Nálada v české ekonomice se dál zhoršuje

Názor
Podle průzkumu statistického úřadu zveřejněného ve středu nabírá pesimismus v české ekonomice na obrátkách. Nálada klesá v průmyslu, stavebnictví, obchodě i v dalších službách, zatímco u spotřebitelů se sentiment zlepšil, i když zatím jen mírně z předchozí extrémní skepse.
Drobná zlepšení některých indexů nemá smysl přeceňovat, zvlášť ne s ohledem na aktuální vývoj cen energií na komoditních trzích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Při pohledu na výsledky průzkumu mezi spotřebiteli však není důvod podléhat nějakému optimismu. Mírné zlepšení celkové nálady jde na vrub méně pesimistickému pohledu na další vývoj ekonomiky i vlastní finanční situace.

Jde však o dílčí posun z předchozích velmi negativních hodnot, takže o rázném obratu vůbec mluvit nelze. V případě podnikatelů je vidět, že od příštích měsíců očekávají slabší poptávku – zejména pokud jde o průmysl a obchod. U stavebnictví a u služeb se očekávání dalšího vývoje poptávky stabilizovalo.

Stavebním firmám mírně přibylo zakázek, a tak mají zajištěnou práci na dalších 8,5 měsíce, což je mimochodem o jeden měsíc méně, než mají pokryté průmyslové firmy. Nicméně jak v průmyslu, tak ve stavebnictví klesají očekávání zaměstnanosti.

PSALI JSME:
Nálada českých spotřebitelů je nejníže za celou dobu historie měření

Třetím sledovaným aspektem – krom poptávky a zaměstnanosti – jsou inflační očekávání, která zůstávají stále velmi vysoko. V průmyslu, ve stavebnictví a ve službách opět vzrostla – byť jsou stále pod letošními maximy, v obchodě jsou nižší.

Obchodníci zřejmě v předtuše slabé spotřebitelské poptávky vidí omezenější prostor pro další zdražování svého zboží. Zajímavé je, že inflační očekávání u spotřebitelů výrazně klesají, i když třeba zatím ještě domácnosti ani nepocítily úplný dopad vysokých cen energií, které je budou provázet i v dalších letech.

Celkově srpnový průzkum nálad v české ekonomice vyznívá ve prospěch scénáře útlumu ekonomiky, který je primárně způsobený vysokou inflací zasahující domácí i zahraniční poptávku. Drobná zlepšení některých indexů nemá smysl přeceňovat, zvlášť ne s ohledem na aktuální vývoj cen energií na komoditních trzích.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.