Nájemníci nebudou mít na doplatky za energie, problémy tak čekají i majitele bytů

Výrazně rostoucí ceny energií budou mít zásadní dopad i na trhu nájemního bydlení. Velká část majitelů nemovitostí na pronájem má totiž energie napsané přímo na sebe a svým nájemníkům zatím stále nezměnila výši záloh.
Až nájemci vyúčtování uvidí, budou nemile překvapeni a komplikace to přinese nejen jim, ale i pronajímatelům. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ti tak nemusí ani tušit, že nárůst nákladů se týká i jich. Roční nedoplatky přitom mohou za současné situace i v menším bytě snadno dosáhnout desítek tisíc korun, což může zkomplikovat situaci nejen nájemců, ale následně i pronajímatelů.

Ceny energií v porovnání s loňskem dramaticky vzrostly. Majitelé nemovitostí na pronájem s tím přitom většinou nepočítali a ani se s nájemci nedohodli na okamžité úpravě výše záloh. Nájemci tak často ani nemají ponětí o tom, že by se jich všude propírané zdražování týkalo také.

Nebo že elektřinu v jejich bytě dodával zkrachovalý dodavatel a majiteli bytu dorazilo roční vyúčtování s diametrálně rozdílnými cenami. Až nájemci vyúčtování uvidí, budou nemile překvapeni a komplikace to přinese nejen jim, ale i pronajímatelům. Ti totiž nekladou dostatečný důraz na právní ochranu svého majetku a často mají se svými nájemci nedostatečně nastavené smlouvy.

Výrazná vlna cenových změn nastává právě nyní na konci roku. Po období, kdy odběratelé využívali tzv. úsporný tarif a měli odpuštěné platby za obnovitelné zdroje, totiž nyní velké části z nich zdražuje energie na ceny zastropované vládou. Zároveň již majitelé nemovitostí dostávají vyúčtování i od nových dodavatelů, ke kterým přešli koncem loňského roku po krachu několika dodavatelů energií.

Samozřejmě záleží na konkrétních tarifech a případných fixacích cen u jednotlivých poskytovatelů energií, ale nárůsty budou tak jako tak dříve či později dramatické. Negativní dopad to bude mít na všechny nájemce a v případě jejich platební neschopnosti i na pronajímatele.

Krajní řešení – vystěhování neplatícího nájemce – totiž může trvat i roky, přitom majitel nemovitosti z ní nebude po celou dobu mít žádný příjem, naopak musí vynakládat další peněžní prostředky.

Autor je advokát z AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mi Michaela

  Od ledna 22 byt 3+1 4členná domácnost u ČEZ fixace na 1 rok. Sazba 7,95.-Kč s DPH bez distribuce. Zálohy 1.200,-Kč/ měs. Teđ ve vyúčtování téměř 1.500.- přeplatek. Vařím denně na el.sporáku. Nemyslím si, že je to až tak zdrcující cifra

   • Al Albert

    Technologicky jste kousek od praveku, elektrina se da pouzivat i na jine veci. Je podobne jako kdyz do povozu zaprahnete kravku a divite se co to ti lidi maji za blbe komentare k benzinu a nafte

 2. Al Albert

  hm, najemnici s vypovedi bez platne smlouvy, najemce Muze pozadat ukonceni odberu energii. Zamluvene prikony ma jeste nejakou dobu zamluvene.

  Najemnici si nove smlouvy na energie neuzavrou. Soud da nekomu prikaz aby platil energie nekomu jinemu ?

 3. Pe Petr

  „Nikoho nenechám padnout“.Toť Váš drahý Fiala. Nejvyšší čas vyměnit vládu…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB