Najít revmatologa a fyzioterapeuta je kumšt

Revmatologové i fyzioterapeuti jsou ohroženou skupinou. Stejně jako jiné zdravotnické odbornosti u nás dlouhodobě chybějí. Kvůli jejich nedostatku čekají pacienti na vyšetření a s žádankou od lékaře na začátek léčby i několik týdnů až měsíců.
Mezi lidmi, kteří si stěžují na bolesti zad a hlavy, je navíc stále více mladých pacientů. Foto: Depositphotos.com

Bolestmi kloubů a onemocněním kostí trpí statisíce Čechů. Řídnutí kostí můžete ovlivnit stravou a vhodným pohybem, s klouby byste ale měli běžet co nejdříve k lékaři a fyzioterapeutovi. Osteoporóza může mít řadu příčin, upozorní na ni obvykle první zlomenina po 50. roce věku.

Revmatická onemocnění neboli revma, postihují pohybový aparát bez ohledu na věk. Trpí klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy či šlachové úpony. Včasné zahájení léčby onemocnění pohybového aparátu obvykle zmírňuje následky a dokáže oddálit invaliditu. Jenže u nás je trend obrácený…

Revmatická mapa

Revma Liga proto společně s revmatology chce mapování chybějících revmatologů. „Jenom na Vysočině chybí specialisté v šesti okresech, nejsou ani v Mělníku, v Teplicích a Děčíně, v dalších dvanácti případech je na jeden okres jeden lékař,“ popisuje revmatolog prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., ředitel Revmatologického ústavu.

Ke zvýšení dostupnosti péče podle něj povede důkladné zmapování současné situace prostřednictvím revma mapy, o což se snaží ve spolupráci s největší českou zdravotní pojišťovnou VZP.

„Výsledkem by mělo být zasíťování celé republiky tak, aby pacienti nemuseli cestovat desítky kilometrů k nejbližšímu, a navíc přetíženému revmatologovi. Při jednání s VZP jsme také diskutovali možnosti, jakým způsobem zlepšit nepříliš dobrou finanční atraktivitu oboru, a zdá se, že určité možnosti se rýsují. Druhou linií, jak získat nové revmatology, je úvaha o možném limitovaném množství rezidenčních míst do problematických oblastí,“ dodává přední český revmatolog. O této možnosti podle něj již hovořili i s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

PSALI JSME:
Přibývá mladých s bolestmi zad, fyzioterapeutů je zoufale málo

Chybí čtvrtina fyzioterapeutů

Potřeba fyzioterapie v populaci se rychle zvyšuje, ale odborníků je málo. Absolventům vysokých škol chybí certifikáty, které byly ještě před lety součástí studia. Mladí fyzioterapeuté se navíc ve státních zařízeních potýkají s realitou 8. až 12. platové třídy. Zkušenější pracovníci pak stále raději odcházejí za lepšími platovými podmínkami do zahraničí.

Mezi lidmi, kteří si stěžují na bolesti zad a hlavy, je navíc stále více mladých pacientů. „S bolestmi zad nebo hlavy chodí do ordinací už i teenageři a lidé kolem dvaceti třiceti let. Sedavé zaměstnání, nejen u počítačů, ale třeba i za volantem, si v moderní společnosti vybírá svou daň,“ řekla Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

PSALI JSME:
Neděláme zázraky! U nás je to dřina, která ale přináší výsledky, říká fyzioterapeutka Romana Holaňová

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru