Návrh novely zákoníku práce upravuje home office jednostranně a nelogicky

Názor
Covidová pandemie toho změnila tolik, že není přehnané říkat: Nic už nebude jako před ní. Platí to třeba o pohledu na home office, chcete-li práci z domova. Z někdejšího benefitu se v nejtěžším období stal záchranný mechanismus umožňující podnikatelům ekonomicky přežít.
Pro zaměstnavatele se home office může stát ekonomicky nevýhodným kvůli výrazně zvýšené administrativě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco firmy musely zareagovat už v roce 2020, stát přichází teď. Dvouletá prodleva zase není tak dlouhá – vzhledem k tomu, jak odlišně funguje privátní a veřejná sféra. Znamená to ale mimo jiné, že zatímco podnikatelé mají svou nevyhnutelnou „křížovou cestu“ pokusů a omylů už za sebou, stát stojí teprve na jejím začátku.

Ten má podobu návrhu novely zákoníku práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které návrh předložilo, si při jeho přípravě muselo vybrat, za koho bude „kopat“: Spíš za firmy, nebo za jejich pracovníky?

Vybralo si zaměstnance, od zaměstnavatelů to pořádně schytalo v připomínkovém řízení. A nad některými ustanoveními novely kroutíme nevěřícně hlavou i my, kdo se legislativního procesu přímo neúčastníme.

PSALI JSME:
Novela zákoníku práce vzbuzuje rozporuplné reakce

Předkladatel například předpokládá, že by zaměstnavatel měl za nařízený home office přispívat zaměstnanci určitou finanční částkou. Je zřejmé, že stát tím chce na zaměstnavatele přenést část nákladů na energie domácnosti. Otázkou zůstává, jestli se i zaměstnavatelům sníží náklady na pracoviště.

Určitá regulace home office je nepochybně v pořádku, ale není jasné, proč by měla být takto detailně legislativně upravována. Stále jde o vztah zaměstnavatele a zaměstnance, kteří se vzájemně potřebují, a mají tedy přirozenou snahu se dohodnout. A zpravidla to tak v praxi i funguje, tím spíše, že je na trhu práce o dobré zaměstnance nouze.

Za zcela nepřijatelný však zaměstnavatelé považují třeba návrh povinnosti „písemně odůvodňovat zamítnutí jakékoli žádosti zaměstnance“, tedy i té o umožnění práce z domova (viz § 241, odst. 5, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Firmy chtějí šetřit na energiích zavedením povinné práce z domu. Nemusí se jim to ale vyplatit

Již nyní tahá zaměstnavatel za výrazně kratší konec provazu, když musí uvést a pečlivě doložit důvody například k rozvázání pracovního poměru. Zaměstnanec nic z toho nemusí, zkrátka jen druhý den nepřijde. To, že tím může způsobit obrovské škody a náklady, žádný zákon v praxi neřeší. Odpovědnost zaměstnance a zaměstnavatele by měla být rozhodně vyváženější.

Co se týká nastavení nákladů, které bude muset zaměstnavatel hradit zaměstnanci na home office, tak samozřejmě není problémem navrhovaných 2,80 Kč za hodinu, ale proč to má být taxativně stanoveno zákonem?

Ano, je-li třeba práce z domova vyvolána ze strany zaměstnavatele, pak je třeba souhlasit s jasnou úpravou. Pokud je to ale potřeba či přání zaměstnance, pak je zároveň v pořádku nést určitý díl odpovědnosti a nákladů.

PSALI JSME:
Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

Zaměstnavatel totiž již v kancelářském prostoru platí v nájmu a službách za pracovní místo zaměstnance (třeba plyn, elektřinu, pevná paliva, dálkové vytápění a centralizované poskytování teplé vody, dodávku vody z vodovodního řadu).

Jde-li tedy o preferenci zaměstnance, proč má zaměstnavatel totéž platit ještě jednou? A to včetně „odvozu odpadních vod a čištění jímek a odvozu komunálního odpadu“, jak stojí v návrhu…

K čemu to pak může vést? Pro zaměstnavatele se home office může stát ekonomicky nevýhodným kvůli výrazně zvýšené administrativě. V konečném důsledku to může vést k celkovému útlumu tohoto někdejšího benefitu.

Autor je senior partner společnosti PKF Apogeo, autorka je payroll & HR manager
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Skoro polovina lidí chce v nové práci fungovat na dálku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.