Napětí v Perském zálivu je jen podpůrným elementem růstu ceny zlata

Názor
Cena zlata v těchto dnech sice kvůli napětí v oblasti Perského zálivu roste, ale v tomto případě půjde spíše o krátkodobé vzedmutí ceny. Z historie je známo, že podobné konflikty, během nichž investoři hledají ve zlatě tzv. bezpečný přístav – a tím zvedají jeho cenu, rychle přijdou a rychle odejdou.
Zlato je dnes v korunách na rekordu, podobně jako v září loňského roku. Za celý loňský rok se v českých korunách zhodnotilo o 18 %, v amerických dolarech dokonce o 20 %. Foto: Pixabay.com

Napětí v Perském zálivu je totiž jen podpůrným elementem růstu ceny zlata. Hlavním hybatelem jeho ceny byla, je a bude i nadále především extrémně uvolněná monetární politika centrálních bank související s negativními úrokovými sazbami a stav, kdy za současných podmínek nedává ekonomický smysl vlastnit dluhopisy.

Z hlediska objektivních fundamentálních důvodů zlato nikdy nemělo tolik argumentů pro nákup: Rostou objemy nákupů zlata centrálními bankami (ty mají ve svých devizových rezervách přes pětinu zlata, které kdy bylo vytěženo), ve stovce světových měn (včetně české koruny) je zlato tzv. na rekordu, úroky v bankách jsou na nule nebo dokonce v záporu, ještě hůř jsou na tom klíčové státní dluhopisy a evropská a americká centrální banka stimulují ekonomiku tištěním enormních objemů peněz. To vše vytváří velmi dobrou podporu pro růst ceny zlata i v letošním roce.

Zlato je dnes v korunách na rekordu, podobně jako v září loňského roku. Za celý loňský rok se v českých korunách zhodnotilo o 18 %, v amerických dolarech dokonce o 20 %. Citi, jedna z největších amerických bank, prognózuje, že cena zlata se během dvou lety vyšplhá na 2000 amerických dolarů za troyskou unci. Můj odhad je, že letošní rok uzavře na 1800 dolarech.

Přesto má smysl kupovat zlato i dnes, kdy je na rekordních hodnotách. Lidé by si jej ale neměli pořizovat kvůli spekulacím, ale jako něco, co již po tisíciletí spolehlivě uchovává hodnotu. Při současném tištění peněz a devalvaci reálných aktiv je to jedna z historicky ověřených cest. Navíc je zlato v dobách prosperity obvykle „laciné“ a jeho cena prudce roste nahoru v období ekonomických krizí a recesí, kdy finanční prostředky nejsou.

Autor je ředitel akciové společnosti Zlato
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Palladium, zlato a ropa zažily raketový vzestup ceny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.