Nálada v české ekonomice se dál zhoršuje

Názor
Podle průzkumu statistického úřadu zveřejněného ve středu nabírá pesimismus v české ekonomice na obrátkách. Nálada klesá v průmyslu, stavebnictví, obchodě i v dalších službách, zatímco u spotřebitelů se sentiment zlepšil, i když zatím jen mírně z předchozí extrémní skepse.
Drobná zlepšení některých indexů nemá smysl přeceňovat, zvlášť ne s ohledem na aktuální vývoj cen energií na komoditních trzích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Při pohledu na výsledky průzkumu mezi spotřebiteli však není důvod podléhat nějakému optimismu. Mírné zlepšení celkové nálady jde na vrub méně pesimistickému pohledu na další vývoj ekonomiky i vlastní finanční situace.

Jde však o dílčí posun z předchozích velmi negativních hodnot, takže o rázném obratu vůbec mluvit nelze. V případě podnikatelů je vidět, že od příštích měsíců očekávají slabší poptávku – zejména pokud jde o průmysl a obchod. U stavebnictví a u služeb se očekávání dalšího vývoje poptávky stabilizovalo.

Stavebním firmám mírně přibylo zakázek, a tak mají zajištěnou práci na dalších 8,5 měsíce, což je mimochodem o jeden měsíc méně, než mají pokryté průmyslové firmy. Nicméně jak v průmyslu, tak ve stavebnictví klesají očekávání zaměstnanosti.

PSALI JSME:
Nálada českých spotřebitelů je nejníže za celou dobu historie měření

Třetím sledovaným aspektem – krom poptávky a zaměstnanosti – jsou inflační očekávání, která zůstávají stále velmi vysoko. V průmyslu, ve stavebnictví a ve službách opět vzrostla – byť jsou stále pod letošními maximy, v obchodě jsou nižší.

Obchodníci zřejmě v předtuše slabé spotřebitelské poptávky vidí omezenější prostor pro další zdražování svého zboží. Zajímavé je, že inflační očekávání u spotřebitelů výrazně klesají, i když třeba zatím ještě domácnosti ani nepocítily úplný dopad vysokých cen energií, které je budou provázet i v dalších letech.

Celkově srpnový průzkum nálad v české ekonomice vyznívá ve prospěch scénáře útlumu ekonomiky, který je primárně způsobený vysokou inflací zasahující domácí i zahraniční poptávku. Drobná zlepšení některých indexů nemá smysl přeceňovat, zvlášť ne s ohledem na aktuální vývoj cen energií na komoditních trzích.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi se stále více bojí inflace, nálada v tuzemském průmyslu je ale nejlepší za více než deset let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.