Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

Názor
I dubnový průzkum Českého statistického úřadu potvrdil to, co naznačovaly už předchozí měsíce, a sice zlepšování sentimentu v české ekonomice. Stále více podniků i domácností už nepropadá takovému pesimismu jako na podzim, kdy naše ekonomika vstoupila do recese.
V průmyslu, jako největším tuzemském odvětví, se aktuální optimismus opírá nejenom o lepší hodnocení současnosti, ale především o pozitivní očekávání vývoje v dalších měsících. Ilustrační foto: Škoda Auto

S výjimkou stavebnictví jsou firmy optimistické, pokud jde o vývoj poptávky či zakázek. Do dalších měsíců proto s nadějemi hledí průmysl, služby i obchod. Situaci ve stavebnictví komplikuje nejenom – jako již tradičně – nedostatek zaměstnanců, ale firmy začínají pociťovat i nedostatek nových zakázek.

Na druhou stranu mají stále docela zásobu starších objednávek, díky kterým přečkají následující měsíce bez větší úhony.

V průmyslu, jako největším tuzemském odvětví, se aktuální optimismus opírá nejenom o lepší hodnocení současnosti, ale především o pozitivní očekávání vývoje v dalších měsících. Jde pravděpodobně o efekt zlepšení situace na energetických trzích a dodavatelských sítích, s nímž je spojeno i předpokládané oživení tuzemské ekonomiky v průběhu druhého čtvrtletí.

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu začínají chybět nové zakázky

Do budoucna hledí pozitivně i spotřebitelé, kteří věří více nejenom ve zlepšení ekonomiky, ale už se ani tolik nebojí zhoršení vlastní finanční situace. Domácnosti se dokonce začínají po velmi dlouhé době méně obávat inflace a nezaměstnanosti.

Bohužel příliš přesvědčivě tentokrát nevyznívají inflační očekávání u firem. Ve službách a v průmyslu v posledním měsíci přesvědčení o potřebě zdražovat opět docela zesílilo.

Celkové výsledky průzkumu důvěry mezi firmami a spotřebiteli zapadají do scénáře postupného oživení ekonomiky od druhého čtvrtletí letošního roku. Po třech čtvrtletích recese se tak české hospodářství zřejmě navrací k pozvolnému růstu, k němuž bude přispívat i nižší inflace a lepší nálada spotřebitelů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.