Nečekané náklady. Většina tuzemských firem bude muset upravit své zakladatelské dokumenty

Květnové rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR bude mít bolestivý dopad na naprostou většinu společností v České republice. Podle odhadu poradenské skupiny Grant Thornton až 90 procent z nich má jako předmět podnikání uvedenou tzv. volnou živnost, kterou nemají v zakladatelských dokumentech dále upřesněnou.
Většina tuzemských firem bude muset upravit své zakladatelské dokumenty. Čili další finanční náklady pro společnosti, jichž se rozhodnutí Nejvyššího soudu týká. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ale musí být skutečný předmět činnosti podnikání každé společnosti jednoznačný. Jak upozorňují experti, společnosti nyní musí tento nedostatek v zakladatelských dokumentech odstranit. Jinak jim může hrozit až soudem nařízená likvidace.

Specifikovat předmět podnikání odkazem na jednotlivé živnosti uvedené v živnostenském zákoně je běžnou praxí společností. Pokud podnikají v oblasti tzv. volné živnosti, mají ve společenské smlouvě, zakladatelské listině či stanovách i v obchodním rejstříku zpravidla zapsáno jako předmět podnikání „výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“.

Nejvyšší soud České republiky ale ve svém novém rozhodnutí (sp. zn. 27 Cdo 3549/2020, pozn. red.) dospěl k závěru, že tato masově využívaná formulace je nejasná, neboť z ní nelze jednoznačně určit, co je skutečně předmětem podnikání společnosti.

Ustanovení o předmětu podnikání s tímto obsahem se tak Nejvyšší soud považuje za „zdánlivé“, tedy jako kdyby ve stanovách nebo společenské smlouvě nebylo uvedeno. Může tak chybět jedna z nutných náležitostí zakladatelských dokumentů a zároveň i podklad pro vydání živnostenského oprávnění.

PSALI JSME:
Řídit firmu bude po Novém roce opět o něco rizikovější. Statutární orgány budou více riskovat vlastní majetek

„Podle našich odhadů má obecnou formulaci v předmětu podnikání v zakladatelských dokumentech až 90 procent českých firem. Všechny nyní musí tento nedostatek odstranit a také uvést do souladu i zápis v obchodním rejstříku,“ informovala redakci FAEI.cz Veronika Odrobinová z poradenské skupiny Grant Thornton Česká republika.

To bohužel v případě společností s ručením omezeným a akciových společností znamená zejména svolání valné hromady a změnu těchto dokumentů. Rozhodnutí přitom vyžaduje formu notářského zápisu. Čili další finanční náklady pro společnosti, jichž se rozhodnutí Nejvyššího soudu týká.

„Dotčené firmy tedy musí opět měnit své společenské smlouvy,“ sdělil redakci Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Companies s tím, že by v ní nově mělo být uvedeno konkrétně, čím se společnost zabývá, a to buď vlastními slovy, nebo např. slovy oborů činností volné živnosti.

Předmět podnikání by podle odborníků nově měl popsat prováděnou podnikatelskou činnost s dostatečnou jednoznačností. Podle Nejvyššího soudu není třeba používat jednotný popis ani se držet názvů živností uvedených v živnostenském zákoně.

PSALI JSME:
Zájem o daňové ráje klesá, ale raketově roste zájem o „jednočlenné“ akciovky

„Z praktických důvodů doporučujeme držet se v živnostenském zákoně vyjmenovaných názvů oborů činnosti náležejících do volné živnosti,“ podotkla Odrobinová. V případě, že firma nedostatek svého zakladatelského jednání neodstraní sama od sebe, vyzve ji soud, aby tak učinila. Pokud tuto výzvu nesplní, hrozí jí zrušení a nařízení likvidace.

„Vzhledem k tomu, jak velkého množství firem se tento problém týká, nelze předpokládat, že by soudy začaly ihned rozesílat výzvy a následně nařizovat likvidace společností, konstatovala Odrobinová.

Podle ní je však důležité toto téma zařadit na pořad následující valné hromady nebo plánovaného rozhodnutí jediného společníka a také je třeba pečlivě sledovat datovou schránku a bezodkladně řešit jakoukoli výzvu, která by v této věci od rejstříkového soudu přišla.

PSALI JSME:
Tisíce akciovek se nedostanou do datových schránek. Nepomůže ani Czechpoint

Zavřít reklamu ×
  1. No, ty firmy si tu formulaci nevymyslely. To jim poradili na živnostenských úřadech a soudy to tak zapsaly. Pokud byste si tam chtěli napsat činnost neuvedenou v živnostenském zákoně, tak to nešlo musela se tam napsat tato formulace. Proto by měl za nápravu nést odpovědnost stát- vznikla vlastně chybným úředním postupem.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.