Nálada tuzemských průmyslníků se v září zhoršila

Názor
V pondělí zveřejněný tuzemský PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) ukázal na zhoršení nálady v průmyslu a potvrdil tak negativní trend vyplývající i z konjunkturálního průzkumu Českého statistického úřadu, který byl zveřejněn minulý týden.
Náladu průmyslníků v září pravděpodobně negativně poznamenalo také obnovení problémů v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek spojených s živelnými pohromami. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V souladu s naším očekáváním PMI v září klesl ze srpnových 42,9 bodu na 41,7 bodu. Index se tak pohybuje poblíž lokálních minim zaznamenaných od října loňského roku.

Náladu průmyslníků v září pravděpodobně negativně poznamenalo také obnovení problémů v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek spojených s živelnými pohromami. Deficit státního rozpočtu se v září opět zmírnil na 180,7 miliardy korun oproti 194, miliardy korun v srpnu, a to zejména díky inkasu záloh tzv. windfall tax.

Finální odhad zářijového PMI ze zpracovatelského průmyslu v eurozóně zůstal beze změny na 43,4 bodu, když sestupnou revizi německého indexu o 0,2 bodu na 39,6 b bodu kompenzovaly revize směrem vzhůru v ostatních členských zemích. Americký ISM index z průmyslu v pondělí překvapil výrazně směrem nahoru, když oproti srpnu vzrostl o 1,4 bodu na 49 bodů v září.

PSALI JSME:
Český průmysl ani zdaleka není z nejhoršího venku

Americký dolar i díky pozitivnímu překvapení z ISM indexu před investory vyhlíženým vystoupením představitelů amerického Fedu (J. Powella a P. Harkera) vůči euru výrazně posílil o 0,7 procenta, zatímco dolarové sazby vzrostly o 3-9 bazických bodů dle splatnosti.

To zřejmě také částečně souviselo s víkendovou dohodu na půdě amerického Kongresu, která zamezila tzv. vládnímu shutdownu (zastavení činnosti vládních institucí, pozn. aut.).

Jako jediná v regionu v pondělí česká koruna nedokázala výrazněji posílit a vůči euru zůstala téměř beze změny. Polský zlotý a maďarský forint si naopak připsaly solidní zisky posílením o 0,4 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Eurozóna: Indikátory prudce klesají

Zavřít reklamu ×
  1. Problém jsou hlavně nové auta,která ani zdaleka nedosahují kvality aut vyrobených před 10 lety. Znám hodně lidí co mají na kontě miliony a jezdí v autech starších 10 let. Něž riskovat neustále problémy s novým autem tak raději zvolí kvalitu a jezdí starším autem. Já dělám to samé. Už jsem dokonce uvažoval na elektrickým autem a nakonec mám Accorda na LPG a jsem spokojen. Honda nezná poruchy a jede lépe než většina nových aut. Navíc LPG je v současnosti za 14,5 kč…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.