na soudní výkon rozhodnutí, nebo exekuci, a to u příslušného orgánu v zahraničí. Nebo žádost o vymáhání výživného prostřednictvím Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí.

Dávka na dva roky

Úřad práce (ÚP) vyplácí náhradní výživné měsíčně a v součtu po dobu maximálně 24 měsíců, které nemusejí jít kalendářně po sobě. Když by došlo k výplatě náhradního výživného za měsíce, ve kterých nebyly splněny podmínky nároku, dávku je nutné vrátit.

Řízení o náhradním výživném je zahájeno podáním písemné žádosti na určeném tiskopise, který je k dispozici na všech kontaktních pracovištích nebo na webových stránkách úřadu práce a MPSV v sekci Formuláře.

PSALI JSME:
Započítat dárky do výživného na dítě? Na tenhle nápad raději zapomeňte

Kde podat žádost?

Žádost se podává na příslušném kontaktním pracovišti ÚP podle místa trvalého pobytu nezaopatřeného dítěte. K doložení nároku je kromě osobních dokladů nutné předložit především potvrzení o stanovené vyživovací povinnosti a zahájené exekuci či soudnímu výkonu rozhodnutí i doklad o částečné nebo žádné úhradě výživného.

Na základě žádosti bude posouzeno, jestli žadatel splňuje všechny podmínky pro vyplácení náhradního výživného, a stanovena výše náhradního výživného na následující čtyři měsíce. Po vyplacených čtyřech měsících bude situace znovu posouzena, a pokud žadatel bude mít i nadále nárok na vyplacení výživného, bude mu poskytnuto další čtyři měsíce.

Další informace je možné získat e-mailem [email protected]. Podrobnosti sdělí také zaměstnanci úřadu práce na bezplatné telefonní lince +420 800 779 900.

PSALI JSME:
Pes, nebo alimenty. Za co Češi utratí víc?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB