Nebojte se marodit, od léta to finančně tolik nebolí

Poradna
Jedni orají i sejí, ale sklízejí druzí. Tak by se dala charakterizovat změna v systému vyplácení nemocenského, k níž dojde v polovině roku. Zrušení tzv. karenční doby zaplatí zaměstnavatelé, politické body si však za jejich peníze připíše vláda. Od letošního července budou nemocní dostávat část mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti, nikoli tedy až od čtvrtého, jak tomu bylo vloni.
Od letošního července budou nemocní dostávat část mzdy od prvního dne pracovní neschopnosti. Foto: Pixabay

Senát sice zrušení karenční doby odmítl, poslanci však nepochybně jeho veto přehlasují, protože jde o programovou prioritu sociální demokracie. Jde tedy o další významnou změnu, která nás čeká v tomto roce (dalším jsme se věnovali před týdnem).

Na druhou stranu však nejde o nic výjimečného, karenční dobu totiž neznají ve zhruba v polovině zemí Evropské unie. Toto opatření zvýší nejen náklady na pracovní sílu, ale i výdaje na zdravotní péči. Kompenzací pro podnikatele je snížení odvodů za zaměstnance o 0,2 %.

Firma, až potom stát

Zdravotně pojištěni jsou všichni zaměstnanci, kteří vydělávají alespoň 3 000 Kč (na dohodu o pracovní činnosti nejméně 10 001 Kč).

Jim tedy bude v případě nemoci zaměstnavatel vyplácet náhradu mzdy prvních 14 kalendářních dní, až pak přejde povinnost na stát a náhrada se postupně zvýší.

Maximální délka nemocenské je 380 dní, ale pro pracující důchodce jen 70 dní za rok. Pokud jsou účastníky nemocenského pojištění podnikatelé, nemocenská je jim vyplácena až od 15. dne. Výpočet nemocenské je pro nezkušeného nemocného poměrně komplikovaný, náhrada se však pro rok 2019 navyšuje. Orientačně lze počítat se 60 až 72 % (podle doby nemoci) průměrné mzdy.

PSALI JSME:
Zaměstnanci marodí 16krát častěji než živnostníci a podnikatelé

Minimální mzda čaruje

A další změny? Výrazné zvýšení minimální mzdy mění mj. nejen důchody, ale i limity pro výpočet daní (umístění dítěte v předškolním zařízení) či solidární daně. Další výraznou změnu této mzdy lze čekat od roku 2020, kdy se má vyšplhat na 17 400 Kč. Zvyšuje se také průměrný výdělek rozhodný pro výpočet náhrady za zdraví poškozené v práci o 3,4 %, tedy obdobně jako v předchozích letech.

V jednání je úprava daní z přidané hodnoty u některých služeb a zboží (už schválen pokles sazby z 15 na 10 % na teplo a chlad), poslední fáze EET, mění se podmínky pobídkových programů a dotací vypisovaných ministerstvy zemědělství a pro místní rozvoj.

Digitalizace státní správy by měla pokročit díky jednoduššímu ohlášení živnosti a registračních změn, větší využití by měly mít občanské průkazy s elektronickým čipem. Naproti tomu se zatím nekoná dlouho slibované zjednodušení daňového formuláře a také zavedení elektronických neschopenek se odkládá na začátek roku 2020.

PSALI JSME:
Hra s ohněm: Růst minimální mzdy je bezprecedentní, firmy mají nejnižší ziskovost od roku 1999

Rozumné volání a směny bez poplatku

Letošní rok ukončí dlouholeté volání po příznivějších cenách za komunikaci ze zahraničních cest. Od poloviny května nebude smět cena za minutu volání překročit 0,19 eura a 0,06 eura za SMS zprávu. Toto omezení se však týká výhradně prostoru Evropské unie.

Více chráněni jsou od začátku roku také klienti směnáren, kteří mohou odstoupit od smlouvy (směny) do tří hodin a dostanou peníze zpět. U výměny v automatu je lhůta třídenní. O právu na odstoupení budou klienti informováni na kurzovním lístku i dokladu o provedení směny. Směna je nově bezplatná, poplatek je zahrnut do směnného kurzu.

A na závěr velmi dobrá zpráva pro podnikatele, kteří budou moci využívat zvýšený limit pro využití výdajových paušálů z jednoho na dva miliony. Pravda, až při vyúčtování za rok 2019, tedy za déle než rok…

PSALI JSME:
Chequepoint: Týden bez licence, dva a půl roku bez vlastníka? Kyperský akcionář tuzemské sítě směnáren neexistuje od ledna 2016

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Že se vám nechce na úřad práce žádat o podporu? Ani se vám nedivíme, protože to není zrovna zážitek, s nímž by člověk ve společnosti zaperlil. Ano, při první návštěvě se budete patrně tlačit ve frontě i dlouho čekat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Radujete se z nového bytu? Čeká vás nepříjemná povinnost

Poradna
Slavili jste příchod tohoto roku v novém bytě nebo na loni zakoupené chalupě? Pak vám kromě hezkých vzpomínek vznikla i méně příjemná příjemnost. Musíte se zajímat o daň z nemovitých věcí. Letos je sice termín podání odložen z konce ledna o dva měsíce, nic to však nemění na tom, že správně vyplnit příslušný daňový formulář je takřka nadlidský úkol.
Rolovat nahoru