Nasazují si na „financích“ až příliš růžové brýle? Ministerstvo financí vidí loňský výkon ekonomiky optimističtěji než jiné instituce

Názor
Nová, lednová makroekonomická prognóza ministerstva financí je poměrně optimistická ohledně loňska, ohledně letoška již tolik ne. A je také ovšem optimističtější než poslední, zářijová prognóza téhož úřadu. A to zejména díky lepšímu než ještě v září předpokládanému výkonu tuzemského zahraničního obchodu, který ve druhé polovině loňského roku zaznamenal nečekaně silný „finiš“.
Nasazují si na „financích“ až příliš růžové brýle? Ministerstvo financí vidí loňský výkon ekonomiky optimističtěji než jiné instituce. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ministerstvo financí předpokládá, že tuzemská ekonomika loni v reálném vyjádření poklesla pouze o 6,1 procenta. V září ještě počítalo s poklesem o 6,6 procenta.

Analytici tuzemských i mezinárodních bank a dalších finančních institucí přitom v nejnovějším, prosincovém šetření České národní banky (ČNB) počítají s poklesem české ekonomiky v roce 2020 v pásmu od šesti do osmi procent, přičemž průměr odpovídá hodnotě sedmi procent.

Samotná ČNB předpokládá ve své aktuální prognóze, zveřejněné ovšem již na počátku listopadu, propad ekonomiky ČR v roce 2020 čítající dokonce 7,2 procenta.

Pesimističtější než ministerstvo financí jsou ale také mezinárodní instituce. Například OECD na začátku prosince odhadovala rozsah propadu tuzemské ekonomiky na 6,8 procenta. Evropská komise zase na základě své listopadové prognózy počítá za rok 2020 s poklesem české ekonomiky o 6,9 procenta.

PSALI JSME:
OECD vyhlíží mnohem slabší růst české ekonomiky, než česká vláda

Nutno ale říci, že v samotném závěru roku a také začátkem roku letošního například některé mezinárodní banky upravovaly odhad výkonu české ekonomiky v roce 2020 ve směru příznivějších hodnot, resp. tedy o něco mělčího propadu. Tyto odhady reflektují tentýž vývoj, který mělo možnost zohlednit již také právě ministerstvo financí.

Tento vývoj je příznačný zejména tím, že se loni ke konci roku nenaplnily pesimističtější obavy ohledně tíživosti dopadu druhé vlny pandemie nového typu koronaviru na klíčové obchodní partnery ČR v čele s Německem.

Tuzemský zahraniční obchod tak v říjnu a listopadu vykazoval takřka nejvyšší měsíční přebytek v historii ČR, přesahující třicet miliard korun, přičemž za celý loňský rok bude přebytek pravděpodobně historicky rekordní. Právě solidní výkon zahraničního obchodu se nejvýrazněji promítl do zlepšení prognózy ministerstva financí.

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod míří za rok 2020 k historicky nejlepšímu výsledku

V zářijové prognóze totiž ministerstvo počítalo s propadem ekonomiky ČR v roce 2020 čítajícím zmíněných 6,6 procenta. Oproti zářijové prognóze přitom v té lednové ministerstvo zhoršuje svůj odhad loňské spotřeby domácností (z poklesu -5 na pokles -5,1 procenta) i vlády (z růstu 3,8 na růst 2,1 procenta).

Rovněž investice mají nakonec vykázat hlubší pokles, než se čekalo v září (-8,2 místo -7,5 procenta), stejně jako příspěvek změny stavu zásob (-1,4 místo -1,3 procentního bodu). Zahraniční obchod si ale naopak polepšuje. Ministerstvo financí totiž počítá se zmírněním negativního příspěvku čistých vývozů k propadu ekonomiky, a to z -1,7 na -0,6 procentního bodu.

Ministerstvo financí ale naopak zhoršuje svoji prognózu růstu tuzemské ekonomiky v letošním roce, a to ze zářijové hodnoty 3,9 na lednovou hodnotu 3,1 procenta. Částečně je ovšem „vinna“ navýšená základna roku 2020, kterou právě lednová prognóza oproti té zářijové popsaným zlepšením odhadu navyšuje.

PSALI JSME:
V letošním roce už ekonomika poroste

Ministerstvo i tak zůstává výrazně optimističtější než Česká národní banka, jež pro letošek počítá s růstem 1,7 procenta, i než OECD, jež počítá s růstem ČR v roce 2021 dokonce jen o 1,5 procenta.

Ministerstvo přitom vidí letošní rok stejně jako Evropská komise, která rovněž předpokládá růst české ekonomiky čítající 3,1 procenta.

Analytici oslovení ČNB ve zmíněném šetření z loňského prosince jsou největšími optimisty, neboť počítají s letošním výkonem českého hospodářství v růstovém pásmu od dvou do 6,6 procenta, přičemž průměr jejich odhadů činí 3,5 procenta – a je tedy optimističtější než aktuální odhad ministerstva financí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Silné oživení za námi a slabý výkon před námi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru