Náklady na bydlení ženou inflaci vzhůru

Názor
Náklady na bydlení v Česku se zásadně podílejí na rostoucí inflaci. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v září meziměsíčně vzrostla o 0,8 procentního bodu na 18 procent. Inflace se tak stále pohybuje na nejvyšších úrovních za posledních 30 let.
Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským zářím o vysokých 16,4 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 5,2 %), vodného (+ 5,3 %), stočného (+ 6,4 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 21,1 %).

Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v září vzrostly meziročně o 37,8 procenta, zemního plynu o 85,9 procenta, tuhých paliv o 55,8 procenta a tepla a teplé vody o 20,1 procenta. Náklady na energie tak z rodinných rozpočtů ukrajují stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Mnohem více zaplatí rodiny také za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+ 22,7 %), ale i základních potravin. Například mouka byla letos v září o 61 procent dražší, než ve stejném měsíci loňského roku.

Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+ 50,1 %), drůbeží maso (+ 36,7 %) či máslo (+ 50,5 %). O 15,6 procenta jsou dražší i automobily. Ceny zboží letos v září v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 20,7 procenta, služby zdražily o 13,7 procenta.

PSALI JSME:
Inflace: Experty zaskočil růst cen energií či masa

Inflace po mírné srpnové pauze opět začala zásadně růst, přičemž vzhůru ji táhnou hlavně razantně vysoké ceny energií. Ty se v konečném důsledku propisují i do cen zboží a služeb, čímž jen přilévají olej do inflačního ohně.

Na současný vývoj zásadně doplácí domácnosti i firmy. Rodinné rozpočty inflace zatěžuje v řádu tisícikorun, často i více. Lidé začínají více šetřit, což zase dopadá na firmy, kterým se snižuje odbyt zboží a služeb.

Vysoká inflace však neškodí jen lidem a firmám s nízkými rezervami, ale požírá i úspory. Osmnáctiprocentní inflace znamená, že z každých bezúročně uložených sto tisíc za rok zmizí 18 tisíc. Jednou z cest, jak své peníze ochránit, jsou nemovitosti. Ty nabízí bezpečné zajištění proti inflaci, protože jejich hodnota roste více, než inflace.

Na otázku, kdy inflační růst skončí, nelze nyní odpovědět. V současné turbulentní době lze totiž další vývoj předvídat jen stěží.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace? Za rok bychom na tom mohli být lépe, říká ekonom Martin Kupka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.