Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně

Názor
Česká národní banka (ČNB) minulý čtvrtek nepřekvapila tím, že ponechala úrokové sazby beze změny. Trh však překvapila její nová prognóza, v které centrální banka pro příští rok očekává až trojnásobný nárůst úrokových sazeb. Předchozí prognóza přitom počítala pouze s jedním zvýšením v posledním čtvrtletí roku 2021.
Nárůst sazeb v prognóze ČNB neberme moc vážně. Ilustrační foto: FAEI.cz

Co stojí za těmito vyššími sazbami a je jejich výše vůbec optikou současného ekonomického vývoje reálná? Hlavním důvodem rychlejšího zpřísňování měnové politiky v nové prognóze ČNB je poměrně optimistický výhled vývoje v zahraničí. Zatímco HDP efektivní eurozóny podle ČNB letos klesne o 7,2 procenta, příští rok by už mělo o 4,5% růst.

Růst pro příští rok je sice oproti minulé prognóze centrální banky o skoro procentní bod nižší, nepočítá však s opětovným prohloubením poklesu evropské ekonomiky v závěru letošního roku. V případě tuzemska přitom ČNB svůj odhad růstu HDP pro rok 2021 snížila výrazněji, a to z předchozích 3,5 procenta na 1,7 procenta.

Zdá se tak, že centrální banka přijala mírně odlišné předpoklady o vývoji pandemie doma a v zahraničí. V modelovém rámci ČNB tak Evropská centrální banka (ECB) může začít s utahováním měnové politiky prostřednictvím nižšího nákupu aktiv dříve, na což musí reagovat i domácí sazby, tak aby zabránily oslabení koruny, a tedy i vyšší inflaci.

PSALI JSME:
Měnová politika centrální banky zůstává podle očekávání beze změny

Už teď ovšem víme, že Česká republika spíše patřila mezi prvně zasažené druhou vlnou koronaviru a ostatní státy Evropy ji v tomto bohužel následují. ECB navíc se zpřísňováním měnové politiky určitě spěchat nebude.

K vyšším sazbám v prognóze ČNB přispívá i slabší kurz koruny. Jeho poprázdninový vývoj totiž vedl centrální banku k tomu, že v nové prognóze očekává slabší kurz i po zbytek letošního roku a po celý rok příští. Samotné zveřejnění vyšších sazeb pro rok 2021 bylo však pravděpodobně jedním z důvodů, které pomohly koruně zpět k silnějším hodnotám. Významným faktorem byl samozřejmě také zlom v globálním sentimentu.

Důvody pro nárůst sazeb v příštím roce jsou tak zřejmě, již týden po zveřejnění nové prognózy ČNB, ty tam. Jedinou nadějí zůstávají optimistické zprávy posledních dnů o vývoji nové vakcíny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB pro vládu peníze nemá a jen tak mít nebude

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru