Nálada v českém průmyslu se zlepšuje. Navzdory růstu ceny elektřiny

Názor
Ceny výrobců v lednu rostly meziročně zejména v zemědělství a stavebnictví. Zemědělství se potýká s důsledky loňské celoevropské špatné úrody, způsobené suchem. Dlouho nevídaným tempem, o více než dvanáct procent, tak rostou ceny zejména v oblasti rostlinné produkce.
Zdražování elektřiny je dáno zdražováním emisních povolenek a uhlí. Foto: nikolabelopitov on Pixabay

Ceny zeleniny jsou o více než osmdesát procent výše než loni touto dobou, brambory pak zdražují o bezmála padesát procent. Naopak o více než padesát procent klesají ceny ovoce, na něž sucho zdaleka tak negativně nedolehlo.

Ve stavebnictví rostou výrobní ceny zejména z důvodu konjunktury celého sektoru, jíž je vzpruhou čerpání prostředků z fondů EU. Tyto peníze míří zhusta na financování infrastrukturních projektů. Po hubených letech však je stavebnictví kapacitně vyprahlé, což umocňuje tlak na růst cen jak stavebních prací, tak i materiálů.

Průmysl se zase potýká s růstem cen elektřiny, meziročně o více než devět procent, který byl v lednu meziročně i meziměsíčně nejvýraznější od roku 2009. Zdražování elektřiny je dáno zdražováním emisních povolenek a uhlí.

PSALI JSME:
Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Nálada v průmyslu se však navzdory růstu cen energií a hrozbě ochabující zahraniční poptávky v únoru oproti lednu zlepšila, což je dobrý signál, že se tuzemský průmysl dokáže popasovat s poklesem německé ekonomiky, která balancuje na hraně recese.

V únoru se však zhoršila nálada podnikatelů ve stavebnictví a obchodě, což souvisí se ztrátou růstové dynamiky stavebnictví, jež je částečně dána zmíněným kapacitním omezením, a se stále ponurými vyhlídkami v mezinárodním obchodě, kde nyní hrozí i obchodní válka Spojených států s EU.

Horší náladu měli v porovnání s lednem také spotřebitelé. Na ně dolehlo právě zdražování energií, zejména elektřiny, které zasáhlo nejen výrobní sféru, ale také domácností. Energie a bydlení zdražuje začátkem roku nejvýrazněji od roku 2012, takže lidem zbývá méně peněz na jiné výdaje. To zhoršuje jejich náladu, byť ta se z dlouhodobého hlediska drží stále poměrně vysoko.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pracovní trh se proměňuje. Rychleji než ekonomika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.