S nadšením sleduju, jak komentuješ některé typy akcií. Jak vnímáš regiony, jako jsou Spojené státy, Evropa a Asie? Preferuješ některý z těchto regionů?
Dramaticky preferuji Spojené státy, ale musím říct, že mě začíná pomalu dohánět, že neinvestuji v Číně. Je poměrně dost pravděpodobné, že to letos přehodnotím, protože to, co tam dělají, mě ekonomicky úplně fascinuje.
Zdůraznil bych třikrát slovo ekonomicky, protože se vůbec nechci pouštět do politické debaty, byť ta by taky byla zajímavá. A byla by výrazně jiná než to, co teče česky mainstreamem, což se dá říct: Komouši jsou zločinci a Číňani jsou komouši a všechno je to podvod.
Takhle ta zkratka nefunguje. Začal bych u Asie. V Citibank jsme měli strašně silnou asijskou prezenci a musím říct, že jsem ten region poměrně dost poznal. To už je dvacet let a za tu dobu je omračující sledovat, co se tam děje.
Možná ne každý ví, že nejvíce dolarových miliardářů je v Číně. Mají před sebou podle mého názoru dvě hvězdné dekády, kdy Ameriku doběhnou a předběhnou.
Nikdo z nás si asi nepůjde koupit čínské CD s čínským filmem, neznáme jedinou čínskou zpěvačku a vlastně nás to nezajímá a ani to nechceme poznat. Americká popkultura, která svět ovládla, má tenhle trumf. Americkou kulturu a americký byznys je snadné vyvážet, protože se to lidem líbí, čínskou je nemožné vyvážet, už kvůli jazykové bariéře.
Vlastníš nějaké asijské akcie?
Asie je strašně fragmentovaným regionem a mě z toho zajímá pouze Čína. Historicky jsem tam žádné akcie nevlastnil, ale teď mě strašně svrbí Nio, čínský výrobce elektromobilů Nio který má za sebou ekvivalent Ilona Muska. Je fascinující, jak jsou si ti chlapi podobní ve vztahu k majetku, ve vztahu k tomu fyzickému vlastnictví, které naprosto přehlížejí. A jak jsou strašně inspirativní, jak oba pracují hodiny, které by tady v Praze asi nikdo pracovat nechtěl za žádné peníze. Myslím si, že vedle Volkswagenu a Tesly je pro mě Nio velkým kandidátem na vítězství v elektrifikaci mobility.
Když jsme viděli oživování amerických bank na akciových trzích, že to byla vlastně jistá investice, když tady ještě jsme vybírali dna a v Americe už banky měly velké návraty, že tehdy byla správná chvíle vstoupit do českých akciových titulů zaměřených na banky?
Když se na trhy chceš dívat z vrtulníku, tak si musíš vzít vždycky nějaký jednoduchý agregát, nějaký indikátor, který tě povede, protože jinak to nejsi schopný realizovat a poslední dva kvartály to byl postup vakcinace. Asi každý ví, že Amerika zbytku světa monumentálně utekla, že cíl, který si Joe Biden dal, tj. proočkování Američanů za 100 dní od inaugurace, tak zvládl za 60.
V prvním kvartále tohoto roku a v posledním kvartále loňského roku se ta hra jmenovala vakcinace. Že jsme tady v Evropě dělali zase psí kusy a moc nám to ani jinde nešlo, tak jsme si způsobili jeden kvartál ztrát úplně zbytečně. Je to hrozná ostuda a fakt to prostě ukazuje, že společnost nemáme dobře postavenou.
A ve zbytku roku?
Pravděpodobně v roce 2022 bude indikátorem vývoj toho 10letého bondu, který nám syntetizuje, co si chytří lidé myslí o vývoji inflace. Že bude vyšší inflace všude na světě, není předmětem debaty, o tom spor vůbec není.
Spory jsou dva: Zaprvé, jestli inflace bude tzv. tranzitivní, což znamená, že je daná akumulovanou poptávkou, kterou vidíš na bankovních vkladech, na depozitech a během jednoho kvartálu se jako vlna na koberci prostě srovná, anebo, což si myslím, že tak není, jestli ten trend bude pokračovat. Myslím si, že nemá kam pokračovat.
Inflaci v rozvinutém světě začínající pětkou, šestkou, sedmičkou neuvidíme, byť historicky by to zase tak velká výjimka nebyla. Banky bych klidně kupoval pořád, protože si myslím, že hra na strach z inflace tady bude klidně do roku 2024. Spousta lidí asi ví, že banky jsou jedny z těch akcií, kterým se daří při vyšších úrokových sazbách a že vyšší úrokové sazby dlouhodobě neurčují národní banky, ale určuje právě inflační očekávání.
Spousta starodávných lidí, jako jsem já, kteří si pamatují 70. léta ve Spojených státech, tak vidí hodně paralel. A já jim říkám, že to je vede na scestí. Svět je dnes úplně jiný.
Kterým dalším třídám akcií se v tomto prostředí daří?
Jsou to právě všechny ty třídy, kde inflace jde promítnout. To znamená typicky spotřebitelské výrobky, protože jestli hamburger stojí 20 nebo 25 korun je klientům v zásadě jedno. Na trzích teče strašně krve, na trzích teče strašně i mojí krve.
Moje performance za posledních pět kvartálů čili od začátku roku 2020, když poprvé v Číně někdo zakašlal, tak k dnešku v dolarech jsem nějakých plus 27 procent, ale tím se nechválím, tím tady pláču, protože jsem 30 procent tomu trhu už vrátil. Ti, kdo nechtějí krvácet jako Vávra, tak musí narotovat do McDonaldů, bank a klidně Disney.
Proč některé společnosti trpí? Je to vidět hlavně na technologiích…
Netrpí jen technologie, ale všechny společnosti, které při ohodnocení přes metodu diskontovaných peněžních toků jsou citlivé na úrokovou sazbu, kterou k tomu diskontování používáme. To znamená, že firma, která pořád roste v tržbách a v ziscích, tak je srdečně jedno, v jakém je sektoru. To je případ Microsoftu, Amazonu a dalších firem. Trápí to ty firmy, které říkají, že mají velké tržby, ale buď je reinvestujeme, nebo akvírujeme tržní podíl, a proto nemáme žádné zisky, což je dobře, protože zisky bude mít za pět, šest či sedm let.
Když si analytik nastrká cashflow do excelu a zvýší si úrokovou sazbu, kterou to diskontuje, tak cena, čistá přítomná hodnota věci, klesne dramatický víc, než kdyby ta firma měla cash-flow silné už od roku jedna. To je matematika a aritmetika a nic s tím nejde udělat. To je důvodem, proč je nárůst úrokových sazeb smrtící pro firmy, které nejsou v zisku nebo jsou v miniaturních ziscích. To že jsou to tyhle vysoce létající, exotické akciové tituly, to je pravda.
Jak hodnotíš aktuální stav na trhu?
Je rozdělen na dva tábory. Jeden Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) věří a jeden ne. A podle toho jaká dílčí zprávička se ten den urodí, tak trh v této situaci špatně reaguje na dobré zprávy. Ještě jednou to řeknu – v této situaci trh špatně reaguje na dobré zprávy. Dobré zprávy znamenají, že jsme z nejhoršího venku, že banky přestanou nakupovat cenné papíry, a tím dojde k návratu normální politiky, kterou jsme tady měli naposledy někdy v roce 2007.
Říkám, že žijeme na maniodepresivním trhu. Když se podíváš na bitcoin i na další, tak to všechno lítá jako EKG člověka, který není úplně v dobré kondici. To je prostě způsobeno tím, že žijeme na vidličce a tvrdím, že pravdu má Fed. Když jsme tady děkovali Komerční bance a ostatním bankám a celému českému systému, tak si myslím, že jak Fed, tak i ostatní banky zvládly ekonomickou epizodu posledního roku, je zase omračující.
Laikové to rádi vulgarizují, že jde jen o tisk peněz a znehodnocování, ale je to významně komplexnější. Mě centrální banky přesvědčily, že budou umět z toho mechanismu inteligentně vystoupit, protože nákup hodně směřuje do obligací a u obligací existuje něco, čemu se říká durace.
Hru s durací má při odkupech obligací Fed zcela v ruce. Takže oni si můžou to přistání, vidím to někdy v roce 2024, tak oni tou hrou s durací a hrou s tím, co začnou a přestanou odkupovat, mohou si s tím hrát a za poslední rok mě přesvědčily, že vědí, co dělají.
Pomohly tedy centrální banky předejít větším trablům?
Už jsem jednou řekl, že peníze jsou krví moderních ekonomik. Kdyby to banky neudělaly, tak ta krev došla a pacient zemřel. V České republice jsme nebyli daleko od scénáře, kdy se lidi vyvalí do ulic a začnou rabovat. Myslím si, že co vláda předváděla v adventu až po konec února, tak jsme byli krok od občanských nepokojů.
Jsem strašně rád, že k nim nedošlo, protože to v kombinaci s epidemickou situací vůbec neumím dohlédnout. Kdyby ale došla ekonomice krev a ti těžce zkoušení lidi se ocitli v situaci, že by neměli na platebních kartách peníze, což se klidně mohlo v soukromých sektorech stát, státu ne, ten by si natiskl nové, pak by mohla celá soukromá část světových ekonomik začít rozdávat místo dolarů poukázky a uznání dluhů.
Nejsem velkým příznivcem katastrofických filmů, ale tady by se býval scénář na jeden napsal velmi rychle. Když se podíváš, co stačil udělat Donald Trump jedním tweetem, co se stalo v Kapitolu, to byla nevinná pitomost proti tomu, že bys lidem sebral peníze a do toho by půlka těch lidí byla nakažených. Tohle asi málokdo domýšlí a já jsem strašně rád, že nás toho centrální banky ušetřily, protože by to nebylo hezké.
Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)
Dobře napsáno . Peníze nejsou dnes uchovatelem hodnot , ale směným prostředkem . A kdo to uchopí , tak tomu ekonomika šlape a roste .
Pěkná hova.ina…. Kromě pár psychicky labilních jedinců u normálních lidí žádné nepokoje či dokonce rabování nehrozilo – nejsme BLM…. Na zákazy stejně většina lidí kašlala jako vždy a vesele se promořovala v garážích a sklípcích a bez obchodů se to taky dalo vydržet – na internetu se dá nakoupit cokoli. Pro mě mohla pandemie a uzávěra trvat klidně několik let a bylo by mi to jedno. Ať Vávra raději zůstane u ekonomie, protože o sociologii ví kulový:)
Naprosto s Vámi souhlasím. Hezký den.
Bohužel. Mě by se líbilo, kdyby k těm nepokojům a rabováním došlo. Myslím, že alespoň jednou bychom tu potřebovali pořádnou revoluci a ultra násilí. Češi jsou strašně klidní a nechají na sobě štípat dřevo. Kdyby hořeli auta a rabovali se sámošky, možná by se tu pár lidí probralo. Patria o Muerte! Z pana Vávry se mi chce mimochodem blít!
Tak je rozdíl mít s toho radost jak říkáte vy (je otázka proč mít radost z násilí co si odnesou neviní) a tím jaké bludy hlásá Vávra…
V jiném rozhovoru tvrdí, že není případ socializace ztrát a je to nejhorší řešení a pak na otázku, jaké on navrhuje, řekne řešení co je „socializace ztrát“…
Je to ukázkový příklad lidí co vedli ekonomiku velkých bank od 90 let dosud a vysvětluje, proč se děli takové „divnéí nelogické, nesmyslné obchody“, prostě vedli ekonomiku lidé co si dokázali pokecat s taxikářem o libře, ale na takových pozicích musí být lidé co mají navíc než mluvit o ekonomice na úrovni taxikáře…
Presne tak a k ty ekonomii mi prijde ze je na tom stejne jak s tou sociologii jen plane plka nic vic
Nedošlo tu k rabování proto, že zde žije málo tak postižených jako je pan Vávra.
Je to riadny magorko.
Neverím mu nos medzi očami.
Oproti jiným diskutujícím si myslím, že až ta daleko od pravdy není. Např. v Rusku od roku od poloviny munulé dekády ve velkém odváží střední třída peníze pryč, jelikož se bojí, že o ně přijdou. V USA se jen frustrace ventiluje do rasových nepokojů, ale není to nic jiného, než obava o svojí existenci. Peníze nebylo kde utrácet, resp. se přestalo utrácet to se týká i investic firem a tak, pokud by byly zmrazeny a nebo byla hyperinflace – tak to by byl mazec 🙂
Přesně jak píšete . Diskutující si neuvědomují , že když je velká krize jak třeba v 1929 , tak to vede nejen k obrovské nezaměstnanosti , ale extremismu . To co se stalo teď je díky tištění peněz a levným urokum jen slabý čajíček , kdy většina ještě na těch dotacích si smlsla.
Další možnost se nabízí , úpadek US $ a pomalá likvidace skutečných peněz což představují pro kapitalisty další možnosti jak přijít bezpracně k bohatství. Stačí jen sledovat rokování o odtržení RF ,Číny ,Pákistánu atd. od placení dolarem a přístup k nové měně bez zátěže US dolaru, který je tištěn ,tak jak se rotuje toaletní papír . No a Rusové také začínají blokovat vývoz svých peněz ,omezují státní zaměstnance v právě z tohoto důvodu a zbavují se dolarových dluhopisů ,kterými je svět díky nátlakové politice Zion-US vlády na své poddané a satelity v této krizi a že to krize je ,není třeba vymýšlet tomu nové pojmenování ( před krizí 29 roku taky nikdo nevěřil a stalo se ) . Kšeftaři se vždy uživí a je jasné kdo bude platit. Mr.Soros je toho příkladem nejjasnějším . Když jeden přidá Gatese a spol. tak zde máme NWO jak vyšitý . A proto je třeba zlikvidovat likviditu a zavést virtualitu !
Takže „zná asii“, ale asie je velká a nikdo nezná celou asii navíc, dobře znát asii, jak tvrdí, tak proč je hodnocení číni tak hodně jinde, než popisuje Čočík co tam žil 15 let? Nikdy si nedal podobnou otázku nebo si mylslí, že si udělal obrázek z infromací z doslechu, což např. u soudu platí jako „nnevěrohodná informace“, což by si měl uvědomit i on, když se pasuje „znám dobře“…
Píše „hra na strach s inflace“, no, ceny poloežk základních výrobků anpř. madeta bude zdražovat o deset a více procent, žádné malé číslo jak tvrdí, byty za posleních 5 let taky desítky procent, vylezl vůbec na nákupech do obchodů nebo nakupuje manželka, že nevidí inflaci=nárůst cen co se děje posledních 1-3 roky? Nebo pro něj „inflace je, když je 50-60procent a více?“ Pak je těžce mimo realitu, zdražit jidlo, o 10-15 procent, zanmená, když je to polovina platu, že lidi neplůjdou do kina, restourace apod., takže úpadek v podnikání a další následyky dominového efektu, nebo on simyslí, že když člověk nebude mít peníze, že zajde do kina? Fakt je tak mimo?
A tím rabováním? v jaké bublině je nebo to říká jenom protože slyšel lidi používat sprostá slova 😀 Chlape, rabovat by se šlo, až by nebylo co žrát a taková situace aní náznakem nebyla, prostě se jenom uzavřelo nakupování v nějakém čase, to fakt na rabování nestačí, jeom další důkaz, že je už mimo realitu běžných lidí a není schopen analyzovat co bude na zákaldě informací co má, protože by nemohl v jednom rozhovoru napsat tolik bludů… Už vidím jak pražáci v čele s lidma jako on rabují 😀
Jo s novou vládou teprvé rabování začně……