Nástup nových sítí: Na 6G už pracujeme, říká kyberbezpečnostní expert Huawei

Rozhovor
V Evropě ještě ani nebyly vybudovány sítě 5G, ale odborníci už popisují, co dokáže další generace mobilních sítí – tzv. 6G. „Sítě šesté generace zřejmě umožní služby, jako je holografická přítomnost,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz kyberbezpečnostní expert Rafał Jaczynski, evropský regionální ředitel pro kybernetickou bezpečnost ve společnosti Huawei.
Kyberbezpečnostní expert Rafał Jaczynski, evropský regionální ředitel pro kybernetickou bezpečnost ve společnosti Huawei. Foto: Huawei

Můžete zkusit popsat blízkou budoucnost komunikace? Jak budou sítě 6G vypadat?
6G sítě by vytvořily dráhu kompletně umožňující komunikaci ve vzduchu, vesmíru, na zemi i moři – je to koneckonců přirozená lidská potřeba komunikovat co nejvěrněji, s cílem přiblížit komunikaci co nejvíce reálnému osobnímu setkání.

Právě proto bude pásmo milimetrových vln 5G rozšířeno na pásmo terahertzových vln a očekává se, že rychlost přenosu dat ve srovnání s 5G dosáhne až stonásobku. 6G tak zřejmě umožní služby, jako je holografická přítomnost – což je mimo praktický dosah sítí 5G, protože nezpracovaný barevný hologram bez jakékoli komprese a s frekvencí 30 snímků za sekundu by vyžadoval přes 4 Tb/s šířky pásma a latence na úrovni pod milisekundu.
Uvažujeme o širokém využití interaktivních digitálních dvojčat pro individuální i průmyslové modelování, zvýšeném přístupu k operacím na dálku díky lepší spolehlivosti sítě a menšímu zpoždění i o širším využívání služeb extrémně zatěžujících šířku pásma založených na rozšířené nebo virtuální realitě.

Co můžeme očekávat od sítí šesté generace?
Huawei je nyní ve fázi zkoumání technologií a různých scénářů použití. V současné době naši výzkumníci shromažďují informace od ostatních v oboru například o tom, jaké jsou nedostatky sítí 5G, co mohou spotřebitelé dělat s 6G a jaké technologie 5G lze převzít pro účely výzkumu a vývoje 6G technologií. V Huawei pracujeme na sítích 5G i 6G paralelně a se sítí šesté generace jsme tudíž začali už dávno.
Například vývoj 6G v Číně bude vypadat asi tak, že přibližně kolem roku 2023 budou představeny vize o 6G, do roku 2026 se ustanoví technologické standardy, do roku 2028 se nasadí příslušné technologie a předběžné komerční využití sítě by přišlo do roku 2030.

PSALI JSME:
Hlad po rychlých datech. Koronavirus pozdržel nástup nových sítí

Vraťme se o generaci zpět, k sítím 5G. Často slýchám, že budou výhodné pro náročné aplikace převážně podnikového zaměření. Je jejich používání opravdu tak vzdálené běžným spotřebitelům?
Naopak. Zajímavé případy najdeme už i na spotřebitelském trhu. Za zmínku stojí například služby virtuální reality v Jižní Koreji. Virtuální realitu využívalo v sítích 4G pouze pět procent zákazníků. Po zprovoznění 5G se toto procento desetinásobně zvýšilo a průměrný výnos na odběratele se téměř zdvojnásobil.

Proč tomu tak je?
Služba se konečně stala atraktivní díky vyšší přenosové rychlosti a menší latenci. Stejně tak je tomu u cloudových her – nedávno jsem měl možnost hrát hru streamovanou z cloudu do mého telefonu propojeného s brýlemi pro virtuální realitu a musím říct, že díky nízké latenci 5G byla hra opravdu hratelná. Není divu, že se v analýze KPMG předpokládá, že 5G a tzv. edge computing vytvoří oslovitelný herní trh, který poroste o 30 procent.

Jaké jsou kromě her další možnosti pro nekomerční zákazníky?
Za zmínku určitě stojí třeba přenos sportovních událostí. Ať už je to například přenos taneční soutěže v čínské televizi Hunan TV, kde 130 kamer rozmístěných na jevišti umožnilo v reálném čase 360° pozorování tance, čímž mohli diváci vidět ty nejpozoruhodnější taneční momenty a porotci mohli ze všech úhlů ověřit daný pohyb. Událost byla přenášena díky šířce pásma 5G přímo z kamer bez nutnosti satelitního připojení.

PSALI JSME:
Vysokorychlostní sítě jsou klíčové pro firmy, pro uživatele až druhotně

Dalším příkladem je sport a rozšířená realita na stadionech. Toto se děje už teď a ukazuje nám to, jakou hodnotu 5G pro spotřebitele opravdu má.

Jak je na tom Evropa, pokud jde o sítě 5G, v porovnání se zbytkem světa?
Obávám se, že evropské zavádění 5G mobilních komunikačních sítí není nejrychlejší. Přestože je Evropa domovem dvou předních světových telekomunikačních společností, zůstává daleko za ostatními regiony. V loňském roce využívalo sítě 4G zhruba 70 % evropských odběratelů mobilních služeb, ve srovnání s přibližně 90 % v USA, Číně a Jižní Koreji.
Více než polovina z 27 členských zemí Evropské unie dosud nespustila komerční sítě 5G, zatímco v Jižní Koreji a USA byly první komerční služby nabízeny už v loňském roce. Ještě není pozdě na překlenutí propasti se Spojenými státy, Jižní Koreou a Čínou, ale je naléhavě nutné přijmout opatření k řešení této situace. Evropa má významnou průmyslovou sílu, která může podpořit zavádění 5G, ale mám za to, že musíme zabrat.

PSALI JSME:
„Auta budou předem hlásit, kde je ještě místo,“ říká Ján Jacina z Českých radiokomunikací

Co podle vás stojí v cestě šíření širších a rychlejších sítí 5G v Evropě?
Evropa si v porovnání s mezinárodními konkurenty prokazatelně nevede dobře, pokud jde o dostupnost spektra. Dalším faktorem, který zpomaluje nasazení technologie 5G, je to, že mnoho evropských zemí dostatečně nepodporovalo rychlé plánování a vydávání stavebních povolení v případě vysílačů.
Některé z evropských zemí se navíc začaly účastnit debat o tom, zda jsou čínská zařízení s čínskou nálepkou méně bezpečná, než například čínská zařízení se švédskou nálepkou…
A zde se ti, kteří se rozhodli pro diskriminační opatření, potýkají se zvláště rozsáhlým zpožděním, a to jak kvůli snížené konkurenci a dodávkám kvalitního vybavení, stejně tak jako kvůli právní bitvě, která se rýsuje na obzoru.
Naštěstí se úředníci EU a mnozí evropští lídři vyslovili pro rychlé a rozsáhlé zavedení 5G infrastruktury, aby podpořili evropský průmysl, jakým je například vyspělá výroba. Takže doufám, že se tento model rychle rozšíří po celém kontinentu.

PSALI JSME:
Čína naznačila, že by kvůli zákazu Huawei mohla zakročit proti německým autům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB