Nedostával mzdu, tak poslal „světového lídra“ do insolvence. Mezi zákazníky firmy jsou i přední světové zbrojovky

Necelý týden před loňskými vánočními svátky přichystal pan Vladimír (celé jméno má redakce k dispozici – pozn. red.) pro svého bývalého zaměstnavatele originální dárek – podal totiž návrh na zahájení insolvenčního řízení. A uspěl, protože insolvenční soud vzal v potaz i to, že firma TL Elektronic Czech, která mu dlužila na nevyplacených mzdách přes 120 tisíc korun, dlužila na výplatách i několika dalším svým zaměstnancům, a také to, že vůči firmě bylo podle insolvenčního návrhu vedeno nejméně osm exekučních řízení.
V referencích nejvýznamnějších klientů TL Elektronic Czech uvádí také tým Redbull Air Race. Ilustrační foto: FAEI.cz

Insolvenční řízení proběhlo rychle – soud je zahájil pouhý den po podání návrhu. Ale už 22. ledna letošního roku se pan Vladimír obrátil na soud s dalším návrhem, v němž ten původní vzal zpět.

O den dříve mu totiž jeho pohledávku uhradila „třetí osoba“, jak pan Vladimír sdělil bez dalších podrobností insolvenčnímu soudu.

Takových případů už v Česku bylo, možná namítnete. Tenhle je ale přece jen trochu jiný – týká se v leteckém oboru celosvětově známé tuzemské firmy, která byla založena v roce 1995 a která od té doby vyvinula více než 50 různých přístrojů a palubních zařízení určených výhradně pro letectví.

„TL elektronic je světovým lídrem ve vývoji a výrobě leteckých přístrojů a zařízení,“ uvádí na svém webu firma z Hradce Králové. A dodává reference: Mezi jejími nejvýznamnějšími klienty jsou např. britská zbrojovka BAE Systems, největší výrobce leteckých motorů v Evropě BRP-Rotax, nadnárodní americký konglomerát Honeywell, francouzská zbrojovka Thales, evropská EADS nebo tým Redbull Air Race. Mezi referencemi figuruje také letectvo české armády (Czech Air Force).

Kdo je „třetí osoba“ a proč zaplatila?

Případ pana Vladimíra je zvláštní i v tom, že jeho bývalý zaměstnavatel sice už před téměř třemi lety prohrál soudní spor, ale až dosud se neměl k tomu, aby mu zaplatil jedinou dlužnou korunu. A najednou, po zahájení insolvenčního řízení vůči TL Elektronic Czech, se objeví „třetí osoba“, která dluh jako mávnutím kouzelného proutku „smázne“.

Zajímali jsme se nejen o to, kdo byla ona „třetí osoba“, ale i o to, jak firma vyřešila dluhy v podobě nevyplacených mezd dalších tří svých zaměstnanců, které pan Vladimír uvedl v prosincovém insolvenčním návrhu, i o to, v jaké fázi je osm exekučních řízení proti společnosti TL Elektronic Czech a zda už byly uhrazeny pohledávky věřitelů, jimiž jsou Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Česká správa sociálního zabezpečení.

Na otázky zaslané letos 22. a 26. února redakci FAEI.cz do dnešního dne neodpověděl ani jednatel firmy Martin Balda, ani mediální zástupce Martin Opatrný. Jinak výkonný ředitel české pobočky slovenské PR Clinic, jíž je rovněž spolumajitelem. Osobně dohlíží na všechny projekty a jeho parketou je krizová komunikace a strategické PR (citace z webu).

Už staří Římané si kladli otázku „cui bono“, v čí prospěch. Jediným subjektem, který zřejmě mohl mít na urychleném vyřešení problému s panem Vladimírem eminentní zájem, se zdá být pražská firma Central European Aerospace Corporation (CEAC), společnost s ručením omezeným se základním jměním ve výši 200 tisíc korun.

Specialista na krizovou komunikaci Martin Opatrný se ani jednou neobtěžoval zareagovat na celkem dvakrát zaslané otázky serveru FAEI.cz. Reprofoto: prclinic.eu

Financování z evropských fondů

CEAC je totiž stoprocentním vlastníkem hradecké TL Elektronic Czech a Martin Balda, jak vyplývá z Obchodního rejstříku, je jednatelem obou těchto firem. A také je statutárním ředitelem akciové společnosti Salkon, která je „matkou“ Central European Aerospace Corporation.

Ta na sebe před nedávnem upozornila v médiích tím, že má v plánu „jako první na světě zvýšit celosvětově bezpečnost provozu letadel pomocí umělé inteligence“. Češi zavedou revoluci do letectví, vybavujete si ty titulky? „O projekt, který má zajištěn financování z evropských fondů spravovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu, projevili už zájem zahraniční investoři například z USA a Číny,“ informovala CEAC před měsícem v tiskové zprávě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) redakci FAEI.cz potvrdilo, že v prosinci 2016 výběrová komise uvedený projekt doporučila k financování ve výši dotace 45,6 milionu korun. David Hluštík z tiskového oddělení MPO ale současně upozornil, že „tento projekt je doposud v realizaci a po dokončení, jak je ostatně uvedeno ve zveřejněné výzvě, musí proběhnout oponentní řízení a teprve na základě jeho výsledků a podle nich bude projekt finančně vypořádán“.

Závěr článku záměrně ponecháváme otevřený, tématu se totiž ještě budeme věnovat.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 12
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Fi Ficus

    Zejména jsem si přečetl prclinic, vystudovanej nepotřebným brakem, nic neovládajicí hejsek plnej elánu přijit k penězům. Do vajec nekopat, a zavřít do lochu, to by pro tyhld zmetky bylo dobře.

  2. Pe PePo

    Rok stará informace na předních stránkách Seznamu. To je jako ukazovat ty rakve z Itálie v roce 2020, ze zatopení Benátek o pár let dříve.

    • Re Redakce

      Upřesníme. Je to dva roky a byla to naše informace. Opravdu nemůžeme za to, že jste dnes četl náš dva roky starý článek.
      Redakce

    • Re Redakce

      Děkujeme za upozornění, opravili jsme a čtenářům se omlouváme za chybu.
      Redakce

  3. Bu Bum

    V reakci na komentar pisete ze je to dva roky stary clanek. Mohli byste sdelit jak to tedy dopadlo, pripadne dat link na nasledny clanek? Celkem by mne to zajimalo, dekuji.

    • Jiří Šíma

      Také bych rád věděl jak to dopadlo, případně viděl odkaz na následný článek.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB