Nálada ve zpracovatelském průmyslu se mírně zlepšila

Český index nákupních manažerů, PMI, v říjnu sice zůstal pod padesátibodovou hranicí, indikovaný pokles ekonomické aktivity byl však nejpomalejší za více než dva roky. Index se zvýšil ze zářijových 46 bodů na 47,2 bodu a předčil tak naše i tržní očekávání.
Vyhlídky českého průmyslového sektoru zatím zůstávají ne příliš optimistické. Ilustrační foto: Pixabay.com
Vyhlídky českého průmyslového sektoru zatím zůstávají ne příliš optimistické. Ilustrační foto: Pixabay.com

V říjnu pokračoval pokles výroby i nových zakázek, pokles výroby byl nicméně nejpomalejší za téměř dva a půl roku a tempo redukce nových zakázek bylo druhé nejslabší od dubna 2022. Nadále pokračoval růst vstupních nákladů a zhoršovaly se i podmínky v dodavatelských řetězcích.

Na druhou stranu snaha firem prodat vedla ke snižování cen výstupů, které bylo největší od února letošního roku. Vyhlídky na horizont jednoho roku kalily obavy z poklesu nových zakázek a to především v automobilovém segmentu. Firmy i nadále tížily obavy o vývoj klíčových trhů a zejména pak exportů do sousedního Německa.

Vyhlídky českého průmyslového sektoru tak zatím zůstávají ne příliš optimistické. Evropská poptávka zůstává slabá, nedaří se především německému průmyslu. Nadějí by mohl být podpůrný balíček pro čínskou ekonomiku, který by mohl nakopnout tamní hospodářství a tím potažmo i globální poptávku.

Problémy německého průmyslu jsou však strukturální a tak jeho oživení pravděpodobně bude pouze pozvolné. Výstup českého průmyslu tak v letošním roce podle našeho odhadu propadne o dalších 1,1 procenta po loňských -0,8 procenta meziročně. V příštím roce už však očekáváme jeho umírněný růst (+0,5 % y/y).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB