Nájmy prudce zdražují a budou dohánět splátky hypoték

Názor
Raketový růst úrokových sazeb za poslední rok má za následek ohromný propad na hypotečním trhu. Zatímco ještě loni v červnu byla základní úroková sazba České národní banky (ČNB) na úrovni 0,25 procenta ročně, nyní je to již sem procent.
U hypoték vám zaplacené peníze zůstávají v podobě vašeho bytu, který navíc bude nadále získávat na hodnotě, zatímco u nájmu zhodnocujete investici někoho jiného. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle Hypomonitoru České bankovní asociace za první pololetí meziročně poklesly objemy i počty nových hypoték o více než třetinu, v červnu to ale již bylo okolo 60 procent. Ve čtvrtek nás čeká první měnověpolitické zasedání ČNB v novém složení v čele s novým guvernérem Alešem Michlem.

Zda a o kolik se bude měnit základní sazba, není v tuto chvíli jisté. Odhady analytiků se pohybují nejčastěji mezi zachováním současné výše sazeb a zvýšením o půl procentního bodu. I kdyby ale sazby zůstaly na současných hodnotách, stále půjde o nejvyšší úroveň od roku 1999.

PSALI JSME:
Náklady na bydlení kvůli cenám energií stále rostou

Vysoké úrokové sazby v součtu s přísnějšími pravidly pro poskytování hypoték a obecnou nejistotou z budoucího vývoje odrazují část potenciálních kupců nových bytů. Ti tak raději volí pronájem, který v současné době často vychází levněji než splátky hypoték.

Přitom ale i tady číhá riziko. Například v Praze průměrné nájemné meziročně vzrostlo zhruba o pětinu. Poptávka je navíc extrémní a po skončení prázdnin ji ještě posílí studenti, kteří se budou vracet do velkých měst.

Nabídka je ale podobně jako u bytů ke koupi velmi omezená, a to vyvolá tlak na další rychlý růst nájmů. K tomu bude přispívat i fakt, že nájmy dlouhodobě rostly mnohem pomalejším tempem než prodejní ceny bytů.

PSALI JSME:
Nájemné v Praze skokově zdražilo. Bydlení se prodraží o desítky procent

Vyhráno ale nemají ani lidé, kteří si byt již pronajali za výhodnějších podmínek dříve. Nájemní smlouvy velmi často obsahují inflační doložku, což by při aktuální inflaci znamenalo roční nárůst nájemného o 17,2 procenta. Nájmy tedy čeká výrazný růst, zatímco u nových bytů bude naopak docházet ke zpomalení tempa růstu cen a postupně, i když ne hned, ke snižování úrokových sazeb.

Splátky hypoték a nájmy se proto budou opět přibližovat. S tím rozdílem, že u hypoték vám zaplacené peníze zůstávají v podobě vašeho bytu, který navíc bude nadále získávat na hodnotě, zatímco u nájmu zhodnocujete investici někoho jiného.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Byty dále zdražují. Pro investory je to dobrá zpráva

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.