Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Názor
Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 procentního bodu na 17,2 procenta, meziměsíčně ale vzrostla o 0,4 procenta.
Náklady na bydlení letos v srpnu výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ilustrační foto: Pixabay.com

Inflace se stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let. Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským srpnem o vysokých 18 procent. Ceny nových bytů totiž vzrostly v důsledku zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,1 %), vodného (+5,3 %) a stočného (+6,4 %).

Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v srpnu vzrostly meziročně o 34,6 procenta, zemního plynu o 61,4 procenta, tuhých paliv o 45,8 procenta a tepla a teplé vody o 20,1 procenta. Náklady na energie tak z rodinných rozpočtů ukrajují stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

PSALI JSME:
Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci

Výrazně více zatíží rodinné rozpočty také platby za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 28,3 %). Pohonné hmoty však v srpnu meziměsíčně zlevnily o zhruba deset procent, právě to stálo za nepatrným poklesem celkové inflace. Naopak základní potraviny pokračují v růstu.

Například mouka byla letos v červenci o 64,2 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku. Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+48,7 %), drůbeží maso (+33,7 %) či oleje a tuky (+49,8 %). Ceny zboží letos v srpnu v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 19,6 procenta, služby zdražily o 13,5 procenta.

Růst inflace po dlouhých třinácti měsících poprvé zastavil. Zdánlivě pozitivní zpráva ale nutně neznamená, že došlo k nějakému zásadnímu obratu. Situace stále zůstává velmi nepřehledná a turbulentní, takže se žádný další vývoj nedá spolehlivě odhadnout. Stačí jedna negativní zpráva z energetického trhu a máme tu další růst inflace. Přílišný optimismus proto není na místě.

PSALI JSME:
Inflace zpomaluje, což je poměrně nečekané. Uhlí či dřevo zdražují výrazněji, než elektřina, Češi se horečně předzásobují

I proto, že současné velmi vysoké ceny energií začnou čím dál více dopadat na domácnost i firmy. Mnohým začnou v nejbližších týdnech chodit dopisy od dodavatelů energií s nedoplatky, které mohou být pro spoustu lidí i společností likvidační. Navíc pomalu začíná topná sezona, která se bez vyšší spotřeby energií neobejde.

Pokud k tomu přidáme zásadní zdražování základních potravin a služeb, dostaneme hodně nebezpečný koktejl. Není otázkou, zda se z něj neotrávíme, ale jak moc bude otrava bolet. Už dříve napjaté rozpočty domácností a hlavně menších firem tuto otravu nemusí ustát vůbec.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dosáhla již inflace svého vrcholu?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.