Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Názor
Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 procentního bodu na 17,2 procenta, meziměsíčně ale vzrostla o 0,4 procenta.
Náklady na bydlení letos v srpnu výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Inflace se stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským srpnem o vysokých 18 procent. Ceny nových bytů totiž vzrostly v důsledku zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,1 %), vodného (+5,3 %) a stočného (+6,4 %).

Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v srpnu vzrostly meziročně o 34,6 procenta, zemního plynu o 61,4 procenta, tuhých paliv o 45,8 procenta a tepla a teplé vody o 20,1 procenta. Náklady na energie tak z rodinných rozpočtů ukrajují stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

PSALI JSME:
Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci

Výrazně více zatíží rodinné rozpočty také platby za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 28,3 %). Pohonné hmoty však v srpnu meziměsíčně zlevnily o zhruba deset procent, právě to stálo za nepatrným poklesem celkové inflace. Naopak základní potraviny pokračují v růstu.

Například mouka byla letos v červenci o 64,2 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+48,7 %), drůbeží maso (+33,7 %) či oleje a tuky (+49,8 %). Ceny zboží letos v srpnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 19,6 procenta, služby zdražily o 13,5 procenta.

Růst inflace po dlouhých třinácti měsících poprvé zastavil. Zdánlivě pozitivní zpráva ale nutně neznamená, že došlo k nějakému zásadnímu obratu. Situace stále zůstává velmi nepřehledná a turbulentní, takže se žádný další vývoj nedá spolehlivě odhadnout. Stačí jedna negativní zpráva z energetického trhu a máme tu další růst inflace. Přílišný optimismus proto není na místě.

PSALI JSME:
Inflace zpomaluje, což je poměrně nečekané. Uhlí či dřevo zdražují výrazněji, než elektřina, Češi se horečně předzásobují

I proto, že současné velmi vysoké ceny energií začnou čím dál více dopadat na domácnost i firmy. Mnohým začnou v nejbližších týdnech chodit dopisy od dodavatelů energií s nedoplatky, které mohou být pro spoustu lidí i společností likvidační. Navíc pomalu začíná topná sezona, která se bez vyšší spotřeby energií neobejde.

Pokud k tomu přidáme zásadní zdražování základních potravin a služeb, dostaneme hodně nebezpečný koktejl. Není otázkou, zda se z něj neotrávíme, ale jak moc bude otrava bolet. Už dříve napjaté rozpočty domácností a hlavně menších firem tuto otravu nemusí ustát vůbec.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dosáhla již inflace svého vrcholu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?