Nápojová válka: Coca-Cola a Pepsi hrají s různými míči

Reklamní bitva mezi společnostmi Coca-Cola a Pepsi pokračuje a oba nápojoví giganti si rozdělili hlavní soutěže. Poté, co společnost Cola sponzorovala mistrovství světa ve fotbale, její konkurent Pepsi si vzal na starost nedělní Super Bowl, největší zápas ‚‚jiného“ fotbalu.
Reklamní bitva mezi společnostmi Coca-Cola a Pepsi pokračuje, oba nápojoví giganti si rozdělili hlavní sportovní soutěže. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní finále šampionátu v americkém fotbale bylo již třetí v řadě bez přítomnosti reklam Coca-Coly, čímž se uvolnila cesta pro Pepsi. V reklamách Pepsi se mimo jiné objevili známí herci, jako Ben Stiller a Steve Martin, kteří propagovali nápoje této značky s nulovým obsahem cukru.

Podle společnosti Nielsen přilákal přenos Super Bowlu, který v neděli večer vysílala stanice Fox, v průměru 113 milionů diváků. To je o jedno procento více než loňský zápas, ale také třetí největší televizní program všech dob. Větší sledovanost zaznamenaly pouze další dva televizní přenosy Super Bowlu: Zápas v roce 2015 (114,4 milionu) a zápas v roce 2017 (113,7 milionu).

Nejvyšší sledovanost dosáhla více než 118 milionů diváků při sledování tradiční poločasové show, která byla prvním živým vystoupením Rihanny po pěti letech. Ceny reklamy během celého zápasu se odhadovaly na šest až více než sedm milionů dolarů za 30sekundové sloty.

Společnost Coca-Cola sice nebyla přítomna s reklamou na Super Bowlu, ale realizuje vlastní sportovní a digitální marketingový plán zaměřený na větší zapojení svých zákazníků.

Společnost, která je dlouhodobým sponzorem FIFA od roku 1974 a mistrovství světa ve fotbale od roku 1976, zmínila, že její kampaň během mistrovství světa ve fotbale 2022 v Kataru vytvořila digitální zážitky pro fanoušky.

Více než pět milionů z nich mělo přístup k její vlastní digitální platformě – Fan Zone. Také partnerství se společností Panini, oficiálním albem samolepek mistrovství světa, přineslo o 400 procent více interakcí než při předchozím mistrovství světa 2018 s 28 miliony skenů produktových štítků od fanoušků, kteří si vyměňovali fyzické a digitální samolepky.

I pro Pepsi přinesl tento rok změnu. Pepsi sice měla během Super Bowlu reklamy, ale rozhodla se ukončit desetileté sponzorování poločasové show. NFL (National Football League) jej udělila společnosti Apple, přičemž letošní poločasovou show sponzoroval Apple Music.

Rihanna za své vystoupení nedostala honorář, protože nejvyšší profesionální liga amerického fotbalu ve Spojených státech amerických neodměňuje vystupující umělce, ale hradí jim výdaje a náklady na pokrytí celé produkce.

I když účinkující v poločase nedostávají od NFL zaplaceno, mají umělci alespoň možnost propagovat svá nejnovější alba nebo singly a zvýšit návštěvnost svých nadcházejících turné nebo nejnovějších projektů u stovek milionů diváků po celém světě.

V roce 2020 společnost Spotify oznámila, že při vystoupení Shakiry v poločase Super Bowlu LIV vzrostl počet streamů o 230 procent, zatímco u Jennifer Lopez se po její účasti ve stejné show zvýšil o 335 procent.

Pro společnost PepsiCo Inc. byl rok 2022 úspěšný – i ve fotbalovém utkání, které se hrálo ve zbytku světa, Pepsi sice nebyla mezi sponzory mistrovství světa, ale trofej poprvé zvedl nad hlavu hvězdný fotbalista společnosti Lionel Messi.

Společnost oznámila organický nárůst tržeb o 14,4 procenta, zisk na akcii za celý rok činil 6,79 dolaru a čisté tržby přesáhly 86 miliard dolarů. Největší podíl na tom mají nápoje Pepsi Beverages North America, následované Frito Lay – potravinářskou odnoží společnosti – a podnikem v Evropě.

Ten však byl ovlivněn konfliktem na Ukrajině, který vykázal 207% pokles provozního zisku. V roce 2023 Pepsi očekává zvýšení organických příjmů o šest procent, vyplacení o deset procent vyšší dividendy akcionářům, kterým vyplatí 6,7 miliardy dolarů, a zpětný odkup akcií v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Také konkurenční Coca-Cola měla v roce 2022 velmi dobré výsledky. Za celý rok vzrostly čisté tržby o 11 procent na 43,0 miliardy dolarů a organické tržby o 16 procent. Také společnost vykazuje vyšší provozní marži, a to 22,7 procenta oproti 22,1 procenta před rokem.

V Evropě však jednotkový objem balení ve čtvrtém čtvrtletí poklesl o pět procent, protože silný růst v západní Evropě byl kompenzován pozastavením činnosti v Rusku. Pro rok 2023 vidí Coca-Cola organický nárůst tržeb o sedm až osm procent. Společnost odhaduje zisk na akcii ve výši 2,58 až 2,60 dolaru. Pro investory, kteří mají strategii zisku dividend, jsou zprávy přicházející od obou společností velmi příznivé.

Autor je analytik společnosti eToro pro Rumunsko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena