Náklady na bydlení neustále rostou a ženou celkovou inflaci vzhůru

Názor
Náklady na bydlení v Česku pokračují v růstu a výrazně zvyšují i celkovou inflaci. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostla na 17,5 procenta. Meziměsíčně tak narostla o 1,3 procenta a navýšila rekordní hodnotu od roku 1993. Inflace je tak nejvyšší za posledních 30 let.
Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v červenci vzrostly meziročně o 33,6 procenta, zemního plynu o 59,8 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským červencem o vysokých 19,3 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly v důsledku zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,9 %), vodného (+5,3 %) a stočného (+6,4 procenta).

Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v červenci vzrostly meziročně o 33,6 procenta, zemního plynu o 59,8 procenta, tuhých paliv o 41,1 procenta a tepla a teplé vody o 19,2 procenta. Náklady na energie tak z rodinných rozpočtů ukrajují stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Výrazně více zatíží rodinné rozpočty také platby za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+43,6 %) a také základních potravin. Například mouka byla letos v červenci o 64,1 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku.

Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+40,2 %), máslo (+60,9 %) či maso (+21,7 %). Ceny zboží letos v červenci v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 20 procent, služby zdražily o 14 procent. Oba ukazatele jsou vyšší, než v červnu.

PSALI JSME:
Inflace dál roste na 17,5 %

Výrazné zdražování, které urychleně vyčerpává finanční zásoby domácností i firem, ale bohužel nejspíš jen tak neskončí. Nový guvernér ČNB Aleš Michl před pár dny upozornil, že počítají dokonce s překonáním dvacetiprocentní hranice.

Domácnosti, které si ještě na poslední chvíli chtěly užít volna a dovolené, začnou od podzimu zásadně šetřit. Šrouby utáhnou také firmy, které ještě rychleji omezí zbytné investice. Pokles poptávky by pak měl utlumit cenový růst. V současné turbulentní době je ale jen velmi obtížné odhadovat jakýkoliv další vývoj.

Co je už nyní jasné: Pětinové zdražování bude bolet. Zatímco zážitky, dovolené a luxusní zboží se dají oželet, na dražším bydlení ani základních potravinách se příliš ušetřit nedá. Jednou z mála cest je omezit plýtvání. Jak úsporami energií, tak lepším plánováním nákupů.

Češi patří mezi evropskou špičku ve vyhazování potravin, ročně jich každý z nás vyhodí do koše desítky kilogramů. Zde vidím jednu z možnosti, jak ušetřit. Pokud bychom sečetli všechny zbytečně vyhozené potraviny za celou domácnost, dostaneme desítky tisíc korun v koši, které se daly ušetřit. A to už se v napjatém rodinném rozpočtu projeví.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuny jídla v popelnicích. Lidí, kteří nechtějí plýtvat, je dvojnásobek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.