Nebezpečný e-mail míří na uživatele telefonů Apple v Česku

Uživatelé mobilních telefonů Apple v Česku dostávají v těchto dnech e-mail s falešným bezpečnostním upozorněním, že se někdo snaží přihlásit k jejich Apple ID účtu z jiné IP adresy. Že upozornění není pravdivé, lze zjistit poměrně snadno – automatické překladače totiž češtinu neumí dobře přeložit.

Na uživatele telefonů Apple a aplikace iTunes v Česku cílí nový nebezpečný e-mail. Foto: Pixabay

Zatímco začátek e-mailu je poměrně věrohodný – „Apple ID byla zakázána z bezpečnostních důvodů! Někdo se snaží o přihlášení ke svému účtu Apple z jiné IP adresy“, zbytek e-mailu kostrbatou češtinou navozuje, že půjde o podvrh. „Potvrdit svou identitu dnes, jinak váš účet bude zakázán, neboť. naše starost o bezpečnost a integritu Apple komunity,“ píše se doslova v nevyžádaném e-mailu, který nabízí možnost ověření identity.

Kliknutím na hypertextový odkaz Zkontrolovat je však příjemce e-mailu přesměrován na doménu http://storevapstore.com/, která se společností Apple nemá nic společného. Poté se počítač příjemce e-mailu může stát terčem útoku typu DDoS…

Útočníci, tzv. phisheři, mohou výše uvedeným postupem získat řadu osobních informací: jméno a příjmení, e-mailovou adresu, skutečnou adresu, telefonní číslo i čísla bankovních kont. „V anglicky mluvícím světě jsou podobné phishingové útoky běžné a nejsou tak snadno odhalitelné jako v případě českého jazyka, který je pro nás zatím přirozenou ochranou,“ poznamenává předseda Finančního a ekonomického institutu (FAEI) Přemysl Souček.

Co po vás Apple nikdy nebude chtít

Speciální oddělení počítačové kriminality britské policie řeší od loňského roku mj. případy, kdy uživatelé mobilních telefonů iPhone a obchodu iTunes naletěli falešnému e-mailu s nebezpečnou přílohou. Tento phishingový útok je vyzýval, aby autorizovali nákup na iTunes v hodnotě 34,99 liber šterlinků. „Dostala jsem e-mail – a myslela jsem si, že je od Apple, kde stálo, že někdo něco nakoupil na mých iTunes. Dala jsem jim bankovní údaje. Ukázalo se, že jde o podvod,“ popsala svou smutnou zkušenost Nicole na sociální síti Twitter. K žádnému neschválenému nákupu na jejím účtu samozřejmě nedošlo.

itunes, nicole

Americká společnost Apple, výrobce mobilních telefonů iPhone a provozovatel obchodu iTunes ví o existenci těchto e-mailů, tzv. scamů, které obsahují zákeřné přílohy nebo linky na nebezpečné které weby, které mohou vyvolat dojem, že jsou z iTunes Store. (Zákazníci mohou firmě tyto e-maily nahlásit na adrese www.apple.com/support/itunes/store).

Tzv. phisheři vytvářejí webové stránky, které se podobají iTunes, ale jejich jediným účelem je získat informace ohledně účtu zákazníka, a proto vyzývají ke kliknutí na zákeřný link, který účet „zkontroluje“.

Apple proto na svých webových stránkách upozorňuje, že „prostřednictvím e-mailu nikdy nebude žádat o poskytnutí osobních informací nebo citlivých údajů vztahujících se k účtu“. Následuje výčet údajů, které po vás iTunes Store nikdy nebude chtít zaslat e-mailem: číslo sociálního pojištění (pozn. red. – týká se Američanů), příjmení matky za svobodna, plné číslo kreditní karty a tzv. CCV kód platební nebo kreditní karty (tři čísla na zadní straně karty).

„Všechny aktivity, které se týkají účtu, se dějí přímo v aplikaci iTunes a nikoliv prostřednictvím webového browseru,“ připomíná Apple.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Kilogram, sekunda, metr. Revoluční změna je tu!

Experti o tom mluví jako o revoluci, o největší změně definic v historii. Kilogram, ampér, mol, sekunda, metr, kandel. Už to nebude jako dřív. Ale nebojte se, pro nás laiky zůstane vše při starém. Metr se nenatáhne, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru