Nedostával mzdu, tak poslal „světového lídra“ do insolvence. Mezi zákazníky firmy jsou i přední světové zbrojovky

Necelý týden před loňskými vánočními svátky přichystal pan Vladimír (celé jméno má redakce k dispozici – pozn. red.) pro svého bývalého zaměstnavatele originální dárek – podal totiž návrh na zahájení insolvenčního řízení. A uspěl, protože insolvenční soud vzal v potaz i to, že firma TL Elektronic Czech, která mu dlužila na nevyplacených mzdách přes 120 tisíc korun, dlužila na výplatách i několika dalším svým zaměstnancům, a také to, že vůči firmě bylo podle insolvenčního návrhu vedeno nejméně osm exekučních řízení.
V referencích nejvýznamnějších klientů TL Elektronic Czech uvádí také tým Redbull Air Race. Ilustrační foto: FAEI.cz

Insolvenční řízení proběhlo rychle – soud je zahájil pouhý den po podání návrhu. Ale už 22. ledna letošního roku se pan Vladimír obrátil na soud s dalším návrhem, v němž ten původní vzal zpět.

O den dříve mu totiž jeho pohledávku uhradila „třetí osoba“, jak pan Vladimír sdělil bez dalších podrobností insolvenčnímu soudu.

Takových případů už v Česku bylo, možná namítnete. Tenhle je ale přece jen trochu jiný – týká se v leteckém oboru celosvětově známé tuzemské firmy, která byla založena v roce 1995 a která od té doby vyvinula více než 50 různých přístrojů a palubních zařízení určených výhradně pro letectví.

„TL elektronic je světovým lídrem ve vývoji a výrobě leteckých přístrojů a zařízení,“ uvádí na svém webu firma z Hradce Králové. A dodává reference: Mezi jejími nejvýznamnějšími klienty jsou např. britská zbrojovka BAE Systems, největší výrobce leteckých motorů v Evropě BRP-Rotax, nadnárodní americký konglomerát Honeywell, francouzská zbrojovka Thales, evropská EADS nebo tým Redbull Air Race. Mezi referencemi figuruje také letectvo české armády (Czech Air Force).

PSALI JSME:
Soudit se v Česku je už tak složité, že se práva nedočkáte

Kdo je „třetí osoba“ a proč zaplatila?

Případ pana Vladimíra je zvláštní i v tom, že jeho bývalý zaměstnavatel sice už před téměř třemi lety prohrál soudní spor, ale až dosud se neměl k tomu, aby mu zaplatil jedinou dlužnou korunu. A najednou, po zahájení insolvenčního řízení vůči TL Elektronic Czech, se objeví „třetí osoba“, která dluh jako mávnutím kouzelného proutku „smázne“.

Zajímali jsme se nejen o to, kdo byla ona „třetí osoba“, ale i o to, jak firma vyřešila dluhy v podobě nevyplacených mezd dalších tří svých zaměstnanců, které pan Vladimír uvedl v prosincovém insolvenčním návrhu, i o to, v jaké fázi je osm exekučních řízení proti společnosti TL Elektronic Czech a zda už byly uhrazeny pohledávky věřitelů, jimiž jsou Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR a Česká správa sociálního zabezpečení.

Na otázky zaslané letos 22. a 26. února redakci FAEI.cz do dnešního dne neodpověděl ani jednatel firmy Martin Balda, ani mediální zástupce Martin Opatrný. Jinak výkonný ředitel české pobočky slovenské PR Clinic, jíž je rovněž spolumajitelem. Osobně dohlíží na všechny projekty a jeho parketou je krizová komunikace a strategické PR (citace z webu).

Už staří Římané si kladli otázku „qui bono“, v čí prospěch. Jediným subjektem, který zřejmě mohl mít na urychleném vyřešení problému s panem Vladimírem eminentní zájem, se zdá být pražská firma Central European Aerospace Corporation (CEAC), společnost s ručením omezeným se základním jměním ve výši 200 tisíc korun.

Specialista na krizovou komunikaci Martin Opatrný se ani jednou neobtěžoval zareagovat na celkem dvakrát zaslané otázky serveru FAEI.cz. Reprofoto: prclinic.eu

Financování z evropských fondů

CEAC je totiž stoprocentním vlastníkem hradecké TL Elektronic Czech a Martin Balda, jak vyplývá z Obchodního rejstříku, je jednatelem obou těchto firem. A také je statutárním ředitelem akciové společnosti Salkon, která je „matkou“ Central European Aerospace Corporation.

Ta na sebe před nedávnem upozornila v médiích tím, že má v plánu „jako první na světě zvýšit celosvětově bezpečnost provozu letadel pomocí umělé inteligence“. Češi zavedou revoluci do letectví, vybavujete si ty titulky? „O projekt, který má zajištěn financování z evropských fondů spravovaných Ministerstvem průmyslu a obchodu, projevili už zájem zahraniční investoři například z USA a Číny,“ informovala CEAC před měsícem v tiskové zprávě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) redakci FAEI.cz potvrdilo, že v prosinci 2016 výběrová komise uvedený projekt doporučila k financování ve výši dotace 45,6 milionu korun. David Hluštík z tiskového oddělení MPO ale současně upozornil, že „tento projekt je doposud v realizaci a po dokončení, jak je ostatně uvedeno ve zveřejněné výzvě, musí proběhnout oponentní řízení a teprve na základě jeho výsledků a podle nich bude projekt finančně vypořádán“.

Závěr článku záměrně ponecháváme otevřený, tématu se totiž ještě budeme věnovat.

PSALI JSME:
Po etiopském Boeingu 737 havarovala i cena akcií výrobce letadel

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Červený diplom pro kariéru nestačí

Kdo ze školy nosí samé jedničky a památkou na vysokou mu je červený diplom, nemá i přes studijní úspěchy nalajnovanou stejně zářnou kariéru. Důležitější jsou jiné přednosti, například umění spolupráce s ostatními kolegy.

Počet volných pracovních míst je rekordní

Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru poklesla z lednové úrovně 3,3 na 3,2 procenta. Důvodem poklesu je začínající rozjezd sezónních prací ve stavebnictví či zemědělství při stále ještě přetrvávající sezónní poptávce po …

Pracovat a bavit se? Víme, jak vybrat coworkingové centrum

Pracovat z domova se zdá jako sen o pohodlí a klidu. Idyla má ale i své záporné stránky. Jako každá restaurace nabízí jinou stravu, přináší i každé pracovní prostředí plusy a mínusy. Inspirujte se praktickými tipy, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Rozhovor
Výrobci televizorů, praček, fénů nebo mobilních telefonů se dušují, že do svých spotřebičů nemontují žádná speciální kazítka, jejichž smyslem je porouchat přístroj, a přimět tak zákazníka, aby si koupil nový. Jenže podle průzkumu projektu Opravme Česko se více než 75 procent dotázaných setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po konci záruční lhůty. Zákazníci jsou přesvědčeni, že nejde o …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru