Nákupy v obchodech dál pozvolna narůstají

Názor
I červencová čísla z maloobchodu potvrdila, že ochota nakupovat tuzemským spotřebitelům nechybí. Oproti červnu se tak tržby obchodníků zvýšily o půl procenta (po očištění) a meziročně jsou tak vyšší o necelých šest procent (přesněji o 5,8 %).
Pokud se podíváme na sortiment, který spotřebitelé v posledním měsíci nakupovali výrazně více než loni, tak jednoznačně vede elektronika a vybavení domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

S ohledem na vývoj v předchozích měsících to není nijak překvapivý výsledek, který by svědčil o nějaké nákupní horečce nebo naopak o velkých obavách z budoucnosti.

Když se podíváme na meziroční očištěná čísla, tak asi nepřekvapí, že dál se velmi dobře vede internetovým obchodům. Meziročně byly jejich tržby v červenci o necelých 24 procent výše. Jak potvrzují poslední měsíce, virtuální obchody nepřicházejí o zákazníky ani po otevření kamenných prodejen. Mohou tak proto dál posilovat svoji pozici a ukrajovat si větší díl na celém trhu.

Pokud se podíváme na sortiment, který spotřebitelé v posledním měsíci nakupovali výrazně více než loni, tak jednoznačně vede elektronika a vybavení domácností. Slabší to bylo tentokrát u volnočasového zboží, které svůj boom zažívalo na jaře.

Zdroj: Český statistický úřad

Mírný útlum nyní zaznamenaly rovněž obchody s oblečením a obuví, nicméně hned po rozvolnění si obchodníci přišli na své a v červenci reálně prodali asi tolik zboží jako ve stejném období loňského roku.

Celkově se ukazuje, že reálná spotřeba v ekonomice narůstá tempem přiměřeným vývoji kupní síly. Samozřejmě spotřebitelé realizují i některé dříve odložené nákupy, nicméně o žádné přehnané nákupní horečce se mluvit nedá. Současně přetrvává obliba internetových obchodů, na které si lidé zvykli a neodvracejí se od nich ani v době, kdy mohou zase volně nakupovat v kamenných obchodech.

Nepříjemností, se kterou se spotřebitelé musí v posledních měsících potýkat, je omezená nabídka některého dováženého zboží. Ať už jde o elektroniku, nebo třeba nábytek. Globální logistika drhne, navíc i zdražuje, a naděje na rychlé zlepšení zatím vidět není.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Obnovení růstu české ekonomiky potáhne spotřeba domácností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Evropská spotřebitelská důvěra výrazně klesá

Důvěru spotřebitelů nahlodávají obavy týkající se rychlého šíření nové varianty omikron a rychle rostoucích cen. Ukazatel německé spotřebitelské důvěry od společnosti GfK zaznamenal oproti očekávání výraznější …

Když se sváteční jídlo v restauraci změní v horor?

Máte už po krk svátečních příprav, ale rádi byste pohostili své známé v duchu vánoční pohody? Řešení se zdá být jednoduché – pozvěte je do restaurace. Musí to však být podnik prověřený předchozími návštěvami, aby se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB