Nebezpečný soused

Názor
Německá média v minulých dnech opět napsala, že Česko je „nebezpečný soused“. Odůvodňují to třeba tím, že se u nás nakazilo přes milion lidí. Češi podle nich také porušují vládní opatření, protože je tomu naučilo čtyřicet let vlády komunistů. Tuzemští strážci před dezinformacemi ale překvapivě mlčí.
Němci dají přes hranice lidem vydělat lépe, než to jde v Česku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přitom jde o manipulaci téměř goebbelsovskou. Média u našich západních sousedů totiž vyvolávají pocit, že je v ČR momentálně milion nakažených, a tudíž jsme nebezpečný soused, kde se ulicemi vláčí „covid-zombie“ a papaláši pořádají orgie. Tak dost!

Milion je statistický údaj, který měří počet všech na covid pozitivně testovaných osob ČR za celou dobu pandemie, tedy za bezmála rok. Německá média dále zcela opomíjí, že na druhou stranu se u nás už více než 900 tisíc osob zotavilo.

A že čtyřicet let komunismu naučilo Čechy bruslit ve svazujícím režimu; tedy obcházet pravidla nalajnovaná momentální vládou

PSALI JSME:
Místo hospod garáže. Zavřít lidi doma prostě nejde, je to nereálné

Tak to se už museli naučit mnohem dříve, ještě coby zatracovaný národ v německy hovořícím rakousko-uherském mocnářství. A Švejk, z něhož se odvozuje ono zmiňované české švejkovství, je ostatně osobou nadčasovou, zrozenou právě za časů, kdy hlavním úředním jazykem byla u nás němčina. A která si pak „dala opakování“ nejen z němčiny v době protektorátu.

Aktuální zprávy z Německa působí, jako hledání vnějšího nepřítele, jako jakési placebo na strach. Štvaní. To už tu všechno bylo. Německé noviny ovšem celkem trefně dodávají, že Němci se bez českých pendlerů neobejdou. To mají recht.

Zkrátka, Němci a Češi se víceméně potřebují. Pro náš průmysl jsou klíčovým odběratelem, dají přes hranice lidem vydělat lépe, než to jde v Česku, a pro Německo je zase Česko velkou, spolehlivou továrnou s pracovitými a přemýšlivými lidmi. To zní skoro jako ucházející sousedství. Samozřejmě se ale nabízí otázka, kdo má zájem na tom, do toho soužití vrážet klín.

PSALI JSME:
Zavřené hranice trhají rodiny. Pendler musí kvůli příjmu opustit ženu trpící bolestmi

Stejně jako náš průmysl závislý na německých odběratelích, Německo je pak velmi závislé na Číně, která spolu s Ruskem má v Evropě své geopolitické zájmy. Je až s podivem, jak najednou zprávy o covidu z Číny, kde to začalo, ustaly. Šmahem. Najednou, po půl roce, žádní nakažení, žádné mutace.

Divné mražení v zádech člověk má, když čte výrok prezidenta Miloše Zemana, že bude muset zavolat panu prezidentovi Putinovi a poprosit ho, aby nás zachránil zázračnou ruskou vakcínou Sputnik. Ale jedním dechem dodává, že neví, zda to klapne, protože pražští uličníci sundali sochu maršála Koněva, který metropoli osvobodil. A tím Kreml opravdu velmi a hluboce pohněvali.

Některá tuzemská média pak přispěchají s obkladem na strach a hlásají, jak je Sputnik vskutku skvělá vakcína. A neustále citují jednoho epidemiologa, jako by jiní nebyli, jenž se ale dnes už jeví spíše více zákulisním hráčem a obchodníkem, než vědcem. Možná je Sputnik opravdu dobrá vakcína, ale o tolik lepší, než ty ze Západu?

PSALI JSME:
Plivanec plukovníka Prymuly: Káže roušky, pije kávu

Nedá se zpochybnit, že v menších nemocnicích je stres a že tam leží rizikoví pacienti. Ani to, že loni zemřelo meziročně o sedmnáct tisíc lidí více. Je ale otázka, jaký vliv na tom hrozivém čísle má také stárnutí naší populace. Celkový roční počet zemřelých totiž, právě kvůli stárnutí populace, vzrostl už v roce 2018.

Kolik hospitalizovaných na covid by spíše než hospitalizaci potřebovalo kvalitní ošetřovatelskou či domácí péči? Proč je tabuizována otázka, kolik se platí nemocnicím za tzv. covid lůžka a kolik za jiná na plicních odděleních, třeba se zápalem plic? Otázky bez odpovědí. Už samotné položení otázky je přitom zralé na cejch.

Zdá se, že za covidem se hrnou už dávno jiné, než čistě humánní a medicínské zájmy, a jen se přilévá ještě více strachu a nevraživosti mezi lidi, aby se štvali vzájemně. Soused souseda. Ne nadarmo se říká, že když se dva perou, třetí se směje. A ten čtvrtý jakbysmet…

PSALI JSME:
Vloni zemřelo o 17 tisíc obyvatel Česka více, než v roce 2019

Zavřít reklamu ×
  1. Nebezpečný soused byli,jsou a budou vždy jen Němci. Taky mají na svědomí desetitisíce lidských životů jenom tady v ČR a po celém světě desítky milionů. Kde se hrabe Covid 19…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru