Našinec si více půjčuje a lépe splácí

Čeští spotřebitelé si opět více půjčili, nicméně i lépe splácejí. Vyplývá to z nejnovějších statistik České národní banky (ČNB) a z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací CRIF. Klesá i počet osobních bankrotů. Koncem druhého čtvrtletí roku 2016 mělo nějakou formu půjčky 3 060 175 osob, což je o 26 413, respektive o devět desetin procenta více než ve stejném období loňského roku.

Ilustrační foto: FAEI.cz

„Rostoucí ekonomika, tedy schopnost si více vydělat, se promítá do dalšího snižování podílů úvěrů v selhání. U domácností se tento podíl v červnu snížil na 3,5 procenta, v květnu 2013 přitom činil 5,3 procenta. U firemních úvěrů došlo k poklesu podílu úvěrů v selhání z devíti procent v prosinci 2010 na aktuálních pět procent,“ shrnul to hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Celkově Češi ve druhém čtvrtletí dlužili 1,9 bilionu korun, což je meziročně o 133,6 miliardy, respektive o 7,6 procenta více. Dynamika zadlužování je značná. Například v roce 2009 dlužili o bilion méně.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku ovšem podle CRIF klesl o patnáct procent počet úvěrů v selhání. Jejich objem dosahoval 47 miliardy korun, čili 2,7 miliardy méně než loni.

Na dlouhodobých dluzích se podle CRIF nejvíce podílejí hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, a to osmdesáti procenty. Ostatní jsou krátkodobé půjčky.

Ti co mají potíže se splácením, tak u dlouhodobých závazků v průměru dluží přes půl milionu na hlavu. Dlouhodobý úvěr podle CRIF průměrně činí 1,1 mil. Kč.

Podle nejnovějších údajů ČNB dluhy českých domácností v červenci vzrostly na více než 1,377 bilionu korun, tedy téměř o devět miliard více než v červnu. V meziročním srovnání se pak dluhy zvýšily o 82 miliardy korun.

Podle včerejší informace centrální banky měly ke konci července všechny tuzemské domácnosti na krátkodobých vkladech u finančních institucí uloženo 1,66 bilionu korun a na účtech s výpovědní lhůtou další 244 miliardy korun.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Centrální bankéři úrokové sazby opět neměnili

Úrokové sazby České národní banky (ČNB) zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Základní repo sazba tak i nadále činí 0,25 % a nezměněné zůstaly i diskontní a lombardní sazba. Překvapením dnešní rozhodnutí pro …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru