Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Poradna
Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, pak dalším řešením je stát se rentiérem, nebo bohužel čekat dál.
Pokud odejdete do předdůchodu, do doby, než vám bude vyplácen starobní důchod, žijete v podstatě ze svého. Ilustrační foto: Pixabay

Odejít v letošním roce do důchodu mohou ti, kteří prokážou dobu důchodového pojištění 34 let a splní i věkové kritérium. Do doby pojištění se počítají nejen úseky, kdy si je platil zájemce sám či prostřednictvím zaměstnavatele, ale i tzv. náhradní doby (např. rodičovská dovolená, základní vojenská služba, invalidní důchod či péče o jinou osobu).

Zkontrolovat si dobu pojištění

Přehled o historii důchodového pojištění získáte na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), případná bílá místa si však musí každý doplnit sám. Je dobré si ještě v průběhu aktivní pracovní éry zkontrolovat, zda především v začátcích podnikaní v 90. letech za vás zaměstnavatelé odvedli všechny platby pojistného.

I přes neustálé posuny je to s věkovou hranicí o něco jednodušší, protože přesný datum odchodu do starobního důchodu si najde každý snadno na internetu. Je vhodné si připomenout, že přes genderovou rovnost i bezdětným ženám vzniká nárok dříve než mužům, po dosažení věkové hranice se o starobní důchod žádá a jde pouze o možnost, nikoli povinnost přestat pracovat.

Do předčasného po šedesátce

Existují však ještě nejméně dvě možnosti, jak získat (dříve hanlivou, dnes spíše atraktivní) nálepku důchodce. Tou první je předčasný starobní důchod, do něhož je možné odejít po nejméně 35 letech pojištění. Pro předčasný starobní důchod totiž platí, že minimální doba důchodového pojištění se stanoví výhradně podle roku, ve kterém občan dosáhne důchodového věku. A to bude patrně až v příštím roce, kdy požadovaný počet let vzroste na 35 let.

Předčasný důchod lze získat nejdříve tři roky před nástupem do řádného důchodu. V případě, že máte odejít do důchodu v 63 a více letech, prodlužuje se možnost „předskočit“ až o pět let. Pro obě varianty však platí, že do předčasného důchodu můžete nastoupit nejdříve po dovršení 60 let.

Tento krok má jednu hlavní výhodu, a sice zmíněný delší odpočinek od práce a zbavení se úhrady zdravotního i sociálního pojištění či návštěv na úřadu práce. Ale pak už hlavně nevýhody, především v podobě zkrácené částky, kterou od státu budete měsíčně dostávat, i omezení dalšího přivýdělku v „přechodném“ období.

PSALI JSME:
Odchod do předčasného důchodu je třeba pečlivě naplánovat

Zkrácený příjem navždy

Krácení předčasného důchodu je závislé na době, která zájemci chybí k dosažení podmínek pro řádný starobní důchod. A protože se výpočet řídí každými 90 kalendářními dny, je výhodné si tento krok propočítat a načasovat.

Případný přivýdělek je možný jen na základě dohod, případně se předčasný důchodce musí vejít do limitu, který nezakládá účast na sociálním pojištění (v roce 2018 je stanoven na 71 950 korun). Tato omezení padají po dosažení věku pro řádný důchod, co však zůstává, je zkrácená měsíční výplata. Předčasný důchod je možné při nástupu do zaměstnání pouze přerušit, nikoli ukončit, takže řádný starobní důchod se z něj už nikdy nestane.

PSALI JSME:
Pracující důchodci mají o něco méně byrokracie

Předdůchod? Žijete v podstatě za své

Jako zatím podstatně méně využívaná se nabízí druhá možnost, jak odejít do důchodu dříve – tzv. předdůchod. Ten je totiž omezen nejen dosažením věku (nejdříve 5 a nejpozději 2 roky před starobním důchodem), ale především povinností mít v doplňkovém penzijním pojištění naspořenu nemalou částku.

Ta je stanovena na 30 % celostátní průměrné mzdy v době nástupu do předdůchodu. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda v posledních letech výrazně vzrostla, využití celé pětileté lhůty na předdůchod dnes znamená naspořit si na penzijním připojištění předem přes půl milionu korun.

PSALI JSME:
Dávejme si stranou a bokem, nespoléhejme na důchody od státu

A z těchto peněz pak budete v předdůchodu žít, protože vám je nevyplácí stát, jako v případě předčasného důchodu, ale vaše penzijní společnost. Výhodou je, že v předdůchodu můžete nejen pobírat podporu v nezaměstnanosti (při splnění dalších podmínek) či podnikat (a stát za vás bude platit zdravotní pojištění).

Je považován za tzv. vyloučenou dobu, takže vám řádný starobní důchod v osobním vyměřovacím základu nezkrátí. Nevýhoda? Žijete v podstatě za své. A je samozřejmě důležité si pohlídat celkovou dobu pojištění, aby vám pak do kýžených 34 let pro starobní důchod nějaký ten měsíc nechyběl.

Sdílet:
 1. Šel jsem do předčasného důchodu již před šesti lety, Je to nádhera, ještě jsem se nenabažil. Je to úžasné nic nemuset.

 2. Když to tak vidím, tak mi příjde docela k smíchu, když současní důchodci, kteří šli do důchodu kolikrát i v 55ti a stačilo jim 25 odpracovaných let křičí, jak se na stát strašně nadřeli a že chtějí přidávat na důchodu:D To, že další generace půjde se štěstím v 65ti s 35ti odpracovanými lety a dostanou důchod poloviční je už podle nich naprosto v pořádku.

  • Je mne 54 a mám uznaných 40 let. Na řádný důchod budu mít 50 let. Akrorát se toho vůbec dožít. Otec měl 55 a dědové 47 a 49 let když odešli.
   Beru to spíše tak, že dnes ještě žiji. Když vidím systém invalidních důchodů, tak je mne z toho špatně.

  • Kolik vám je ? Když jsem odcházela do důchodu, tak jsem měla 47 odpracovaných let. Je to málo ?

 3. Já budu mít 35 let odpracováno v 56…začala jsem v 21 letech, že bych šla do předčasného důchodu? 😀

 4. Netěšte se , kteří si myslíte ,. že být v důchodu je to něco extra ! To jste jednou nohou hrobníkovi na lopatě !

 5. Šla jsem do předčasného důchodu v říjnu s desetiměsíčním předstihem. Zjistila jsem, že si tím zkrátím řádný důchod zhruba o 140 Kč, ale díky tomu, co odhlasovala sněmovna – přídavek důchodcům zhruba 900 Kč od Nového roku 2019 – se mi ten předčasný důchod zvýší daleko významněji, než kdybych šla za ten necelý rok do důchodu řádného. Jak to, že toto zásadní sdělení tato tzv. poradna neobsahuje?! Vždyť řada lidí si vůbec neuvědomuje, že ono zvýšení se týká pouze těch, kdo k 1. lednu 2019 už budou v důchodu, a ne těch, kdo do důchodu půjdou po tomto datu.

  • Redakce: Obecně neplatí, že předčasný důchod je pro seniora výhodnější, než když odejde do řádného starobního. Nejsme si proto jisti, zda se čtenářka v argumentaci nespletla. Předčasný důchod je především nouzová varianta, kdy do odchodu do penze chybí tři roky a méně, senior nemá práci ani úspory, aby si mohl dovolit předdůchod. A jako taková je také z variant zmíněných v Poradně nejméně výhodná. Už jen proto, že se „postará“ o trvalé krácení starobního důchodu.

  • Ano, dostanou přidáno všichni, kteří budou pobírat důchod k 1.1.2019. Těm co budou žádat o důchod v průběhu r. 2019 se výpočet provede podle nových koeficientů -vždy vyšších jak předchozí rok. Bude teda zohledněno to přidání k 1.1. Neměla jste jít do předčasného důchodu, pokud k tomu nebyl vážný důvod.

 6. Vzhledem k situaci v mé profesi, kdy jak se zdá se vrací recese mě zajímá ten předdůchod. Dosáhl jsem 60ti let věku a mám odpracováno víc než 35 let. Naspořeno něco mám. Bylo by možné dát nějaký odkaz, či informaci jaké jsou pro jeho čerpání v souběhu s přivýdělkem v podnikání podmínky a podporou v nezaměstnanosti?

  • Dobrý den, bohužel nemůžeme fungovat jako on-line poradna, tyto konkrétní informace si budete muset vyhledat sám. Děkujeme za pochopení. Redakce.

  • Ne. Odpracovane roky se pocitaji od 15, nebo 18, let (vyucen/student). Od r.1986 se pocita příjem 😁….jm

 7. Lepší jít do předčasného důchodu za cenu krácení protože dělník se nikdy nedožije věku jako politický vepř žijící z jeho vydřených peněz

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Brexit mezery na českém pracovním trhu nezaplní

Odliv pracovníků z „východní Evropy“ z existujících pracovních míst v Británii směrem do domovských zemí bude zanedbatelný. I kdyby došlo k nejčernějšímu scénáři brexitu a zablokování britského pracovního trhu, …

Pracovní trh se proměňuje. Rychleji než ekonomika

Zoufalý nedostatek vhodných uchazečů o práci si vybírá svoji daň. Podle průzkumu pracovní a personální agentury Manuvia uvažuje téměř polovina pracovníků o změně zaměstnání během nadcházejícího čtvrt roku – hlavně …

Nejčtenější

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru