Čeští spotřebitelé si opět více půjčili, nicméně i lépe splácejí.zdroj: www.faei.cz

Našinec si více půjčuje a lépe splácí

Čeští spotřebitelé si opět více půjčili, nicméně i lépe splácejí. Vyplývá to z nejnovějších statistik České národní banky (ČNB) a z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací CRIF. Klesá i počet osobních bankrotů. Koncem druhého čtvrtletí roku 2016 mělo nějakou formu půjčky 3 060 175 osob, což je o 26 413, respektive o devět desetin procenta více než ve stejném období loňského roku.

„Rostoucí ekonomika, tedy schopnost si více vydělat, se promítá do dalšího snižování podílů úvěrů v selhání. U domácností se tento podíl v červnu snížil na 3,5 procenta, v květnu 2013 přitom činil 5,3 procenta. U firemních úvěrů došlo k poklesu podílu úvěrů v selhání z devíti procent v prosinci 2010 na aktuálních pět procent,“ shrnul to hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Celkově Češi ve druhém čtvrtletí dlužili 1,9 bilionu korun, což je meziročně o 133,6 miliardy, respektive o 7,6 procenta více. Dynamika zadlužování je značná. Například v roce 2009 dlužili o bilion méně.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku ovšem podle CRIF klesl o patnáct procent počet úvěrů v selhání. Jejich objem dosahoval 47 miliardy korun, čili 2,7 miliardy méně než loni.

Na dlouhodobých dluzích se podle CRIF nejvíce podílejí hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, a to osmdesáti procenty. Ostatní jsou krátkodobé půjčky.

Ti co mají potíže se splácením, tak u dlouhodobých závazků v průměru dluží přes půl milionu na hlavu. Dlouhodobý úvěr podle CRIF průměrně činí 1,1 mil. Kč.

Podle nejnovějších údajů ČNB dluhy českých domácností v červenci vzrostly na více než 1,377 bilionu korun, tedy téměř o devět miliard více než v červnu. V meziročním srovnání se pak dluhy zvýšily o 82 miliardy korun.

Podle včerejší informace centrální banky měly ke konci července všechny tuzemské domácnosti na krátkodobých vkladech u finančních institucí uloženo 1,66 bilionu korun a na účtech s výpovědní lhůtou další 244 miliardy korun.

(kol)

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *