Nálada v české ekonomice se opět zhoršuje

Názor
Únorový průzkum statistického úřadu mezi firmami a spotřeby vyznívá poměrně negativně. V průmyslu, který je našim největším odvětvím, firmy pociťují slabší poptávku ze strany domácích i zahraničních odběratelů, a skepticky proto hledí i do dalších měsíců.
Strach z inflace a nezaměstnanosti mají spotřebitelé nyní menší, avšak stále je z dlouhodobého pohledu nadprůměrný. Jsou to dvě rizika, která i nadále ovlivňují chování spotřebitelů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Horší je i nálada v obchodě, který sice vnímá současné výsledky lépe, ale výhled pro další měsíce vidí spíše jako méně příznivý. Sentiment se naproti tomu zlepšil ve stavebnictví, kde firmy lépe hodnotí svoji současnou pozici, avšak na druhou stranu jsou pesimističtější ve svém očekávání pro další měsíce.

Pouze ve službách si podnikatelé mohou říct, dopadá to zatím lépe, než jsme čekali, a další měsíce budou snad ještě příznivější. Ve službách, na rozdíl od ostatních odvětví, dokonce rostou i inflační očekávání. Více firem věří, že bude moci ještě dále zvyšovat ceny.

Zatímco podnikatelská nálada propadla na nejnižší úroveň za poslední téměř dva roky, spotřebitelé se alespoň pozvolna zbavují svého předchozího pesimismu.

PSALI JSME:
V únoru se prudce zhoršila nálada v tuzemském průmyslu

Předpokládají totiž, že se ekonomická situace v zemi i jejich vlastní finance v horizontu jednoho roku mírně zlepší.

Strach z inflace a nezaměstnanosti mají spotřebitelé nyní menší, avšak stále je z dlouhodobého pohledu nadprůměrný. Jsou to dvě rizika, která i nadále ovlivňují chování spotřebitelů. Proto nepřekvapí, že se domácnosti staví negativně k velkým nákupům i v prvních měsících letošního roku.

Celkově jsou výsledky důvěry v ekonomice nepříznivé a napovídají pokračování recese, která započala ve druhé polovině loňského roku. Zvrátit tento trend může jen rychlý ústup inflace nebo příval nových objednávek do firem. Ani jedno není pro nejbližší měsíce příliš pravděpodobné.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Špatná nálada spotřebitelů se zlepšuje, naopak důvěra podnikatelů v ekonomiku klesá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.