Napětí kolem Ukrajiny povážlivě houstne

Názor
Kolem situace na Ukrajině opět přituhuje. Podle amerického prezidenta Joea Bidena se již jeho ruský protějšek Vladimir Putin rozhodl na Ukrajinu zaútočit. Během několika dní by měl podle informací amerických zpravodajských služeb, z nichž Biden čerpá, provést úder jak na Ukrajině, tak v její metropoli Kyjevě.
Podle amerického prezidenta Joea Bidena se již jeho ruský protějšek Vladimir Putin rozhodl na Ukrajinu zaútočit. Ilustrační foto: Adam Schultz – https://www.whitehouse.gov/administration/president-biden/ (Direct Download Link), Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=103323939

Spojené státy ovšem podobně varovaly třeba také o minulém víkendu. Tehdy upozorňovaly, že útok nejpravděpodobněji začne v úterý tento týden. Tak se ovšem nestalo. Spojené státy svoji vypjatou rétoriku zdůvodňují tím, že se jejím prostřednictvím, a „držením světa ve střehu“, snaží zajistit, aby Putin nezískal k útoku jedinou záminku.

Americká administrativa se totiž obává například toho, že Rusko by mohlo zinscenovat takzvanou operaci pod falešnou vlajkou a tu použít jako záminku k zahájení invaze. Operací pod falešnou vlajkou by mohl být například útok proruských sil na ruské vojáky, z něhož by byly obviněny síly ukrajinské.

Nezvykle temný tón nyní volí ovšem také Francie, která je ve svých prohlášeních obvykle mnohem zdrženlivější než „alarmistické“ Spojené státy. Podle Paříže riziko invaze stoupá a transatlantičtí spojenci musí být připraveni, že úder může začít každým okamžikem.

Zdroj: Bloomberg

Opětovný růst napětí na Ukrajině je bezprostředním důvodem včerejšího růstu cen ropy na světových trzích a současně oslabení koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Oboje se promítlo do toho, že ropa Brent zakončila své včerejší obchodování na cenové úrovni přesahující v přepočtu 2000 korun za barel.

To je v historickém ohlédnutí nezvyklé vysoká cena, které není daleka absolutních maxim za celou historii novodobé ČR. Ropa zdražuje, neboť obchodníci s ní se obávají, že ruská invaze na Ukrajinu a související nové sankce Západu by ochromily dodávky ruské ropy na světové trhy.

V případě ruské invaze na Ukrajinu a propuknutí války mezi oběma zeměmi lze čekat citelný nárůst cen pohonných hmot v ČR, v případě benzínu až do blízkosti úrovně 40 korun za litr. Došlo by totiž nejen k růstu dolarové ceny ropy na světových trzích, ale také ke znatelnému oslabení koruny vůči dolaru.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Uvažujete o cestě na Ukrajinu nebo na Krym? Nebo už tam jste? Zvažte návrat, vyzývá ministerstvo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lodní trhy podtrhují obavy o růst

V lodní dopravě se uskutečňuje 90 procent světového obchodu, což z ní činí barometr v reálném čase. Sazby za přepravu suchého nákladu i kontejnerovou přepravu klesly ze svých pandemických maxim (viz graf níže, pozn. …

Ceny ropy se rychle vrací níž, Saúdům navzdory

Navzdory nedělní schůzce zemí OPEC+, kde Saúdská Arábie oznámila, že v červenci jednostranně omezí produkci o milion barelů denně, se ropa obchoduje níž. Toto rozhodnutí mělo teoreticky podpořit růst cen, ale jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB