Nakupte si med, napřed zdraží a na jaře už skoro nebude

Pokud máte rádi med, nejspíš se vám vyplatí nakoupit si několik sklenic do zásoby. Cena této sladké pochoutky, kterou mnozí používají jako nezbytnou přísadu v mnohých pokrmech anebo třeba jen do čaje, totiž brzy výrazně zdraží. A na jaře už možná ani nebude.
Ceny medu letí letos prudce nahoru. Ilustrační foto: Pixabay.com

V brzké době se předpokládá zdražení medu až o pětinu. Na vině je jeho nedostatečné množství vyprodukovaného v Česku a velmi výrazné zdražení na světových trzích, kde poptávka převyšuje nabídku. Kvůli aktuální nelehké situaci lze dokonce očekávat, že své podnikání ukončí zhruba 10 procent evropských zpracovatelů. Prudké navýšení velkoobchodních cen ustojí jen silné firmy s dostatečnou finanční rezervou.

Takový vývoj očekává v nadcházejících měsících společnost Medokomerc, největší výkupce a distributor medu v České republice. Zásoby medu Medokomercu vydrží podle vedení firmy do jara. Poté očekává, že v maloobchodech nebude med skoro žádný.

Nedostatečná produkce

Nedostatečná podprůměrná produkce letošního českého medu kvůli chladnému jaru a meziroční navýšení velkoobchodních cen na světových trzích o 30 procent. To jsou hlavní důvody, proč med v českých obchodech během krátké doby zdraží zhruba o pětinu.

PSALI JSME:
Včelaři bojují o přežití. Tuzemská včelstva decimují paraziti a pesticidy

„Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 procent dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek, než celosvětové snížení spotřeby,“ řekl Milan Špaček, jednatel Medokomercu.

Podle něj se zdražení medu letos týkalo nejprve států na jižní polokouli a v létě pak ve velmi podobném rozsahu zasáhlo severní polokouli. Druhou fázi zdražování medu v českých obchodech je možné očekávat na začátku příštího roku, kdy se do cen budou promítat vyšší ceny obalů. V současné době dodavatelé obalů avizují zdražení od ledna v rozmezí 10 až 50 procent.

Jako za socialismu

Skladové zásoby zpracovatelů medu v Evropské unii jsou momentálně na velmi nízkých úrovních. „Na základě aktuálního vývoje odhaduji, že nákup medu zpracovateli bude letos v Evropě ukončen o několik měsíců dříve, než je obvyklé. Postupem času totiž nebude už co nakupovat,“ poznamenal Milan Špaček.

PSALI JSME:
České včely strádají, chybí jim obživa. I kvůli anglickým trávníkům

Výhodu podle něj mají kapitálově silné společnosti, které mají dostatek zdrojů nakoupit med do zásoby. „V dohledné době očekávám redukci evropských zpracovatelů medu o desetinu. Nejslabší firmy nakoupí nejméně medu a nejdříve nebudou mít co balit. Poté svou finanční situaci neustojí a zkrachují,“ odhadnul Špaček.

Na světovém trhu s medem to podle něj vypadá jako s nakupováním za socialismu, kdy existovaly jen dvě možnosti: Buď jít do běžného obchodu, anebo do Tuzexu. „V běžném obchodě nyní stojíte frontu na cenově dostupný med a nevíte, jestli nakoupíte, protože zboží je málo a rychle dochází. Druhou možností je Tuzex, kde je sice medu dost, ale je velmi drahý,“ vysvětlil Milan Špaček z Medokomercu.

Hrozba falšování

Na zdražování medu nedávno upozornil rovněž Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Cena kvalitního českého medu letí vzhůru,“ uvedl Kovanda, podle něhož to nekalé dodavatele může podnítit k tomu, aby zkusili prodat ještě více pančovaného medu.

PSALI JSME:
Med citelně zdražuje. Pozor na padělky

„Med je jednou z nejčastěji falšovaných potravin na českém trhu, jak vyplývá z šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Nekalí výrobci hřeší například nepovoleným přidáváním barviv či sladidel. V obchodě falšovaný med rozpozná obtížně i zkušené oko včelařovo. Signálem falešného medu je například to, když se ve sklenici část medu usadí a zkrystalizuje, zatímco jiná část medu zůstane tekutá,“ upozornil Kovanda.

Jistotu tak představuje jedině nákup medu přímo od prověřeného včelaře nebo od zavedené značky. Ovšem právě kvalitní med od malých dodavatelů nyní raketově zdražuje.

„Jeho produkci totiž nepřeje počasí. A nepřálo mu už loni, což letošní zdražování jen umocňuje – medu je čím dále méně. Loňský deštivý červen nepřál sběru pylu. Včelaři proto museli včely dokonce sami dokrmovat, místo aby vytáčeli med,“ připomněl Kovanda. „Navíc dlouhodobě dochází k úbytku včelstev – například vinou včelího moru.“

PSALI JSME:
Na tuzemském trhu se objevil falešný med

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.