Nálada firem i spotřebitelů opět na vzestupu

Názor
I dubnový průzkum Českého statistického úřadu potvrdil to, co naznačovaly už předchozí měsíce, a sice zlepšování sentimentu v české ekonomice. Stále více podniků i domácností už nepropadá takovému pesimismu jako na podzim, kdy naše ekonomika vstoupila do recese.
V průmyslu, jako největším tuzemském odvětví, se aktuální optimismus opírá nejenom o lepší hodnocení současnosti, ale především o pozitivní očekávání vývoje v dalších měsících. Ilustrační foto: Škoda Auto

S výjimkou stavebnictví jsou firmy optimistické, pokud jde o vývoj poptávky či zakázek. Do dalších měsíců proto s nadějemi hledí průmysl, služby i obchod. Situaci ve stavebnictví komplikuje nejenom – jako již tradičně – nedostatek zaměstnanců, ale firmy začínají pociťovat i nedostatek nových zakázek.

Na druhou stranu mají stále docela zásobu starších objednávek, díky kterým přečkají následující měsíce bez větší úhony.

V průmyslu, jako největším tuzemském odvětví, se aktuální optimismus opírá nejenom o lepší hodnocení současnosti, ale především o pozitivní očekávání vývoje v dalších měsících. Jde pravděpodobně o efekt zlepšení situace na energetických trzích a dodavatelských sítích, s nímž je spojeno i předpokládané oživení tuzemské ekonomiky v průběhu druhého čtvrtletí.

PSALI JSME:
Tuzemskému průmyslu začínají chybět nové zakázky

Do budoucna hledí pozitivně i spotřebitelé, kteří věří více nejenom ve zlepšení ekonomiky, ale už se ani tolik nebojí zhoršení vlastní finanční situace. Domácnosti se dokonce začínají po velmi dlouhé době méně obávat inflace a nezaměstnanosti.

Bohužel příliš přesvědčivě tentokrát nevyznívají inflační očekávání u firem. Ve službách a v průmyslu v posledním měsíci přesvědčení o potřebě zdražovat opět docela zesílilo.

Celkové výsledky průzkumu důvěry mezi firmami a spotřebiteli zapadají do scénáře postupného oživení ekonomiky od druhého čtvrtletí letošního roku. Po třech čtvrtletích recese se tak české hospodářství zřejmě navrací k pozvolnému růstu, k němuž bude přispívat i nižší inflace a lepší nálada spotřebitelů.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemská ekonomika na začátku roku stagnovala

Zpřesněný odhad českého hrubého domácího produktu (HDP) přinesl mírnou revizi směrem dolů. Tuzemská ekonomika tak podle revidovaných dat Českého statistického úřadu v prvním letošním kvartále mezičtvrtletně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB