Nálada v tuzemském průmyslu na bodu mrazu. Průmyslníkům vadí slabá koruna

Názor
Nálada v tuzemském průmyslu se v květnu v rámci možností zlepšila, už není pod bodem mrazu, ale na něm. Tak lze také číst květnová čísla indexu nákupních manažerů v tuzemském zpracovatelském průmyslu, který zpracovává společnost Markit. Index v květnu vykázal lepší než očekávaný výsledek. Také si polepšil oproti dubnu. Vykázal hodnotu 39,6 bodu, zatímco trh očekával hodnotu 38,5 bodu. Dubnový údaj činil 35,1 bodu.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V praxi to znamená, že provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se nadále dramaticky zhoršují, ovšem už ne až tak citelným tempem jako v dubnu. Jakákoli hodnota indexu nižší než 50 bodů signalizuje zhoršování podmínek. Toto zhoršování podmínek však ani letos v dubnu, ani nyní v květnu nedosáhlo intenzity z nejhorší fáze světové finanční krize před jedenácti lety.

Je však třeba si uvědomit, že v porovnání se stavem v roce 2009 se nyní do situace vehementněji vkládá vláda se svými podpůrnými programy. Například nebýt poměrně rychle zavedeného a koncepčně zvládnutého programu kurzarbeitu, z něhož ve velkém těží například tuzemský automobilový průmysl, byla by intenzita zhoršování podmínek v českém průmyslu ještě citelně razantnější, než je tomu nyní.

Zároveň ovšem podpůrná opatření vlády poněkud zastírají skutečný stav věcí a nelze vyloučit, že podmínky v průmyslu se dále znatelně zhoršení tehdy, až doběhne platnost nyní běžících podpůrných opatření. Tak by se mělo stát zejména v posledním čtvrtletí letošního roku.

PSALI JSME:
Symbolické zlepšení důvěry v ekonomice návrat do normálu nezaručí

Skutečný stav podmínek v průmyslu bude tedy možné objektivně hodnotit až v posledním čtvrtletí, i když částečně už v září.

Pesimismus v českém průmyslu sice mezi dubnem a květnem letošního roku zeslábl, ovšem zůstává otázkou, kdy se začne znatelně zotavovat nejen česká, ale také zahraniční poptávka, na které je tuzemský průmysl silně závislý. Jinými slovy, znatelné odeznívání krize tuzemské průmyslové výroby nastane postupně teprve tehdy, až uspokojivě oživí jak česká, tak nutně i zahraniční ekonomiky, zejména ty v eurozóně.

Specifickým problémem tuzemského průmyslu je citelné oslabení koruny během koronavirové krize, které zdražuje dovážené výrobní vstupy, a znesnadňuje tak tuzemským producentům udržet si v náročném období klienty prostřednictvím snižování ceny výstupů. Postupně, s opětovným otevíráním naší i zahraničních ekonomik a zintenzivňováním zahraničního obchodu se však zhmotní příznivý efekt slabší koruny na vývozní konkurenceschopnost tuzemského průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V ekonomice dál panují chmurné nálady

×
  1. JJ když chcete něco vyrobit musíte nejdřív nakoupit.Ale to byli všichni chytří a nechtěli to slyšet.

  2. Ještě nedávno se ČNB chválila, že oslabováním koruny, podporuje export! Že by to už nebyla pravda? Nebo to byly jenom hloupé kecy českých pisálků, kteří jsou odborníci na všechno?

  3. Manažeři budou vždycky brečet, teď draze nakupují, ale že je práce levněší a vydělají na prodeji už neříkají.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny nových automobilů i ojetin citelně rostou

V Německu sice už teď hovoří o nejzávažnější krizi autoprůmyslu za sto let, avšak z cen v českých autoprodejnách nic takového vyčíst nelze. Jako by autoprůmysl vlastně nebyl koronavirem nijak dotčen a jako by se …

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Hokejista nerovná se automaticky milionář. Takových je jen zlomek,“ říká kladenský útočník

Rozhovor
S hokejem začínal poměrně pozdě, až v sedmi a půl letech, v rodném Chomutově. Tam zažil první góly, první pády na tvrdý led. A taky dva drsné pády životní. Ale i díky nim se naučil, že je vždy dobré mít naspořeno pro strýčka Příhodu, a že je spousta věcí, které si kupujeme, ale vlastně vůbec nepotřebujeme. „K tomu, aby byl člověk milionář, nepotřebuje mít miliony na kontě,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz kladenský …
Rolovat nahoru